Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Studia prywatne czy państwowe?

Już niedługo staniesz przed wyborem uczelni i kierunku studiów. Od tej decyzji zależy Twoje przyszłe życie zawodowe. Uczelnie wyższe oferują obecnie wiele ciekawych kierunków studiów. Jeśli już znalazłeś swój wymarzony kierunek, musisz teraz zdecydować, na jakiej uczelni chcesz studiować. Prywatnej czy państwowej? Pamiętaj, że będziesz tam spędzał większość swojego czasu przez co najmniej trzy lata, dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw. Poniższy artykuł powinien Ci w tym pomóc.

 

Opłaty

Bezpłatnie studia dzienne są możliwe wyłącznie na uczelni państwowej. Jeśli decydujesz się na studia państwowe w systemie wieczorowym lub zaocznym, wówczas płacisz za nie. W procesie rekrutacji uczelnie państwowe nie pobierają opłat za tzw. wpisowe, a jedynie niewielką opłatę rekrutacyjną (kilkadziesiąt złotych). Na studiach prywatnych płacisz wpisowe (nawet 400-500 zł) oraz czesne za studia stacjonarne i niestacjonarne. Wyższe są również opłaty związane z obroną pracy magisterskiej. Na uczelniach państwowych studenci płacą przeważnie opłatę rzędu kilkudziesięciu złotych za wyrobienie dyplomu, na studiach prywatnych opłaty te wzrastają nawet dziesięciokrotnie. Dość spore różnice w opłatach, na korzyść uczelni państwowych, są również za powtarzanie roku i egzaminy poprawkowe.

 

Rekrutacja

Proces rekrutacyjny obowiązuje zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych, jednak uczelnie państwowe są bardziej oblegane, o jedno miejsce może ubiegać się nawet 20 osób, dlatego warunki przyjęcia są bardziej zaostrzone. Im lepszy wynik z egzaminu maturalnego, tym większe szanse na dostanie się na wybrany kierunek. O przyjęciu na uczelnię prywatną decyduje przeważnie kolejność zgłoszeń. Uczelni prywatnych jest znacznie więcej niż państwowych, więc przeważnie wszyscy chętni są przyjmowani, jeśli złożą wymagane dokumenty i uiszczą opłatę rekrutacyjną.

 

Studiowanie

Trudniej jest się dostać na uczelnię państwową, ale też trudniej się na niej utrzymać i skończyć ją. Oczywiście wśród uczelni państwowych także można znaleźć te z mniejszymi wymaganiami i te, na których studenci muszą się dużo napracować przed każdą sesją i sporo wysiłku włożyć w napisanie pracy magisterskiej. Jednak nie da się ukryć, że tylko nieliczne z uczelni prywatnych oferują swoim studentom wysoką jakość kształcenia.

 

Prestiż

Większym uznaniem wśród kandydatów, studentów i wykładowców cieszą się uczelnie państwowe. Dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego, SGH czy SGGW jest marzeniem wielu młodych ludzi. Niestety liczba miejsc na najlepszych państwowych uczelniach jest ograniczona, dlatego wybierając studia, warto przejrzeć też rankingi uczelni prywatnych. Jeśli kogoś stać na płatne studia dzienne, może zdecydować się na dobrą prywatną uczelnię. Najważniejszy jest zapał do nauki i chęć zdobywania wiedzy, bo jak mówi polskie przysłowie ?Z pustego i Salomon nie naleje?.

 

Anna Szcześniak

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook