smartwatch (fot.photopin.com)smartwatch (fot.photopin.com)

Jak płacą studenci? Poznaj najnowsze trendy w płatnościach zbliżeniowych!

Czy w tych czasach, gdy realizacja płatności zbliżeniowej możliwa jest na podstawie weryfikacji tętna użytkownika, studenci nadal noszą portfele? Czy czasy szukania drobnych już są za nami? Jak względy bezpieczeństwa w czasach pandemii wpłynęły na częstotliwość korzystania z płatności zbliżeniowych? Sprawdź najnowsze trendy i przekonaj się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości!

Karty płatnicze zbliżeniowe, telefony, zegarki, opaski fit – to wszystko umożliwia szybkie, bezpieczne i bezkontaktowe płatności. Te natomiast, stanowią 90 procent wszystkich transakcji w Polsce, sytuując nasz kraj w tym względzie, w europejskiej czołówce!

Co poza kartą można zbliżyć do terminala, by zapłacić za zakupy?

Telefon i zegarek, to one zyskują coraz większe zainteresowanie wśród młodych oraz świetnie sprawdzają się w roli portfela. Obok karty płatniczej, stały się najczęściej wybieranymi sposobami płatności zbliżeniowych. Masz je zawsze przy sobie, nawet kiedy zapomnisz portfela, możesz zapłacić dosłownie od ręki.

O rosnącej liczbie zwolenników płacenia nie tylko bezgotówkowo, ale przede wszystkim zbliżeniowo, informuje raport „Płatności cyfrowe 2019„, opublikowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Okazuje się, że 30 procent Polaków korzysta na co dzień z możliwości płacenia telefonem. Kolejne 12 procent chwali płatności zegarkiem.

Przy użyciu obu tych urządzeń najczęściej kupowane są:

  • bilety do kina, teatru bądź na imprezy muzyczne (24 proc.),
  • ubrania i buty (18 proc.),
  • bilety na przejazd komunikacją miejską, książki, płyty i filmy (17 proc.).

Kupujesz, płacisz, wychodzisz – czyli jak szybko płacić telefonem

Trudno wyobrazić sobie dzień bez przeglądania Facebooka czy Instagrama albo co gorsza – bez zakupów w ulubionych aplikacjach. Coraz rzadziej na myśl przychodzi konieczność uruchamiania komputera stacjonarnego tylko po to, by zapłacić rachunek. Płacenie laptopem z kolei byłoby całkiem zabawne, choć pod wieloma względami niewykonalne. Zbyt długi czas uruchamiania, gabaryty i brak możliwości korzystania w każdych warunkach sprawiły, że to smartfon stał się ich zastępcą.

Coraz częściej telefon zastępuje także portfel. Zawsze zajmował miejsce w kieszeni czy torebce, wypchany ważnymi dokumentami i pieniędzmi, a zagubienie go – zwiastowało nie lada kłopoty. Teraz bardzo często jego rola sprowadza się do etui na dokumenty, bo pieniądze i tak są elektroniczne. I dobrze, nie trzeba go pospiesznie szukać przy kasie.

Advertisement

Możesz płacić szybko i bezpiecznie telefonem, nie dotykając żadnych urządzeń czy też gotówki. Za tymi trendami podąża wiele banków dbając o wygodę i bezpieczeństwo swoich klientów. Jako przykład wybraliśmy tutaj Santander Bank Polska, który jest liderem w tym wyścigu.

Integracja aplikacji mobilnej banku z Apple Pay / Google Pay

Advertisement

Coraz więcej osób posiada telefon z funkcją NFC i Androidem w wersji minimum 4.4. Pobierając aplikację Santander mobile można wtedy nie tylko złożyć wniosek o wydanie mobilnej karty, ale akceptować regulaminy oraz umowę. To wszystko przebiega szybko i bezpiecznie, zupełnie jak płatności kartą mobilną. Wykorzystując aplikację w telefonie nie jest nam już potrzebna plastikowa karta by płacić nią w sklepie. Przy kasie, odblokuj tylko ekran, zbliż telefon do terminala. I zapłacone.

Jeśli wolimy korzystać z Google Pay lub Apple Pay, wystarczy uruchomić Santander mobile i dodać swoją kartę płatniczą do usługi Google Pay lub Apple Pay. Od tej chwili można płacić swoim smart urządzeniem, tam gdzie potrzebujesz. Po prostu zbliż je do terminala i potwierdź transakcję.

Płatności telefonem a bezpieczeństwo

Na pewno nieraz zastanawiałeś się nad bezpieczeństwem Twoich pieniędzy. Dobra wiadomość jest taka, że możesz spać spokojnie. Zastosuj dodatkowe zabezpieczenia do odblokowania telefonu takie jak hasło czy linie papilarne. Gdy zgubisz urządzenie albo zostanie Ci skradzione, a jesteś klientem np. Santander Bank Polska, szybko zastrzeżesz kartę mobilną przez Internet, telefonicznie u doradcy bądź bezpośrednio w placówce. Zyskasz pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Jeśli będziesz chciał korzystać z płatności telefonem po zastrzeżeniu karty, po prostu zamów nową.

smartwatch (fot.photopin.com)

Płatności zbliżeniowe zegarkiem z weryfikacją tętna użytkownika!

Zdarza Ci spacer bez telefonu w kieszeni, a zjadłbyś coś dobrego? Może jesteś w ciągłym ruchu i nie masz miejsca by schować telefon, a chętnie wpadłbyś na śniadanie do pobliskiego baru? Z pewnością zegarek lub opaska rozwiążą problem braku gotówki. Wybierz jeden z funkcjonalnych modeli takich urządzeń, w zależności od Twoich potrzeb. Zegarkiem zapłacisz w sklepie czy restauracji, sprawdzisz ilość kalorii oraz dystans jaki pokonałeś, dowiesz się czy dobrze spałeś, a także umówisz się na zajęcia.

Obok takich aplikacji jak Apple Pay czy Google Pay, będąc klientem Santander Bank Polska, możesz korzystać z Garmin Pay bądź Fitbit Pay. To nowoczesne aplikacje, które powstały z myślą o entuzjastach zegarków bądź opasek, żyjących dynamicznie. Realizacja płatności zbliżeniowej z ich użyciem, możliwa jest na podstawie weryfikacji tętna użytkownika. Brzmi niewiarygodnie, ale tak właśnie się odbywają zakupy. Ty musisz tylko zbliżyć nadgarstek ze swoim mobilnym urządzeniem, a płatność zostanie natychmiast zrealizowana.

Masz urządzenie z Garmin Pay lub Fitbit Pay? Sprawdź jak należy przygotować je do płatności zbliżeniowych.

Na telefon połączony z zegarkiem, pobierz aplikację Garmin Connect Mobile i zsynchronizuj oba urządzenia. Uruchom aplikację, następnie wybierz opcję Garmin Pay oraz kliknij „Utwórz portfel”. Rozpocznij konfigurację, stwórz czterocyfrowe hasło do wirtualnego portfela i postępuj zgodnie z instrukcją. Na końcu zaakceptuj regulamin oraz wpisz kod uwierzytelniający. I to tyle, co musisz zrobić.

Posiadacze zegarka lub opaski Fitbit, zainteresowani płatnościami zbliżeniowymi, także muszą skonfigurować swoje urządzenia. Podobnie jak z Garmin Pay, nie będziesz miał trudności i zajmie Ci to najwyżej kilka chwil.

Na początku pobierz na telefon aplikację mobilną Fitbit i utwórz konto. Na liście urządzeń wyszukaj swojego i połącz z aplikacją. W telefonie włącz aplikację Fitbit i wybierz „Wallet”. To Twój cyfrowy portfel, do którego musisz ustanowić hasło. Następnie dodajesz kartę i uzupełniasz wymagane dane. Teraz pozostaje akceptacja regulaminu i wprowadzenie kodu uwierzytelniającego. Twoje urządzenie jest odtąd gotowe na płacenie.

Do jakiej kwoty możesz płacić zbliżeniowo?

Jeśli cenisz swobodę jaką dają Ci płatności zbliżeniowe i czujesz się bezpiecznie, gdy nie musisz klikać kodu PIN czy podawać swojej karty obcym osobom, dobra wiadomość jest taka, że wszystkie terminale w Polsce są wyposażone w możliwość płatności zbliżeniowych. Wszędzie tam, gdzie są terminale, bez kodu PIN, możesz zapłacić za zakupy szybko i wygodnie do kwoty 100 zł.

Zbliżeniowo uregulujesz także rachunek za znacznie większe zakupy, jednak tu już konieczne będzie wybranie na terminalu kodu PIN, bez względu na to czy będziesz płacił kartą, telefonem czy zegarkiem.


Czy wiesz, że w Santander Bank Polska założysz konto do 26 roku życia za 0 zł? Sprawdź ofertę dopasowaną do Studentów i ciesz się płatnościami zbliżeniowymi w każdym miejscu i czasie >> SPRAWDŹ


 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook