Nauka języka z native speakerem (Fot.freedigitalphotos.net)

Nauka języka z native speakerem czy bez?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak cenna jest nauka języka obcego z native speakerem? Czy rzeczywiście takie lekcje są lepsze od tych prowadzonych przez innych nauczycieli?

W szkołach państwowych rzadko można spotkać obcokrajowców uczących danego języka. W prywatnych szkołach, to już norma. Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których kursanci chcą uczęszczać na zajęcia z native speakerem.

 

Przygotowanie

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy obcokrajowiec jest w stanie dobrze nauczyć języka. I nie chodzi tutaj już tylko o same zdolności pedagogiczne, ale także o przygotowanie merytoryczne. Niektórzy kładą nacisk na naukę słówek, inni natomiast na swobodną konwersację. Ważne Native speaker (Fot.freedigitalphotos.net)jest tutaj, którą formę Wy preferujecie.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że największą zaletą nauki z native speakerem jest ćwiczenie wymowy, ponieważ zwracają oni szczególną uwagę na jej poprawność. Dodatkowo rozmawiając z Wami prezentują i pomagają się osłuchać z poprawnym akcentem.

Drugą zaletą jest ćwiczenie poprawności form pisemnych. O ile nauczyciele są w stanie wychwycić, czy dany tekst jest dobrze napisany składniowo i gramatycznie, o tyle native speaker oceni, czy konkretne zdanie jest użyte poprawnie i brzmi naturalnie w danym języku.

Dodatkowo znawca danego języka odpowiednio użyje idiomów, właściwych czasów, składni i gramatyki. Przyjdzie mu to tak naturalnie, jak dla nas napisanie pracy w języku polskim.

System dualny

Polega on na tym, iż zajęcia prowadzone są zarówno z polskim lektorem jak i native speakerem. Pierwszy z nich kładzie duży nacisk na naukę słownictwa i struktur gramatycznych, drugi zaś na konwersację i umiejętność odnajdywania się w sytuacji, kiedy język obcy jest jedynym językiem, który pozwoli się porozumieć.

„W nauczaniu języka obecność wykwalifikowanego nauczyciela jest ważna, ale nie najważniejsza. Uczeń przede wszystkim musi mieć chęci i determinację do nauki, w innym wypadku praca nawet najlepszego nauczyciela nie będzie wystarczająco efektywna? ? mówi Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.

Z pomocy native speakera powinny korzystać przede wszystkim osoby na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym, gdyż nauka od podstaw wymaga przyswojenia głównie słownictwa oraz struktur gramatycznych, wymowa nie jest tam najważniejsza

 

Źródło: biznes.newseria.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook