dzien kobiet (fot. freedigitalphotos.net)

Panowie pamiętajcie o Paniach 8 marca!

?Być kobietą, być kobietą – marzę ciągle, będąc dzieckiem, być kobietą, bo kobiety są występne i zdradzieckie… Być kobietą, być kobietą – oszukiwać, dręczyć, zdradzać nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać.? ? śpiewa Alicja Majewska. Już za kilka dni Dzień Kobiet. Poznaj historię tego święta, opinie kobiet i mężczyzn o tym dniu. Nie masz pomysłu na prezent? Skorzystaj z naszych porad.

 

Historia święta

Kobiety miały swoje święto już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, tylko inaczej się wtedy ono nazywało. Matronalia, odpowiednik współczesnego Dnia Kobiet, obchodzono w pierwszym tygodniu marca. Mężowie, obdarowując żony podarkami, czcili w ten sposób ich płodność i macierzyństwo. Późniejsze obchody Dnia Kobiet związane są z ruchami społecznymi i politycznymi. Pierwszy raz święto to pojawiło się w Ameryce Północnej 28 lutego 1909 roku w rocznicę nowojorskiego strajku 126 pracownic przemysłu odzieżowego. Kobiety domagały się wówczas poprawy warunków pracy. Niestety strajk był tragiczny w skutkach. Zamknięte w fabryce pracownice zginęły w pożarze. Rok później, w 1910 roku w Kopenhadze, Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet jako święto obchodzone na całym świecie, którego celem miało być rozpowszechnianie idei praw kobiet (także praw wyborczych). Nie określono, kiedy ma być Dzień Kobiet. W kolejnych latach obchody związane ze świętem Dnia Kobiet były okazją do strajków, protestów, podczas których kobiety domagały się m.in. prawa do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, prawa do pracy i szkoleń zawodowych, równego traktowania z mężczyznami w miejscu pracy. W Polsce Dzień Kobiet był obowiązkowo obchodzony w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Panie otrzymywały wtedy w zakładach pracy i w szkole w prezencie rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła, kawę.

 

Jesteś za czy przeciw Dniu Kobiet?

Współcześnie nie wszyscy są za obchodami tego święta. Częściej jednak pamiętają o nim starsi Panowie niż młodzi. 18-letni Tomek twierdzi, że ?jeśli nam na kimś zależy, trzeba o nim pamiętać na co dzień, a nie tylko raz do roku, dlatego nie widzę nic szczególnego w tym święcie?. Jego kolega, Janek, jest innego zdania: ?na co dzień nie zawsze mamy czas, żeby okazać kobietom, że są dla nas wyjątkowe, dlatego w Dzień Kobiet warto zatrzymać się na chwilę, obdarować je kwiatami i podziękować za wszystkie miłe rzeczy, których od nich doświadczamy?. A co o Dniu Kobiet myślą Panie? ?Nie lubię tego święta, drażni mnie, jak przez 364 dni w roku kolega z klasy jest dla mnie niemiły, a nagle 8 marca kupuje mi kwiatki, bo taki jest zwyczaj? ? mówi 19-letnia Kasia, a po chwili dodaje ?za to moja mama cieszy się, gdy 8 marca dostaje kwiaty od mężczyzn.?

 

Panowie też mają swoje święta

8 marca obchodzą święto zarówno dorosłe kobiety, jak i małe kobietki. Panowie mają dwa oddzielne święta. 30 września jest Dzień Chłopaka, o którym zwłaszcza pamiętają uczennice w szkołach. I chociaż nie zawsze darzą sympatią wszystkich kolegów z klasy, to tego dnia wręczają im drobne upominki. Natomiast dorośli mężczyźni świętują innego dnia. Na świecie Dzień Mężczyzny jest obchodzony od bardzo dawna i przypada na 19 listopada. W Polsce pojawił się dopiero od 2000 roku. Polki obdarowują mężczyzn prezentami 10 marca.

 

Nie tylko róże na Dzień Kobiet

?Mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże.? ? śpiewa Alicja Majewska. O jakich prezentach marzą Panie w tym dniu? Każda z Pań jest inna, dlatego nie każdy prezent będzie odpowiedni. Uniwersalnym i sprawdzonym prezentem są kwiaty. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były to goździki, obecnie Panowie częściej kupują tulipany. Róże wybierają mężczyźni dla wybranek swojego serca. A jaki prezent będzie odpowiedni dla koleżanek z klasy? Poza tradycyjnymi kwiatami możecie pomyśleć o czymś, co Wasze koleżanki zaskoczy lub rozśmieszy. Jakaś fikuśna maskotka, wspólne zdjęcie z wycieczki lub ciekawy kubeczek mogą okazać się doskonałą pamiątką z czasów szkolnych i wywołać uśmiech na ich twarzy, gdy spojrzą na prezent po kilku latach. Pamiętajcie, że nie liczy się cena prezentu, ale to, czy został dany ze szczerego serca. Czasem więcej warte jest miłe, ciepłe słowo niż najbardziej wyszukany prezent. A czym możecie obdarować nauczycielki w tym dniu? Panie uwielbiają otrzymywać kwiaty, ale niektóre wolą bardziej praktyczne prezenty. Czekoladki lub jakaś aromatyczna herbata będą doskonałą alternatywą dla kwiatów. A może wystarczy w tym dniu postarać się być bardziej miłym i wyrozumiałym dla nauczycielek?
Źródło: dzienkobiet.org.pl
Anna Szcześniak

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook