dzien wagarowicza (fot.freedigitalphotos.net)

Odpoczynek od przygotowań do matury – dzień wagarowicza

Drodzy maturzyści, przypominamy, że 21 Marca, czyli dzień wiosny, zwany jest także dniem wagarowicza.

Słowo ?wagary? pochodzi od łacińskiego słowa vagari, oznaczającego błąkanie się. Pierwszy dzień wiosny nazywany jest także Świętem Jaryły, Jarymi Godami, czy Jarym Świętem. 21 Marca jest dniem specjalnym, ponieważ przypada w czasie równonocy wiosennej i stanowi symboliczne przepędzenie zimy i powitanie nadchodzącej wiosny. Dzień wagarowicza to nieformalne święto, w którym większość uczniów opuszcza zajęcia szkolne.

Zwyczaj ten jest praktykowany przez uczniów i studentów od wielu lat. W zależności od szkoły, w której jesteście, konsekwencję mogą być różne. Niektórzy nauczyciele przymykają na to oko, inni potrafią ukarać Was za nieobecność w tym dniu. Obecnie coraz częściej szkoły organizują zajęcia zastępcze. Niektóre klasy idą do kina, teatru, czy na zawody sportowe. W 2011 roku pojawił się apel Ministra Edukacji Narodowej, aby w pierwszy dzień wiosny, zamiast normalnych zajęć organizować w szkołach Dzień Talentów.

A co w ten dzień planujecie Wy- maturzyści? Niektórych z Was zapewne powoli dopada przedmaturalny stres, dlatego też powinniście w tym dniu oddać się przyjemności i odpoczynku od nauki.  Drodzy maturzyści, odłóżcie zatem tego dnia książki na bok i pozwólcie sobie na chwilę relaksu. Jeżeli w Waszej szkole organizowana jest impreza powiązana z dniem wiosny, to powinniście to zobaczyć. Możecie również odwiedzić kino, teatr, czy inną placówkę kulturalną. Poza tym pamiętajcie, że wiosna to dzień wesoły, pełen zabawy i ciepła, dlatego też ciekawe stroje i przebrania na pewno

Joanna Jankowska    

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook