Czarny kot (fot.morguefile.com)Czarny kot (fot.morguefile.com)

Przesądy: czarny kot

 

Jeśli przed egzaminem czarny kot przebiegnie Ci drogę ? nie panikuj! Mamy na to radę!

Kot nie ma łatwego życia (dziewięć żyć?). Jedni uważają, że jest małą, urocza, puchatą kuleczką, inni ? że posłańcem złej wiedźmy, który od wieków próbuje zawładnąć światem. Jaka jest prawda? Cóż, niestety trudno powiedzieć.Czarny kot przy oknie(fot.morguefile.com)

Szaleństwo związane z kotami ? albo też ich próba przejęcia kontroli nad światem ? zaczęło się już w starożytności. Egipcjanie uważali te zwierzęta za istoty boskie i magiczne, natomiast Grecy wierzyli, że Artemida przybywa na ziemię właśnie pod postacią kotki. Koty pojawiły się również w mitologii germańskiej, w towarzystwie bogini Freji, która w czasie chrystianizacji w średniowieczu została uznana za wiedźmę. Od tamtej pory koty kojarzono z czarami i ciemnymi mocami oraz twierdzono, że ich właścicielki (czarownice) mogą się w nie zamieniać. Zwłaszcza negatywne emocje budziły zwierzęta o czarnej sierści ? bowiem mogły się one poruszać niezauważone w mroku.

 

Przyczajony czarny kot(fot.morguefile.com)Jeszcze po drugiej wojnie światowej opowiadano legendy o złej staruszce na latającej miotle, która porywała dzieci. Oczywiście, była ona posiadaczką czarnego kota. Uważano więc, że kiedy na drodze stanie przed kimś czarny zwierzak przyniesie mu ogromne nieszczęście ? ponieważ w pobliżu kota musiała znajdować się jego pani, która tylko czekała na niewinną osobę.

 

Jeśli jesteś przesądną osobą, lepiej trzymaj się od kotów z daleka. One jednak nie bardzo się Tobą przejmują (ani czymkolwiek innym), więc jeśli mimo Twojego sprzeciwu kot przebiegnie Ci drogę, możesz zrobić tylko jedno ? pogodzić się z okrutną rzeczywistością. Albo wmówić sobie, że właśnie jesteś w Egipcie, gdzie te zwierzęta przynoszą szczęście, albo w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii bądź USA ? gdzie również ujrzenie kota jest oznaką nadchodzącego szczęścia. Możesz także zupełnie to zignorować, bo jak twierdzą amerykańscy naukowcy ? koty nie przynoszą pecha. Nie mają na to czasu, wszach muszą zdobyć jak najwięcej zwolenników, by w końcu móc zapanować nad światem.

 

Tymczasem, kiedy koty na nikogo nie polują, nie przynoszą pecha i nie planują objąć władzy nad światem, bywają całkiem zabawne:

K. Macha

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook