Studia w Islandii (Fot.Zscout370,wikipedia.org)

Studia w Islandii

Kameralny klimat na uczelniach oraz wysoki poziom kształcenia ? to rzeczy, które przyciągają rzeszę obcokrajowców na studia w Islandii. Sprawdźcie więcej szczegółów.

 

System edukacji

Istnieje siedem uniwersytetów oraz cztery stowarzyszone z nimi uczelnie. Studiuje na nich ponad 18 tys. osób, z czego 5% z nich to obcokrajowcy.

 • The Agricultural University of Iceland – Akademia Rolnicza w Islandii. Jest instytucją edukacyjną i badawczą w dziedzinie rolnictwa i nauk o środowisku. Nacisk kładziony jest na rzecz ochrony i zrównoważonego użytkowania zasobów lądowych i zwierząt, w tym tradycyjnego rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa, ochrony środowiska, nauki planowania renowacji, rozwoju obszarów wiejskich i zrównoważonego rozwoju.
 • Bifröst University – mała uczelnia, która oferuje najwyższej klasy edukację w dziedzinie biznesu, prawa, filozofii, polityki i ekonomii. Uniwersytet nie prowadzi kierunków tylko w języku angielskim, ale oferuje różne kursy językowe. Większość studentów, wykładowców i innych pracowników mieszka na terenie kampusu na Bifrost.
 • Hólar University College – jest wyspecjalizowaną instytucją zapewniającą edukację zarówno na poziomie studiów licencjackich, jak i podyplomowych. Specjalizuje się w nauce o koniach, hodowli i biologii ryb oraz badaniach turystycznych. Wszystkie wydziały mają aktywne programy badawcze w swoich dziedzinach. Uczelnia kładzie nacisk na równe szanse, współpracę i wspierające środowisko dla studentów i pracowników.
 • Iceland Academy of the Arts – Islandzka Akademia Sztuk Pięknych oferuje edukację na poziomie uniwersyteckim. Uczelnia oferuje studia na pięciu wydziałach: Wzornictwa i Architektury, Sztuk Pięknych, Muzyki, Teatru i Tańca oraz Edukacji Artystycznej.
 • Reykjavik University (RU ) – jest największym prywatnym uniwersytetem w Islandii. RU koncentruje się na badaniach, jakości nauczania, przedsiębiorczości, rozwoju technologii i współpracy z aktywną społecznością biznesową. Uczelnia składa się z czterech szkół wyższych: Biznesowej, Prawniczej, Informatycznej i Inżynieryjnej.
 • Uniwersytet w Akureyri ( UNAK ) – ma trzy wydziały: biznesu i nauki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk medycznych .
 • The University of Iceland (Uniwersytet Islandzki) – oferuje naukę na prawie 400 kierunkach obejmujących większość dziedzin akademickich . Składa się z pięciu wydziałów.

Uniwersytet Islandzki (Fot.Christian Bickel,wikipedia.org)

Studenci oceniani są od 0 do 10. Obowiązkowa jest obecność na ćwiczeniach, ponieważ pozwala  na przystąpienie do egzaminów. Te natomiast są w większości przypadków pisemne.

Obowiązuje system boloński:

 • Trzyletnie studia I stopnia (bachelor of science, bachelor of arts lub bachelor of education).
 • Dwuletnie studia II stopnia (m.in. master of arts, master of science, isl. meistaragrá?a),

Można też wybrać cykl studiów zawodowych, trwający 4-6 lat, zakończony zdobyciem candidatus degree (isl. kandidatsgra?a).

 

Rekrutacja

Podczas rekrutacji trzeba przedstawić świadectwo dojrzałości. Ciekawostką jest jednak fakt, że nie jest ono konieczne. Bywa, że przyjmowane są osoby, które są w stanie udowodnić (za pomocą doświadczenia zawodowego czy pracy w wolontariacie) swoją wiedzę i umiejętności.

Aby dostać się na studia należy:

 • Dostarczyć tłumaczenie dyplomu ze szkoły średniej wraz z kartą ocen
 • Curriculum vitae w języku islandzkim lub angielskim
 • List polecający i motywacyjny

Jeśli pomyślnie przejdziecie pierwszy etap, zostaniecie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Możliwe jest także odbycie tego spotkania, np. za pośrednictwem programu SKYPE.

Dokumenty na Uniwersytecie Islandzkim przyjmowane są do końca października (semestr letni) oraz do końca kwietnia (semestr letni). Na pozostałych uczelniach do marca lub czerwca (semestr zimowy). Wiadomo jednak iż co roku każda uczelnia określa dokładny termin i taką informację warto sprawdzać na stronie internetowej.

Egzaminy wstępne organizowane są jedynie przez szkoły artystyczne.

 

Certyfikaty

Większość zajęć prowadzonych jest w języku islandzkim. Listę kierunków z wykładowym językiem można znaleźć tutaj. Honorowane są m.in. certyfikaty TOEFL i IELTS.

 

Koszty

Istnieją zarówno uczelnie płatne jak i bezpłatne. Przykładowo na Uniwersytecie Islandzkim trzeba jedynie uiścić opłatę rekrutacyjną, zaś Uniwersytet w Reykjaviku za rok studiów I stopnia życzy sobie ok. 4400 zł. Studia magisterskie są droższe, a ceny oscylują w granicach 10000 zł.

Dostępne są akademiki, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Tym, którym się nie uda, polecamy zajrzeć na stronę agencji pośrednictwa, np. Leigulistinn.is i studentamlidun.is lub skorzystać z usług studenckiego Biura ds. zakwaterowania (Byggingafélag námsmanna).

Przykładowy cennik:

 • 40?60 tys. koron miesięcznie: pokój,
 • 3100 koron: noc w histelu,
 • 1200 koron: bilet do kina,
 • 7700 koron: bilet miesięczny w Reykjaviku,
 • 250 koron: litr benzyny.

 

Życie studenckie

Uczelnie mogą pochwalić się komputeryzacją, infrastrukturą i organizacją. Same studia nie są stresujące, a studenci mają duży wpływ na ich przebieg. To co powinno Was ucieszyć, to informacja, że biurokracja jest ograniczona do minimum. Przykładowo studenci w Islandii nie posiadają indeksów, a jedynie system elektroniczny.

Nie jest to kraj dla imprezowiczów i być może wynika to z surowego klimatu i przyzwyczajeń tubylców. Co nie zmienia faktu, że studenci bawią się i spędzają czas ze znajomymi, w pubach i dyskotekach.

 

Stypendia

Tylko na niektórych uczelniach istnieją programy stypendialne (przykładowo Uniwersytet w Reykjaviku i Uniwersytet Islandzki). Studenci filologii oraz historii Islandii dodatkowo mogą liczyć na pomoc miejscowego ministerstwa edukacji.

Szczegółowe informacje na stronie Instytutu im. Árni Magnússona.

 

Praca

Będąc obywatelem Unii Europejskiej nie potrzebujesz zezwolenia na pracę. Oferty pracy można znaleźć przez Urząd Pracy (Vinnumalastofnun) lub islandzkie gazety: dwie największe to Morgunblađiđ i Fréttablađiđ.

 

Przydatne linki:

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook