Największe błędy popełniane przez studentów (fot.freeimages.com)Największe błędy popełniane przez studentów (fot.freeimages.com)

Największe błędy studentów

Student też człowiek i ? jak każdy ? popełnia błędy. Niektóre z nich jednak mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Dowiedz się jakie są największe błędy studenta, aby się przed nimi ustrzec w przyszłości!

Zanim rozpoczniesz studia – zapamiętaj:

Nie warto odkładać nauki na później

Sesja* to nie 15-minutowa kartkówka z ostatnich zajęć. Przez pół roku możesz żyć beztrosko, ale po zakończeniu zajęć w semestrze, będziesz musiał zaliczyć cały przerobiony materiał. Warto tu dodać, że na niektórych przedmiotach prowadzący każą zapoznać się z wieloma dodatkowymi zagadnieniami we własnym zakresie, tak więc nauka na dzień przed nic nie da. Często będziesz musiał nie tylko wkuć kilkadziesiąt stron a4 na pamięć, ale i przedtem zebrać odpowiedni materiał do nauki. Jeśli więc nie chcesz wylecieć ze studiów już po pierwszym semestrze – zapamiętaj, aby odpowiednio rozplanować naukę przed egzaminami.

*Swoją drogą, nie raz usłyszysz, że S.E.S.J.A. to skrót od „system eliminacji studentów jest aktywny„.

Nie nastawiaj się na poprawę

W razie niepowodzenia studenci lubią powtarzać „bez spiny, są drugie terminy”. Wiele osób nawet nie przygotowuje się na pierwszy egzamin, a kiedy słyszą o terminie zerowym tylko uśmiechają się beztrosko. Jeśli nie czujesz się odpowiednio przygotowany na egzamin – możesz chociaż spróbować go zdać. Gdy Ci się nie uda, zawsze pozostanie Ci co najmniej jeden termin poprawkowy na wykaraskanie się z kłopotów (na więcej się nie nastawiaj, a jeśli zawalisz także i to, powitasz wrzesień). Możesz też od razu iść na poprawę, ale jeśli nie zdasz, będziesz pluć sobie w brodę, że nie wykorzystałeś wcześniejszych okazji i już nie możesz nic zrobić z niedostateczną oceną.

Bądź przygotowany na zajęciach

Czasem będziesz musiał coś przeczytać na zajęcia, czasem się czegoś nauczyć, czasem przygotować się na kolokwium. Ale artykuły naukowe są długie i napisane niezrozumiałym językiem, a zadania z logiki wyjątkowo skomplikowane i nudne, więc nieraz po prostu nie będziesz miał na to najmniejszej ochoty. Zło jednak nie śpi, tj. profesor, więc jeśli posiadasz zdolności znikania, śmiało możesz brać udział w zajęciach bez przygotowania. Bez tej zdolności to jest także możliwe, ale nie wskazane. Grupy na zajęciach są małe, spodziewaj się więc że będziesz otrzymywał pytania, na które lepiej znać odpowiedzi.

Nie lekceważ egzaminu ustnego

Co zamierzasz zrobić podczas odpowiedzi ustnej? Zapewne lać wodę. Lepiej tego jednak nie rób. O ile takie postępowanie mogło uratować Cię w liceum, czy nawet na maturze ustnej z języka polskiego, na studiach ono nie przejdzie. Profesor przeprowadzający egzamin będzie wymagał konkretnych, zwięzłych i szybkich odpowiedzi, więc lepiej dobrze się przygotuj.

Chodź na wykłady

Wykłady są nieobowiązkowe (chyba, że profesor uzna jednak inaczej). Nie musisz na nie chodzić, warto jednak wybrać się na pierwszy i zapoznać się dobrze z zasadami oceniania. Może okazać się, że już za samą obecność na wszystkich zajęciach otrzymasz upragnioną pozytywną ocenę. Chodząc na wykłady możesz także zostać po prostu zapamiętany przez prowadzącego i dzięki temu otrzymać podczas egzaminu ustnego łatwiejsze pytanie.

 

 

K. Macha

 

 

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook