webometricswebometrics

Webometrics Ranking of World Universities 2020

To już 17 edycja rankingu Webometrics Ranking of World Universities. Pokazuje on najczęściej widoczne uczelnie wyższe z całego świata w sieci – najczęściej cytowane.

W czołówce rankingu od lat są głównie amerykańskie uczelnie. W edycji z 2020 roku wśród pierwszej trzydziestki uniwersytetów tylko 4 są spoza USA. Nie będzie zaskoczeniem, że to są Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet w Oxford i dwa uniwersytety kanadyjskie Uniwersytet British Columbia i Uniwersytet w Toronto.

Najbardziej renomowane uczelnie świata (Fot.Daderot,Wikipedia.pl)
Uniwersytet Harvard

Polskie uczelnie wyższe w rankingu

Najwyżej znalazły się odpowiednio Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza Stanisława Staszica w Krakowie i Politechnika Warszawska. Niestety UAM, który zajmował 344 miejsce w 2016 r. spadł na miejsce 635. W pierwszym tysiącu światowych uczelni znalazło się aż 9 polskich.

Uczelnie oceniane są po kątem m.in. ilość dokumentów na serwerach uczelni, ilości podstron zindeksowanych przez wyszukiwarkę Google, bądź ilości linków do stron. Musimy jednak pamiętać, że ten ranking nie mierzy znaczenia prac naukowych, a tym bardziej poziomu nauczania.

Na pozycję w rankingu może wpłynąć niecodzienne odkrycie, które potem cytowane jest w sieci.

Metodologia badania Webometrics Ranking of World Universities

źródło: webometrics.info

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook