Scrum Master (fot. pixabay.com)Scrum Master (fot. pixabay.com)

Czy wiesz kim jest Scrum Master w branży IT?

Potrafisz inspirować innych, wspierać ich działania i świetnie rozwiązujesz napotkane problemy? Masz w sobie mnóstwo empatii i energii? Może szukasz swojej drogi i zastanawiasz się czy jako Scrum Master mógłbyś się sprawdzić? Dowiedz się kto to taki i czy Ty także możesz nim zostać.

Dynamiczny rozwój sfer IT (techniki informatycznej) pokazuje, że brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Jest zatem w czym wybierać, a zarazem nie każdy może na stanowiska w tej branży startować. Praca w charakterze Scrum Mastera może sprawić, że staniesz się częścią świata IT, bo chodzi w niej o coś zupełnie innego niż umiejętność programowania. Wiedza i umiejętności miękkie są bardzo istotne dla Scrum Mastera. Programować można się nauczyć, ale empatii nie.

Co to jest Scrum?

Spotkanie zespołu (fot. pixabay.com)

Scrum to jedna z metodologii prowadzenia projektów, bardzo popularna w świecie IT. Określa ona ramy postępowania w procesie kreowania nowych produktów, których zadaniem jest:

  • usprawnienie procesu pracy nad projektem,
  • wsparcie grupy w rozwiązywaniu pojawiających się problemów,
  • umożliwienie wytworzenia produktów najwyższej wartości i funkcjonalności.

Kim jest Scrum Master i jaka jest jego rola?

Planowanie projektu przez Scrum Mastera (fot. pixabay.com)

W procesie tworzenia produktu, metodykę Scrum wprowadza tzw. Scrum Master. Można określić taką osobę mianem opiekuna, przewodnika zespołu, kogoś kto, zarządza procesami wraz z usuwaniem przeszkód, a jednocześnie nie zarządza ludźmi. Jego rola to inspirowanie, bycie nauczycielem, który stawia na samodzielność zespołu i samoorganizację. Jego zadaniem nie jest podejmowanie decyzji za zespół.

Poniższy film omawia rolę Scrum Mastera na przykładowym projekcie z obszaru IT. Pokazane są w nim poszczególne etapy realizacji projektu realizowanego zgodnie z metodyką Scrum i zadania poszczególnych osób:

Scrum Master musi lubić ludzi i słuchać ich potrzeb, to na początek. Jeśli pracuje w branży IT dobrze by posiadał umiejętności programowania, ale to też nie jest warunek konieczny na starcie. Później natomiast wiedza branżowa będzie potrzebna do zrozumienia i rozwiązywania problemów w procesie powstawania jakiegoś produktu.

Scrum Master tworzy zespół, dobrany pod kątem pożądanych cech do konkretnego projektu, a następnie mu służy poprzez np. usuwanie przeszkód spowalniających pracę zespołu.

Wykształcenie Scrum Mastera

Kurs z certyfikacją Scrum Mastera (fot. pixabay.com)

Zdziwisz się, ale nie trzeba kończyć specjalnych kursów czy studiów, by startować na etat Scrum Mastera. Nie trzeba także posiadać certyfikatów. Oczywiście, zdobyta wiedza kierunkowa czy ukończone studia związane z branżą informatyczną na pewno będą dodatkowym atutem i mogą ułatwić start na scrumowym rynku pracy. Najważniejsze jednak są predyspozycje do wykonywania tej pracy, chęć nauki, która prowadzi do zdobywania wiedzy praktycznej.

To stanowisko to ciągła praca własna, nauka na błędach, trochę jak upadanie i wstawanie. Jesteś nie tylko mentorem i przyjacielem zespołu, ale też rozjemcą, a nawet selekcjonerem. Bez zaangażowania i szczerych chęci do rozwiązywania problemów, szybko stwierdzisz, że to nie jest praca dla Ciebie. Nawet uzyskanie certyfikatów, które będą potwierdzały zdobytą wiedzę teoretyczną nie pomogą, jeśli chcesz kończyć pracę o 15 i więcej o niej nie myśleć. To praca, o której myślisz także po powrocie do domu, bo inspiracja do rozwiązania problemu może wpaść przy okazji pielenia grządek.

Rynek pracy.

Scrum Mastera nie ogranicza branża IT (fot. pixabay.com)

Nie tylko branża IT jest zainteresowana zatrudnieniem Scrum Mastera. Pracy na tym stanowisku możesz szukać w firmach ubezpieczeniowych, transportowych, finansowych, telekomunikacyjnych i wielu innych. Może on uczestniczyć w procesach tworzenia kampanii marketingowych, konferencji, video podcastów, a nawet samochodów. W zasadzie, w przyszłości może okazać się, że wszędzie pojawią się stanowiska pracy dla Scrum Mastera.

Ile zarabia Scrum Master?

Zarobki (fot. pixabay.com)

Zarobki potrafią być naprawdę imponujące. O ile na początku zarobisz 4000-6000 zł brutto, o tyle wraz z nabywaniem doświadczenia, nawet 8000-10 000 zł. Jednak to nie koniec dobrych stawek. W branży IT można także pracować na kontraktach B2B. Oznacza to, że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, Scrum Master może wystawiać faktury z uwzględnieniem premii za zwinne zrealizowanie projektu. Taka miesięczna faktura może przekroczyć nawet kwotę 20 000 zł, za skończony, duży projekt.

Dodatkowe informacje.

Jeśli czujesz, że Scrum Master to rola dla ciebie, zajrzyj koniecznie na stronę o certyfikatach, w tym najbardziej znanego na świecie PSM pierwszego stopnia. Posiadaną wiedzę na temat środowiska pracy oraz specyfiki zawodu Scrum Master, warto zgłębiać i porządkować. Dlatego też, zachęcam do poszukiwań innych ciekawych artykułów, także obcojęzycznych, na temat tego niezwykłego zajęcia.

Na koniec prezentujemy krótki filmik pokazujący główne aspekty pracy Scrum Mastera w trochę komediowy sposób, zapraszamy do obejrzenia ;)

A. Kwaśny

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook