vistula ostatni dzwonek by wybrac studiavistula ostatni dzwonek by wybrac studia

Ostatni dzwonek, aby wybrać studia. Zadaj sobie te pytania!

Prawdopodobnie jest to pierwsza poważna decyzja w dorosłym życiu młodego człowieka. Wybór kierunku studiów, poniekąd też obranie celu zawodowego są istotnym krokiem. Do tego zbliża się październik, a więc pierwszy miesiąc intensywnej nauki na studiach. Jeszcze nie jest za późno, aby zapisać się na uczelnię, dlatego odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań.

Gdzie widzę siebie za kilka lat?

To niezwykle trudne zadanie, nawet dla osób dorosłych, dlatego należy odpowiednio podejść do wyzwania. Nie musisz mieć dokładnej wizji siebie i perfekcyjnego obrazu, jak i gdzie będziesz funkcjonować 10 lat później. Powinieneś natomiast zastanowić się, co sprawia ci największą frajdę do tego stopnia, że możesz to robić bez myśli o zmęczeniu w dłuższej perspektywie. Określ na początku obszar, w jakim chcesz podejmować inicjatywę, a w czasie studiów z pewnością sprecyzujesz swoje plany.

Pomoże w tym na pewno wizyta u doradcy zawodowego lub konsultacja z bliskimi. Pamiętaj jednak, że to nie rodzice czy znajomi mają podejmować za ciebie decyzję. Powinni za to pomóc w uszczegółowieniu twojej wizji swojego wymarzonego zajęcia. Zwykle podczas całej ścieżki edukacji wiadomo, czy jest to humanistyczny, czy ścisły kierunek, jednak jest wśród młodzieży wiele osób, które sprawdzają się w kilku obszarach. Jeżeli jesteś jednym z takich absolwentów, rozmowa może rozwiać twoje wątpliwości.

Znajdź kogoś, kto wykonuje zawód, o jakim choć trochę myślisz. Porozmawiaj z absolwentem kierunku, który budzi w tobie zainteresowanie. Znajdź platformę wymiany umiejętności, np. SkillTrade i poznaj kogoś, kto ma kwalifikacje, jakie ty dopiero chcesz nabyć. Istnieje również serwis, dzięki któremu można na jeden dzień spróbować interesującego cię zawodu, to LifeTramp. Co ciekawsze, startup ten wymyślił Polak.

W jakim mieście chcę studiować?

Jeżeli już wiesz, w jakim kierunku chcesz podążać, wystarczy wybrać uczelnię. Nie jest to łatwa sprawa, bo w Polsce mamy wiele ośrodków, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Weź pod uwagę, czy chcesz być blisko domu rodzinnego, ponieważ dla wielu osób rozłąka z rodziną może być nie do przejścia, czego dowodem są badania. Z raportu Mobilność społeczna i przestrzenna w kontekście wyborów edukacyjnych wynika jasno:

Podjęcie studiów jest przyczyną zmiany miejsca zamieszkania dla 10% absolwentów szkół średnich, w tym dla 40% tych, którzy kiedykolwiek się przeprowadzili. Jednak skłonność do mobilności (choćby rozważanej, a nie zrealizowanej) na etapie studiów wyższych także jest ograniczona. Tylko 17% maturzystów, przymierzając się do rozpoczęcia studiów, składało dokumenty rekrutacyjne w więcej niż jednym mieście. Częściej rozważane były różne kierunki studiów (36%) oraz uczelnie (32%). Zaledwie 15% maturzystów decyduje się na studia w innym województwie niż to, w którym uzyskało maturę.

Gdzie są najlepsze studia? Warszawa wiedzie prym

Kontynuując temat lokalizacji i abstrahując od rozłąki z rodziną, przeprowadzka może być konieczna ze względu na samą bazę edukacyjną. Nie tylko przez świetne szkoły państwowe, ale również prywatne uczelnie wyższe, gdzie wykładają praktycy. Nic dziwnego, że w Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich większość szkół właśnie ma siedzibę w stolicy.

Gdzie jeszcze może być twoja wymarzona szkoła wyższa? Warszawa z pewnością króluje w zestawieniach, jednak rozsądnie mieć kilka opcji zapasowych. Warto brać pod uwagę również samą infrastrukturę miasta, ilość studentów, ceny mieszkań i koszty utrzymania. Bez względu na to, jaką lokalizację wybierzesz, miej też na uwadze dostęp do całej bazy edukacyjnej, czyli np. kursów doszkalających, warsztatów i zajęć dodatkowych. Pozwolą ci one poszerzać swoje zainteresowania. Warto sprawdzić, czy będziesz mógł również odbyć praktyki w miejscach związanych z kierunkiem twoich studiów. Sprawdź na przykład, co może zapewnić ci Uczelnia Wyższa AFiB Vistula w Warszawie.

Jak chcę wykorzystać czas na studiach?

Studia to nie tylko uczęszczanie na zajęcia, nauka do sesji i poznawanie nowych ludzi. Oczywiście to bardzo ważna część tego okresu w życiu, jednak dobrze mieć plan, jak wykorzystasz ten cenny czas. Może to być działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich, konferencje, staże. Warto samodzielnie szukać struktur w ramach uczelni, które pomogą ci zadomowić się w nowym mieście, ale także dadzą ci doświadczenia, jakie warto wpisać w swoje CV. Wydaje ci się, że takie informacje powinno się sprawdzać dopiero po rozpoczęciu studiów – Nic bardziej mylnego. Zaprojektuj od samego początku swoją karierę, a będziesz miał pewność, że dobrze wybrałeś.

Oto inne pytania pomocnicze możesz zadać sobie jeszcze przed wyborem studiów:

  • Jakie są inne sposoby realizacji mojego zawodowego celu?
  • Chcę studiować, by mieć dobrą pracę czy rozwijać pasję?
  • Mogę połączyć jedno i drugie?
  • Która uczelnia zapewni mi bazę wiedzy i rozwój moich kompetencji?
 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook