Jesteś zwolennikiem dbania o środowisko oraz chcesz w przyszłości mieć wpływ na rozwój pozyskiwania energii z naturalnych źródeł ? ten kierunek jest dla Ciebie.
Ekoenergetyka
Ekoenergetyka zajmuje się pozyskiwaniem źródeł energii odnawialnej oraz sposobami jej wykorzystywania. Jest ona ściśle powiązana z ekoenergią, czyli energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, z zasobów naturalnych.
Idealny kandydat
Kandydaci powinni mieć dużą wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologia, geografia oraz interesować się naturą i wszystkim, co z nią związane.
Nasza ziemia niszczona jest przez człowieka w zatrważającym tempie, dlatego też działania na rzecz jej odbudowy w przyszłości mogą stać się priorytetem. Idealny kandydat powinien mieć to na uwadze i chcieć brać czynny udział w zmianach i postrzeganiu innych ludzi.
Absolwent będzie posiadał umiejętności w zakresie projektowania i eksploatacji obiektów technicznych, a także nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych występujących w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w szczególności pochodzenia rolniczego.
Rekrutacja
Ekoenergetykę można studiować jako makrokierunek (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), bądź jako specjalność na kierunku Technika Rolnicza i Leśna (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).
Przedmioty brane pod uwagę podczas rerutacji (do wyboru):
- biologia
- chemia
- fizyka z astronomią
- geografia
Program nauczania
Przykładowe przedmioty i treści kształcenia:
- matematyka,
- chemia,
- fizyka,
- grafika inżynierska,
- mechanika techniczna,
- elektrotechnika i elektronika,
- automatyka,
- technika cieplna i gospodarka energetyczna,
- zarządzanie i logistyka w przedsiębiorstwie,
- agroekologia,
- ochrona środowiska i uprawa roślin energetycznych,
- gospodarka odpadami,
- systemy monitorowania środowiska,
- techniki odnowy gleb i krajobrazu.
Specjalizacje i specjalności
Brak specjalizacji na tym kierunku.
Ekoenergetyka a rynek pracy
Absolwenci tego kierunku będą mogli podjąć pracę zarówno w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu, jak i prowadzić własne małe i średnie przedsiębiorstwa. W szczególności absolwent powinien być przygotowany do podjęcia działalności w dziedzinie małej energetyki z nastawieniem ekologicznym.
J. Jankowska
Komentarze: