Praca w czasach pandemiiPraca w czasach pandemii

Praca w czasach pandemii. Jak COVID-19 zmienia rynek pracy

W związku z pandemią i nieustannie zmieniającymi się wytycznymi oraz obostrzeniami doszło do pewnych zmian na rynku pracy. Przyjrzyjmy się obecnej sytuacji.

Wzrost bezrobocia w kraju

Kiedy w marcu doszło do pierwszego dużego lock downu, na polskich przedsiębiorców padł blady strach. Większość musiała mocno ograniczyć swoją działalność, część natomiast całkowicie ją zawiesić.

W ciągu ostatniego roku odnotowano ponad 1% wzrostu liczby osób pozbawionych pracy. Jak podaje GUS, stopa bezrobocia na koniec września 2020 wynosiła 6,1%, a nie znamy jeszcze żniwa, jakie zebrały ponowne obostrzenia, które zaczęły obowiązywać w październiku. Zgodnie z kwietniowymi przewidywaniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na koniec roku możemy się spodziewać nawet 9-10% bezrobotnych w kraju.

Problemy ze znalezieniem pracy

Liczba ofert na znanych portalach maleje i jest to widoczne gołym okiem. Przedsiębiorcy wciąż niepewni swojej sytuacji. boją się przyjmować nowe osoby i robią to tylko w przypadku konieczności.

Dodatkowym utrudnieniem w znalezieniu pracy i utrzymaniu płynności finansowej, jest stan psychiczny osób, które straciły zatrudnienie. Sytuacja, w której przyszło im żyć, odbija się echem na każdej płaszczyźnie. Utrata stałego dochodu, brak zajęcia, zamknięte szkoły i ograniczone życie towarzyskie, wszystko to sprawia, że łatwiej jest pogrążyć się w depresji, niż znaleźć w sobie motywację. 

Zmniejszona liczba ofert oraz zwiększona konkurencja w postaci osób z doświadczeniem stawia w szczególnie trudnej sytuacji świeżych absolwentów, którzy dopiero chcieliby zaistnieć na rynku pracy. Warto zauważyć, że do tej pory popularnym było podejmowanie pracy przez studentów ostatnich lat studiów. Dzięki temu po otrzymaniu dyplomu mieli oni już jakąś pozycję w CV i potwierdzone umiejętności. W tym momencie branże, w których młodzi ludzie mogli zarabiać mocno ograniczyły swoją działalność. Są to głównie restauracje, hotele i firmy handlowe.

Jak pandemia wpłynęła na wysokość pensji?

Wiele firm, szczególnie tych mniejszych musiało dokonać cięć budżetowych, które pozwoliłyby się im utrzymać. Branżą, która najlepiej funkcjonuje w dobie koronawirusa jest IT. Tu odnotowano wzrost wynagrodzeń, a także zwiększenie liczby stanowisk pracy. Stabilną pozycję utrzymuje również księgowość oraz branża ubezpieczeniowa.

Największy spadek odnotowali handlowcy. Jak podają raporty, powyżej 40% z nich dotknęła obniżka pensji. Zamykane galerie handlowe, ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać na terenie sklepu oraz samo podejście społeczeństwa do przebywania w miejscach publicznych, znacząco przeniosło handel do internetu. Tu jednak jest większa konkurencja, zupełnie inna organizacja i zapotrzebowanie kadrowe.

Trwałe zmiany na rynku pracy

Epidemia koronawirusa spowodowała pewną rewolucję, po której niektóre sfery naszego życia oraz gospodarka, już nigdy nie będą takie same. Wiele osób na szybko musiało się przebranżowić, zamknąć działalność, zaczynać od zera. Są wśród nich tacy, dla których lock down stał się silną motywacją do tego, by zacząć realizować swoje plany. Są jednak i tacy, którzy stracili dorobek życia, po czym długo nie będą mogli się podnieść.

Nie da się ukryć, że wiele działalności musiało odnaleźć się w wirtualnym świecie, rozwinęły się najnowsze technologie, coraz więcej jesteśmy w stanie załatwić zdalnie. Ma to też swoje dobre strony. Bez wychodzenia z domu można znaleźć kursy online, szkolenia, które pomogą zdobyć nowe kwalifikacje.

Mamy też do dyspozycji mnóstwo narzędzi online czyniących poszukiwanie pracy znacznie łatwiejszym, a wręcz przyjemnym. Kreatory CV umożliwiają szybkie stworzenie profesjonalnych dokumentów, ankiety i testy pozwalają sprawdzić umiejętności i predyspozycje, w weryfikacji  pracodawców pomogą serwisy z opiniami, a dokładne wynagrodzenie na rękę może za nas wyliczyć darmowy kalkulator wynagrodzeń netto i brutto.

A za tym są plusy zmian i postępującej digitalizacji procesów, również rekrutacyjnych. Tym, co może być trudne, będzie dostosowanie się do nowych warunków i znalezienie bezpiecznego miejsce na rynku pracy wśród wysokiej konkurencji kandydatów.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook