studia magisterskie

Jak wybrać studia magisterskie?

Studia magisterskie, czyli drugi etap wyższej edukacji, pozwalają nam zdobyć cenne na rynku pracy kompetencje. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z podjęciem decyzji co do ich wyboru. Zastanawiają się nie tylko nad tym, na jaki kierunek warto postawić, ale również nad wyborem konkretnej uczelni. Nie jest bowiem tajemnicą, że jedne placówki są bardziej prestiżowe od innych, a pracodawcy w wielu branżach biorą ten czynnik pod uwagę. Sprawdźmy więc czym warto kierować się podczas wyboru popularnej ?magisterki?.

Czym są studia magisterskie?

Studia te, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na uzyskanie tytułu magistra. Aby go zdobyć, każdy student musi zaliczyć wszystkie przedmioty przewidziane w toku studiów. Końcowym etapem jest napisanie własnej pracy dyplomowej, a także jej obrona.

Studia magisterskie mogą przybierać różną formę. Pierwsza z nich to jednolite studia, które rozpoczyna się po zdaniu egzaminu maturalnego – mają one zazwyczaj formę 5-letnią. Drugim rodzajem studiów magisterskich są dwuletnie studia uzupełniające, które rozpocząć mogą osoby dotychczas posiadające tytuł licencjata.

Kierunek – ten sam, czy inny?

Wiele osób kończących licencjat decyduje się na pogłębianie swojej wiedzy na tym samym lub podobnym obszarze. Nie jest to jednak regułą – drugi stopień daje nam bowiem możliwość zmiany kierunku. Jeśli nie jesteś w pełni zadowolony z tego, czego nauczyłeś się podczas studiów licencjackich lub wydaje ci się, że będziesz miał problem ze znalezieniem pracy po ukończeniu danego kierunku, możesz na drugim stopniu zmienić przedmiot zainteresowań. Pamiętaj jednak, że może to oznaczać konieczność samodzielnego uzupełnienia wiedzy w niektórych aspektach – zwłaszcza, jeśli nowe studia nie są pokrewne z dotychczas ukończonymi. 

Jeśli jednak uprzednio wybrany kierunek spełnił wszystkie twoje oczekiwania – nie musisz decydować się na zmianę. Studia magisterskie na tym samym kierunku dadzą ci możliwość pogłębienia swojej wiedzy, dzięki czemu staniesz się wykwalifikowanym specjalistą. Często stanowią również pewien rodzaj specjalizacji ogólnego zagadnienia, poznanego na pierwszym stopniu – np. Rachunkowość i Finanse są węższym obszarem, niż Ekonomia.

Jaką uczelnie wybrać?

Jeśli wiemy, jaki kierunek chcemy studiować, powinniśmy bacznie przyjrzeć się uczelniom, które go oferują. Poszukując miejsca, w którym chcemy studiować, warto przyjrzeć się jakimi opiniami cieszy się dana uczelnia. Sprawdzenie rankingów preferencji pracodawców może okazać się bardzo pomocne, ale najlepsze efekty daje samodzielne porównywanie szeroko pojętej oferty dydaktycznej i odniesienie jej do osobistych preferencji.

Upewnij się, co oferuje dana uczelnia – czy posiada wykwalifikowaną kadrę, nowoczesny sprzęt, ciekawe programy praktyk i ćwiczeń. Placówki, które ściśle współpracują z biznesem, znacznie lepiej przygotowują bowiem do rozpoczęcia kariery zawodowej. 

Akademia Finansów i Biznesu Vistula – uczelnia, której możesz zaufać

Wiemy już, że wybór uczelni, na której będziemy studiować, ma ogromne znaczenie. Wiemy również, w jaki sposób świadomie podejść do tego wyboru. Biorąc pod uwagę powyższe, jedną z najciekawszych ofert na rynku ma obecnie Akademia Finansów i Biznesu Vistula . To uczelnia, która cieszy się doskonałymi opiniami nie tylko wśród studentów, ale również pracodawców. Firmy doceniają, że absolwenci uczelni Vistula posiadają szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pozwala im pracować efektywnie i bez większych problemów zaaklimatyzować się w często wymagającym środowisku pracy. 

Vistula oferuje wiele różnorodnych kierunków studiów magisterskich, dzięki czemu każdy może znaleźć to, co go interesuje (sprawdź sam na: https://www.vistula.edu.pl/). W przypadku pogłębiana wiedzy na drugim stopniu duże znaczenie ma fachowa kadra pedagogiczna, a tę wyżej wymieniona uczelnia ma na najwyższym poziomie. Większość wykładowców to obecni lub byli wieloletni praktycy, którzy mogą się dzielić swoim bezcennym doświadczeniem rynkowym, co wcale nie jest tak częstym zjawiskiem – szczególnie na uniwersytetach publicznych.

Podsumowując, wybór studiów magisterskich nie musi być wcale trudny. Jeśli dobrze przeanalizujemy jaki kierunek chcemy studiować oraz znajdziemy uczelnię, która może nam wiele zaoferować, możemy mieć pewność, że będziemy w pełni zadowoleni z podjętej przez siebie decyzji. A stąd już tylko krok do wymarzonej, satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook