zawód socjolog (fot.Freedigitalphotos.net)

Zawód socjolog ? plusy i minusy

 

 

Zainteresowanie byciem socjologiem wciąż rośnie. Kierunek ten staje się popularny wśród młodych ludzi. Czy jednak zapewnia on godną przyszłość?

 

Maturzyści przy wyborze studiów kierują się nie tylko zawodową stroną kierunku, lecz również opinią rówieśników. Socjologia jest teraz w modzie, przez co młodzież chętnie decyduje się na ten przedmiot w rekrutacji. Coraz więcej uczelni daje studentom możliwość kształcenia się od strony społecznej. Jednak często wybór takich studiów nie jest do końca przemyślany.

 

Dobry socjolog musi być na bieżąco

Bycie socjologiem wcale nie jest takie proste. Aby w pełni realizować się w zawodzie potrzeba pewnych umiejętności i predyspozycji. Przede wszystkim trzeba być osobą otwartą na świat i kontakt z drugim człowiekiem. Społeczeństwo to grupa składająca się z jednostek, z których każda wymaga uwagi i zainteresowania. Socjolog musi nie tylko głęboko i dokładnie analizować ludzkie problemy, ale również wyciągać odpowiednie wnioski, które pomogą tworzyć ideał demokratycznego współżycia.

 

Obcowanie z socjologią ma swoje plusy

Bycie dobrym socjologiem wymaga pracy i lat obserwacji. Zawód ten posiada wiele plusów. Stały kontakt z drugim człowiekiem pozwala wyciągać wnioski, uczyć się na błędach i zmieniać nastawienie innych. Socjolog ma ogromną moc działania. Może nie tylko uczyć, ale również pomagać. Jeśli chodzi o zarobki, to dobra praca może je przynieść. Po studiach macie szanse pracować w różnych ośrodkach, szkołach, czy też mediach. Przy rozwijającej się gospodarce i polityce europejskiej szanse na bycie ?kimś? są bardzo duże. Dobry socjolog musi stawiać diagnozy i obiektywnie oceniać otaczają go rzeczywistość. Ta praca to nie zabawa, trzeba długo pracować, aby przywracać normalne stosunki w społeczeństwie.

 

Droga socjologa nie należy do najłatwiejszych

Niestety bycie socjologiem ma również swoje minusy. Socjologia ma wielu przeciwników. Ludzie uważają, że jest to zawód, który nie wnosi nic nowego i nie daje możliwości rozwoju. Również studenci muszą przygotować się na to, że ta dziedzina to nie tylko wiedza o społeczeństwie. W czasie nauki młodzi ludzie muszą obeznać się z historią i matematyką. Ważna jest również systematyczność i pracowitość. Regułki, pojęcia i fachowa terminologia będzie przewijać się przez cały okres edukacji. Boom na kierunek socjologiczny może sprawić, że w przyszłości część z Was będzie miała kłopoty ze znalezieniem pracy.

 

Decydując o swojej przyszłości, musicie pamiętać, że praca ma sprawiać Wam przyjemność. Wybrany przez Was kierunek studiów nie może być męczarnią, ale przepustką do kariery zawodowej. Jeśli macie w planach socjologię, zastanówcie się, czy to właśnie to ma być Wasz pomysł na życie.

 

 

Katarzyna Kujawa

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook