Farmacja, mówiąc najogólniej, to ?studia o lekach?. Ich przygotowywaniu, stosowaniu i dopuszczaniu na rynek. Sprawdź, czego uczą się studenci farmacji, jakie perspektywy zawodowe dają studia na tym kierunku, a łatwiej Ci będzie ocenić, czy jest to kierunek dla Ciebie.
Czym jest farmacja?
Farmacja to jednolite, pięcioipółletnie studia magisterskie, w trakcie których zdobędziesz gruntowną wiedzę na temat sporządzania, wytwarzania, działania i zastosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Po ukończeniu studiów uzyskasz prawo do wykonywania zawodu farmaceuty oraz będziesz mógł prowadzić badania naukowe nad lekami.
Idealny kandydat
Idealny kandydat to osoba lubiąca takie przedmioty, jak chemia i biologia. Praca w laboratoriach wymaga od studentów cierpliwości, dokładności i systematyczności, ponieważ w trakcie przeprowadzania badania, wykonywania doświadczenia lub przygotowywania produktów leczniczych nie można sobie pozwolić na błąd. Farmaceuta, podobnie jak lekarz, odpowiada za życie pacjentów. Niezbędną cechą idealnego kandydata jest również zdyscyplinowanie. Farmacja to kierunek wymagający od studentów dużo wysiłku i pracy własnej. Oczywiście konieczne jest także zainteresowanie przemysłem farmaceutycznym (m.in. sporządzaniem i wytwarzaniem leków) i kosmetycznym.
Rekrutacja
W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.
Program studiów
Program studiów obejmuje takie przedmioty, jak: historię farmacji, etykę zawodową, psychologię z socjologią, chemię analityczną, chemię organiczną, chemię nieorganiczną, anatomię, fizjologię, immunologię oraz farmakognozję, chemię leków, farmakologię z farmakodynamiką, farmakokinetykę, technologię postaci leku, analitykę farmaceutyczną, toksykologię leków i żywności, farmakoekonomika, kosmetologię, farmację kliniczną i szpitalną, ekotoksykologia i promocja zdrowia, biotechnologia w ochronie zdrowia, farmacja przemysłowa, projektowanie substancji leczniczych, fitochemia i fitoterapia, projektowanie substancji leczniczych. Studenci obowiązkowo muszą zaliczyć sześciomiesięczną praktykę w aptece.
Specjalizacje zawodowe
Na czwartym roku studiów studenci wybierają Fakultatywny Blok Programowy spośród następujących przedmiotów: analityka farmaceutyczna, ekotoksykologia i promocja zdrowia, biotechnologia w ochronie zdrowia, fitochemia i fitoterapia, projektowanie substancji leczniczych, toksykologia leków i żywności, kosmetologia, farmacja przemysłowa, farmacja kliniczna i szpitalna, farmakoekonomika. Student realizuje jedną z następujących specjalizacji: farmacja apteczna, analityka farmaceutyczna, analityka kliniczna, farmacja przemysłowa.
Farmacja a rynek pracy
Absolwenci farmacji znajdą zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, a w szczególności w aptekach (ogólnodostępnych i szpitalnych), hurtowniach farmaceutycznych, inspekcji farmaceutycznej, zakładach opieki zdrowotnej zajmujących się m.in. badaniami klinicznymi oraz monitorowaniem skutków ubocznych produktów leczniczych, a także w różnych urzędach i instytucjach, których przedmiotem działania jest farmacja i ochrona zdrowia. Mogą także pracować w laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej, laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, laboratoriach analitycznych oraz zajmować się kontrolą i badaniem żywności, diagnostyką laboratoryjną i ochroną środowiska. Zdobyta wiedza w trakcie studiów pozwoli także podjąć pracę w charakterze doradcy w dziedzinie farmacji.
Anna Szcześniak
Komentarze: