Najbardziej renomowane uczelnie świata 2016 (Fot.iStockPhoto)Najbardziej renomowane uczelnie świata 2016 (Fot.iStockPhoto)

Polskie uczelnie wyższe w rankingach światowych

Światowe rankingi mają na celu ukazanie systemu i jakości nauczania na całym świecie. Zestawienia uczelni pokazują nie tylko renomę danej placówki, ale również wskazują na jej wybór przez młodych ludzi.

 

Ranking Web of World?s Universities

Zestawienie najlepszych uczelni wyższych tworzone jest w Madrycie. Nad klasyfikacją pracuje Hiszpańska Narodowa Rada Badań Naukowych. Co decyduje o konkretnym przydziale? Otóż ważne są prezencja strony internetowej, liczba publikacji naukowych oraz popularność wśród młodych ludzi. Jeśli uczelnia jest często cytowana w Internecie i cieszy się zainteresowaniem użytkowników, to automatycznie ma ona większe szanse na wysoką pozycję w rankingu. Dzisiaj czołowym językiem na świecie jest angielski. Na świecie najbardziej liczą się uczelnie, na których można porozumiewać się właśnie w tym języku.

W rankingu wśród 500 najlepszych uczelni znalazło się pięć polskich. Na najwyższym, 280. miejscu, uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Kolejne uczelnie, które znalazły się w zestawieniu to: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (298. miejsce), Uniwersytet Warszawski (327. miejsce), Politechnika Warszawska (338. miejsce) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (391. miejsce).

O tym, że placówki znalazły się w rankingu zadecydowało spełnienie głównego kryterium, czyli popularności w sieci. Uczelnie udostępniają w Internecie większość swoich materiałów, komunikują się z naukowcami i studentami oraz na bieżąco informują o nowościach. Dzięki temu łatwiej im utrzymać kontakt z otaczającym nas światem.

 

Ranking Top Universities

W tym rankingu na samym czele uplasowały się uczelnie amerykańskie. Aż trzynaście placówek znalazło się w pierwszej dwudziestce. Dobre miejsca udało się zająć również brytyjskim szkołom. Niestety polskie uczelnie nie zakwalifikowały się do rankingu. Nie spełniły wymogów, takich jak m.in. reputacja, ilość publikacji na skalę światową oraz zatrudnienia zagranicą.

 

Ranking firmy Times Higher Educaton

Polskim uczelniom udało się zakwalifikować do rankingu, aczkolwiek ich pozycja jest dosyć odległa. Po raz pierwszy od kilku lat prowadzenie stracił Harvard University. Lidera zdeklasował California Institute of Technology. Na trzecim miejscu znalazł się Stanford University. Renomowane uczelnie, takie jak Oxford i Cambridge wywalczyły czwarte i szóste miejsce.

 

Jeśli chodzi o nasze krajowe placówki, to doceniono tylko dwie. Na 318. miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński, zaś na 348. Uniwersytet Warszawski. Jak na tak prestiżowy światowy ranking, jest to jakieś osiągnięcie, aczkolwiek te dalekie miejsca w pełni nas nie cieszą.

 

Katarzyna Kujawa
Źródła: polskieradio.pl, szkola.wp.pl, gazetaprawna.pl

 

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook