Lektor języka obcego (fot. pixabay.com)Lektor języka obcego (fot. pixabay.com)

Lektor języka obcego

Na całym świecie ludzie posługują się około 4 tysiącami języków. Wartość ta, nie tylko nie jest dokładna, ale też rozmaite źródła wskazują odmienne dane. Najczęściej pojawiają się informacje o tym, że języków świata jest około 7 tysięcy, a ich stopień trudności także jest zróżnicowany. Jak zatem nauczyć się któregokolwiek? I czy można liczyć na wsparcie fachowca w tej materii?

Poznawanie języków obcych stało się bardzo atrakcyjne, ciekawe i nieco prestiżowe. W końcu, nawet dziś, znajdziemy osoby stroniące od nauki obcych języków. A ci, którzy władają więcej niż jednym, często są rozchwytywani na rynku pracy i potrafią wzbudzić podziw. Języków można uczyć się na własną rękę albo odebrać porządne lekcje od specjalisty w tej dziedzinie : lektora języków obcych.

Kto to jest lektor języków obcych?

To z pewnością niezwykle potrzebny entuzjasta uczenia się języków, ze smykałką do przekazywania zdobytej wiedzy innym, czasem mniej pozytywnie nastawionym albo też przymuszonym do nauki.

To także nauczyciel kreatywny i pozytywnie nastawiony do innych, działający z pasji, nie z konieczności. Bardzo ważna jest umiejętność swobodnego nawiązywania owocnych relacji naukowych i umiejętne zachęcania do nauki. Jednakże warunkiem koniecznym w tej pracy jest odpowiednie wykształcenie.

Wykształcenie lektora

Ten miłośnik języków musi przede wszystkim spełnić określone wymagania, uregulowane Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Łaknących szczegółów zachęcam do zgłębiania wiedzy na temat kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Zgłębianie wiedzy (fot. pixabay.com)

Do wykonywania tego zawodu, konieczne jest przygotowanie pedagogiczne i jest to warunek konieczny do pracy w edukacji. Natomiast nie zawsze bezwzględnym wymogiem jest tytuł magistra filologii danego języka czy też lingwistyki stosowanej. Wystarczy ukończenie dowolnych studiów magisterskich, także technicznych, oraz tu obowiązkowo świadectwo z egzaminu z języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym. Nawet, jeśli po szkole średniej ukończysz nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności ulubionego języka obcego masz szansę na objęcie etatu lektora.

Rynek pracy

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że znajomość języków obcych, najlepiej chociaż dwóch, a im więcej tym szersze perspektywy, to dziś konieczność.

Nie dziwi zatem fakt, iż lektorzy języków obcych mają co robić od wielu lat i na pewno pracy nie zabraknie dla nich także w przyszłości.

Najczęściej praca na nich czeka m.in. w edukacji państwowej, prywatnych szkołach językowych, koncernach zagranicznych, w turystyce, handlu, logistyce. To tylko oczywiście przykłady branż, w których pomoc fachowca językowego jest niezwykle ważna. Niezdecydowani zawsze mogą udzielać prywatnych lekcji.

Ile zarabia lektor?

Zarobki lektora (fot. pixabay.com)

Lektor w szkolnictwie państwowym może liczyć na niezbyt porywające, acz właściwe dla pensji nauczycielskiej, zarobki. Ich wysokość kształtuje się w przedziale od około 3400 do ok. 5000 zł brutto. Wynagrodzenia te jednak mogą by bardziej imponujące, a uzależnione są od czynników takich jak staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, profil działalności, stanowisko czy lokalizacja. O ile w szkolnictwie przełomu lepiej nie oczekiwać, o tyle inne możliwości zatrudnienia mogą zaowocować bardziej optymistycznym wynagrodzeniem. Zatrudnienie np. jako osoba do kontaktów z zagranicznym kontrahentem albo też dodatkowa praca w prywatnej szkole językowej bądź organizowanie kursów na własną rękę, korzystnie wpłynie na wysokość wynagrodzenia. Możliwości zarobkowania są w przypadku umiejętności językowych bardzo szerokie.

Status społeczny

Kto nie chciałby biegle władać obcym językiem albo kilkoma? Każdy, kto wyróżnia się znajomością języków z pewnością zyskuje uznanie w społeczeństwie. Lektor jest wysoko cenionym specjalistą. Nawet w sferze prywatnej, szczególnie za granicą, lektora najchętniej typuje się do złożenia zamówienia w restauracji czy rozmów z obcokrajowcami.

Dodatkowe informacje o zawodzie lektora

W każdym zawodzie, udział w szkoleniach korzystnie wpływa na rozwój zawodowy i osobisty, także lektora. Takie zajęcia, nie tylko zwiększają efektywność pracy. Są ważne także pod względem rozwoju osobistego oraz umiejętności interpersonalnych. W końcu dobry nauczyciel to taki, który potrafi w naturalny sposób pozyskać skupienie uczniów nad tematem.

Zobacz również:

A. Kwaśny

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook