Zawód: Trader/Spekulant (fot.freedigitalphotos.net)Zawód: Trader/Spekulant (fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Trader/Spekulant

Od zawsze interesowała się giełda? Bez problemu przewidujesz na niej spadki i wzrosty? Lubisz ryzyko i szybko podejmujesz decyzje? Zobacz, czy sprawdzisz się w zawodzie spekulanta giełdowego!

Zawód trader

Trader, inaczej spekulant giełdowy, jak sama nazwa wskazuje ? spekuluje na giełdzie po to, by otrzymać zyski (najczęściej dla swojego pracodawcy, rzadziej na własny rachunek). Trader samodzielnie podejmuje decyzje i ponosi za nie odpowiedzialność. Inaczej mówiąc kupuje akcje, gdy przewiduje ich wzrost, lub odwrotnie ? sprzedaje, gdy przewiduje spadek.

Można wyróżnić dwa rodzaje traderów:

  • day-trader ? gracz, którego wszystkie pozycje zamykane są w dniu ich otwarcia. W zależności od intensywności działań, dokonuje on od kilku do kilkuset transakcji w czasie jednego dnia pracy. Jego celem jest zyskanie przynajmniej ułamka procenta zysku, gdyż te ? systematycznie kumulowane ? mogą doprowadzić do solidnej kwoty zysku.
  • swing trader ? gracz zajmujący pozycję na rynku na dłuższy okres czasu (od jednego dnia do kilku tygodni, zwykle 1-4 dni). (źródło: praca-enter.pl)

Wykształcenie tradera

W teorii w zawodzie nie wymagane jest wykształcenie wyższe. Liczą sięprzede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Jednak najwięksi pracodawcy wymagają ukończonych studiów na przykład na kierunku ekonomia lub finanse. Ważne jest tutaj ciągłe doszkalanie się i praktyka, gdyż umiejętności niezbędne w tym zawodzie nie da się zdobyć w teorii.

Rynek pracyTrader dokonuje analizy akcji (fot.freedigitalphotos.net)

Traderzy najczęściej pracują w dużych instytucjach finansowych, rzadziej na własną rękę. Zapotrzebowanie jest duże. Nie każdy odważy się podjąć ryzyko pracy, a także innych wyrzeczeń, jakimi jest ciągły stres czy brak snu. Traderami zwykle zostają wieloletni i doświadczeni pracownicy rynku finansowego.

Ile zarabia trader?

Zarobek tradera jest bardzo zróżnicowany, ale mimo ciężkich warunków pracy i dużego ryzyka, wiele osób kusi wizja wysokiej pensji. Może sięgać kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej.

Status społeczny

Trader to elita w branży finansowej, więc najlepsi specjaliści w tej dziedzinie mogą być bardzo cenieni i wzbudzać respekt w świecie giełdy. Zawód ten nie jest związany z ludźmi spoza tej branży, status społeczny nie jest więc jasno określony ? jest po prostu neutralny.

Opinie o zawodzie

Silny charakter – to jest podstawa. To ty musisz panować nad emocjami i w każdym momencie, nawet gdy odniesiesz niesamowity sukces, musisz chłodno myśleć i kalkulować. Bo szybko może się okazać, że następne, co cię czeka, to porażka, a śladu po wcześniejszym sukcesie już dawno nie ma – mówi Andrzej, spekulant giełdowy z długoletnim doświadczeniem – Tego oczywiście nie ma się od tak. Są ludzie, którzy mają pewne predyspozycje i z reguły trzymają nerwy na wodzy, ale najważniejsze jest wyćwiczenie. I wyczucie. Musisz wiedzieć, kiedy przystopować i zrezygnować, bo ten zawód to ciągły stres, nawet jeśli masz nad nim kontrolę, i trzeba wybrać, czy pieniądze i ryzyko są dla ciebie najważniejsze.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Spekulant giełdowy musi wykazywać się takimi cechami i umiejętnościami, jak:

  • analityczne myślenie
  • odporność na stres
  • panowanie nad emocjami
  • umiejętność pracy pod presją
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
  • chęć ciągłego dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności
  • znajomość angielskiego
  • znajomość obsługi komputera

Źródło: praca-enter.pl

A.Szczykutowicz

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook