przeprowadzka czy dom rodzinny(Fot.freedigitalphotos.net)

Dojazd na uczelnię koleją podmiejską

Obecnie większość absolwentów szkół średnich decyduje się na studia wyższe w dużych miastach. Osoby pochodzące z mniejszych miejscowości często borykają się z problemem zmiany miejsca zamieszkania i związanych z tym kosztów. Nie zawsze należy decydować się na przeprowadzkę do miasta, w którym znajduje się uczelnia. Mieszkając w pobliskiej miejscowości zdecydowanie obniżymy koszty, nie poświęcając godzin na dojazdy.

 

Kolejką na uczelnię

W najlepszej sytuacji są osoby, które decydują się na studia w miastach gdzie funkcjonują kolejki podmiejskie.

Obecnie SKM(Szybka Kolej Miejska) funkcjonuje w Warszawie, Trójmieście, oraz na Górnym Śląsku. Planowane jest również powstanie kolejek we Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Lublinie, Białymstoku, Krakowie, Toruniu i Łodzi. Dodatkowo w Warszawie możemy korzystać z Warszawskiej Kolei Dojazdowej(WKD).

Czas dojazdu na uczelnie z pobliskich miejscowości często jest podobny, do próby przedostania się przez miasto komunikacją miejską w godzinach szczytu.

 

Przykładowy czas i cena dojazdu do Warszawy:

Pokonanie trasy Otwock-Warszawa Śródmieście zajmie nam ok. 40 min. Dodatkowo około 20-30 min dojazd na uczelnię. Cena biletu jednorazowego ulgowego wynosi 3,50 zł. Możemy również zakupić bilet 30 dniowy, za który zapłacimy 105 zł. Bilet obowiązuje zarówno w 1 i 2 strefie.

Cena wynajęcia kawalerki w Otwocku to około 800 zł, w Warszawie ok. 1500zł.

 

Przykładowy czas i cena dojazdu do Gdyni:

Pokonanie trasy Wejherowo-Gdynia Cisowa zajmie nam ok 20 min, dodatkowo ok 15-20min dojazdu na uczelnie. Cena biletu wynosi 2,85 zł, natomiast za bilet miesięczny zapłacimy maksymalnie 58 zł. Bilet jednorazowy ZKM(Zarząd Komunikacji Miejskiej) w Gdyni kosztuje 1,50 zł, natomiast bilet 30 dniowy 51 zł. Ceny biletów SKM w okolicach Trójmiasto zależne są od długości trasy, na jakiej się poruszamy.

Cena kawalerki w Wejherowie to około 800zł, w Gdyni natomiast minimum 1000zł.

 

Przykładowy czas i cena dojazdu do Wrocławia:

Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości, do miasta mogą dostać się PKSem lub pociągiem.

Pokonanie trasy Oleśnica-Wrocław Główny PKS-em zajmuje ok. 40 min. Jednorazowy koszt takiej podróży to 5,80 zł. Przejazd pociągiem zajmuje ok. 50 min i kosztuje 4,80 zł. Bilet 30 dniowy we Wrocławiu kosztuje 49 zł. Dodatkowo dojazd na uczelnie zajmie nam ok. 15-30 min.

Wynajem kawalerki w Oleśnicy kosztuje około 950 zł, natomiast we Wrocławiu, co najmniej 1300zł. Biorąc pod uwagę dosyć wysokie ceny biletów, bardziej opłacalne jest prawdopodobnie wynajęcie mieszkania w mieście, jednak dojazdy są idealnym rozwiązanie dla osób, których dom rodzinny znajduje się w pobliżu Wrocławia.
Minusem mieszkania lub wynajęcia mieszkania na obrzeżach miasta, dla osób kochających nocne życie może być problem z powrotem w nocy, ponieważ kolejki i autobusy podmiejskie kursują jedynie do późnych godzin wieczornych. Myślę jednak, że dla chcącego nic trudnego.
Jak widać nie zawsze przeprowadzka z domu rodzinnego jest koniecznością i nie należy jej podejmować pochopnie, ponieważ istnieją różne rozwiązania.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook