Działanie mózgu (Fot.freedigitalphotos.net)

Kobiety i mężczyźni – o działaniu mózgu słów kilka

Wiadomo iż kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. To wpływa na inne postrzeganie przez nas różnych sytuacji, interpretowanie problemów czy pojmowanie świata.

 

Mimo iż badania wykazały, że mózg kobiety jest mniejszy od męskiego, to jednak nie potwierdzono tezy o jego niższej sprawności intelektualnej. Wręcz przeciwnie. Stwierdzono, że kobiety osiągają o 3% lepsze wyniki w testach na inteligencję. Ich mózg ma o 10% grubsze spoidło oraz o 13% więcej połączeń między prawą a lewą półkulą, dlatego też kobieta może wykonywać wiele czynności na raz. Mózg mężczyzn może skupiać się tylko na jednej rzeczy w danym momencie.

Nie oznacza to, że któreś z nas jest gorsze. Jesteśmy po prostu inni :)

Do takiego wyniku doprowadziła ewolucja. Dawniej każdy miał dokładnie określone swoje obowiązki. Rolą mężczyzny było upolowanie zwierzyny i zadbanie o przetrwanie rodziny. Dzięki temu wypracował u siebie umiejętności odnajdowania kierunku, opracowania odpowiedniej taktyki, czy też umiejętność trafiania do celu. Kobiety natomiast wychowywały dzieci i dbały o gniazdo rodzinne, dlatego też lepiej wypracowały u siebie zdolność obserwacji, okazywania emocji i opieki.

 

Kilka ciekawostek dotyczących kobiet

  1. Kobiety dużo mówią

Podczas gdy kobiety wypowiadają ok. 20 tys. słów dziennie, mężczyźnie jedynie 10 tys. Dzieje się tak, ponieważ mają one wyraźnie zaznaczony ośrodek mowy w mózgu. Dawnej kobiety przebywając w grupie, zbierając owoce, czy opiekując się dziećmi miały czas plotkować o codziennych sprawach. Mężczyźni będąc na polowaniu musieli milczeć, aby nie przestraszyć zwierzyny.

Dzięki tak doskonale rozwiniętym ośrodkom mowy dziewczynki szybciej uczą się języków obcych, lepiej radzą sobie z gramatyką, ortografią i interpunkcją. Mężczyźni z kolei częściej się jąkają i cierpią na dysleksję.

  1. Lubią rozmawiać o problemach

Kobiety mówiąc o swoich problemach mogą je sobie uporządkować. I mimo iż nie oczekują znalezienia rozwiązania, to chcą opowiedzieć o tym, co je trapi. Właśnie ta umiejętność pozwala kobietom lepiej radzić sobie ze stresem niż mężczyźni. To sprawia, że żyją one dłużej. Mężczyzna zwierza się koledze tylko w przypadku, gdy wie, że ten może mu pomóc. Chociaż i to dzieje się stosunkowo rzadko, ponieważ poprzez męską rywalizację i chęć bycia najlepszym, większość z nich nie przyzna się, że nie potrafi sobie z czymś poradzić.

  1. Kobiety mają szósty zmysł

Panie mają bardziej rozwinięte zdolności postrzegania zmysłowego. W czasie rozmowy twarzą w twarz doskonale wychwytują i analizują sygnały niewerbalne przekazu, dlatego nie mają trudności z rozpoznaniem kłamcy. Są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany w tonie głosu, wysokości i natężeniu, dzięki czemu z łatwością rozpoznają zmiany emocjonalne.

  1. Problemy z prowadzeniem samochodu

U panów bardzo dobrze rozwinięta jest wyobraźnia przestrzenna, dlatego też jest to jedna z ich najlepiej wykształconych zdolności. U kobiet obszar ten nie jest wyraźnie zaznaczony. Powoduje to m.in. trudności z dostrzeżeniem głębokości obrazu, parkowaniem równoległym, odczytywaniem mapy czy określaniem kierunku.

 

Kilka ciekawostek dotyczących mężczyzn

  1. Skakanie po kanałach telewizyjnych

Mózg mężczyzny nastawiony jest na rozwiązywanie problemów i jak najszybsze dotarcie do sedna sprawy, dlatego skacze po kanałach telewizyjnych, analizując problem w każdym z włączanych po kolei programów. Dzięki oglądaniu problemów innych ludzi mężczyzna zapomina o własnych, ponieważ jego mózg może zajmować się tylko jedną rzeczą na raz.

  1. Zakupy

Widzenie tunelowe umożliwia mężczyznom przemieszczanie się od punktu A do punktu B. Zakupy natomiast polegają na poruszaniu się slalomem między kolejnymi stoiskami, sklepikami i tłumem ludzi. Zmiana kierunku wprawia mężczyznę w zdenerwowanie, bo wymaga od niego bardziej świadomej decyzji. Męskie zakupy wyglądają tak, że potrafi on szybko upolować cel i wrócić do domu.

  1. Mężczyźni nie pytają o drogę

Odnajdywanie drogi jest jedną z najważniejszych umiejętności mężczyzny. Zatrzymanie się podczas podróży, by spytać o drogę jest równoznaczne z przyznaniem się przez niego, że zabłądził, a tym samym zawiódł.

  1. O czym mężczyźni rozmawiają w toalecie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: o niczym. Dla kobiet, które w toalecie rozmawiają o wszystkim, jest to rzecz abstrakcyjna, aczkolwiek tak właśnie jest ? mężczyźni wcale nie rozmawiają w toalecie, nie nawiązują nawet kontaktu wzrokowego.

 

 

J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook