Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.Studiowac.Pl - matura, kierunki studiów, studia wyższe.

Farmacja

Farmacja, mówiąc najogólniej, to „studia o lekach”. Ich przygotowywaniu, stosowaniu i dopuszczaniu na rynek. Sprawdź, czego uczą się studenci farmacji, jakie perspektywy zawodowe dają studia na tym kierunku, a łatwiej Ci będzie ocenić, czy jest to kierunek dla Ciebie.

Czym jest farmacja?

Farmacja to jednolite, pięcioipółletnie studia magisterskie, w trakcie których zdobędziesz gruntowną wiedzę na temat sporządzania, wytwarzania, działania i zastosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Po ukończeniu studiów uzyskasz prawo do wykonywania zawodu farmaceuty oraz będziesz mógł prowadzić badania naukowe nad lekami.

Idealny kandydat

Idealny kandydat to osoba lubiąca takie przedmioty, jak chemia i biologia. Praca w laboratoriach wymaga od studentów cierpliwości, dokładności i systematyczności, ponieważ w trakcie przeprowadzania badania, wykonywania doświadczenia lub przygotowywania produktów leczniczych nie można sobie pozwolić na błąd. Farmaceuta, podobnie jak lekarz, odpowiada za życie pacjentów. Niezbędną cechą idealnego kandydata jest również zdyscyplinowanie. Farmacja to kierunek wymagający od studentów dużo wysiłku i pracy własnej. Oczywiście konieczne jest także zainteresowanie przemysłem farmaceutycznym (m.in. sporządzaniem i wytwarzaniem leków) i kosmetycznym.

Rekrutacja

W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę wyniki z egzaminów maturalnych z chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.

Program studiów

Program studiów obejmuje takie przedmioty, jak: historię farmacji, etykę zawodową, psychologię z socjologią, chemię analityczną, chemię organiczną, chemię nieorganiczną, anatomię, fizjologię, immunologię oraz farmakognozję, chemię leków, farmakologię z farmakodynamiką, farmakokinetykę, technologię postaci leku, analitykę farmaceutyczną, toksykologię leków i żywności, farmakoekonomika, kosmetologię, farmację kliniczną i szpitalną, ekotoksykologia i promocja zdrowia, biotechnologia w ochronie zdrowia, farmacja przemysłowa, projektowanie substancji leczniczych, fitochemia i fitoterapia, projektowanie substancji leczniczych. Studenci obowiązkowo muszą zaliczyć sześciomiesięczną praktykę w aptece.

Specjalizacje zawodowe

Na czwartym roku studiów studenci wybierają Fakultatywny Blok Programowy spośród następujących przedmiotów: analityka farmaceutyczna, ekotoksykologia i promocja zdrowia, biotechnologia w ochronie zdrowia, fitochemia i fitoterapia, projektowanie substancji leczniczych, toksykologia leków i żywności, kosmetologia, farmacja przemysłowa, farmacja kliniczna i szpitalna, farmakoekonomika. Student realizuje jedną z następujących specjalizacji: farmacja apteczna, analityka farmaceutyczna, analityka kliniczna, farmacja przemysłowa.

Farmacja a rynek pracy

Absolwenci farmacji znajdą zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, a w szczególności w aptekach (ogólnodostępnych i szpitalnych), hurtowniach farmaceutycznych, inspekcji farmaceutycznej, zakładach opieki zdrowotnej zajmujących się m.in. badaniami klinicznymi oraz monitorowaniem skutków ubocznych produktów leczniczych, a także w różnych urzędach i instytucjach, których przedmiotem działania jest farmacja i ochrona zdrowia. Mogą także pracować w laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej, laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, laboratoriach analitycznych oraz zajmować się kontrolą i badaniem żywności, diagnostyką laboratoryjną i ochroną środowiska. Zdobyta wiedza w trakcie studiów pozwoli także podjąć pracę w charakterze doradcy w dziedzinie farmacji.

 

Anna Szcześniak

 

Komentarze:

  1. Wiktor pisze: 2020/06/05 o 18:53

    Aktualnie jest to jeden z najmniej perspektywicznych zawodow jakie mozna skonczyc na uczelniach medycznych..90% absolwentow pracuje w aptekach orwartych gdzie sa wyzyskiwani za pieniadze na poziomie kasjera w supermarketach a z odpowiedzialnoscia za zycie i zdrowie ludzkie podobna jak u lekarzy. Nie idzcie na to badziewie i to nie prawda ze jest to nauka o lekach..o lekach uczysz sie dwa lata a 3 lata chemii wszelkiej masci..naprawde moi drodzy maturzysci – nie warto !

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook