Matura (fot.Adobestock)Matura (fot.Adobestock)

Jak przygotować się do matury?

Wielkimi krokami zbliża się styczeń, a wraz z nim tradycyjne studniówki. Dla młodzieży zazwyczaj studniówka kojarzy się z dniem zabawy, tańców i radości, ale prawdziwe znaczenie tego wydarzenia jest tylko jedno – już niedługo trzeba będzie podjąć próbę zdania matury. Wielu uczniów zastanawia się jak szybko i trwale przyswoić potrzebną wiedzę do tego jednego z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka.

Jak przygotować się do nauki?

Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda nauki, która sprawdzi się u każdego. Jedni z nas są wzrokowcami, a drudzy muszą wielokrotnie przeczytać dany tekst, by cokolwiek z niego zapamiętać. Niektórzy dobrze czują się w naukach ścisłych, a inni w przedmiotach humanistycznych. 

Poszerzanie wiedzy zawsze warto zacząć od przygotowania sobie schematu nauki. Musisz zastanowić się wcześniej, ile czasu może zająć Ci nauka. Dobrym pomysłem będzie rozpisanie sobie na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym listy tematów i zagadnień, które trzeba opanować i na bieżąco zaznaczać postępy w przyswajaniu wiedzy. 

W czasie, który poświęcasz nauce, nie powinno Cię nic rozpraszać. Zapewnij sobie wygodne miejsce do siedzenia, wodę do picia oraz cichą muzykę w tle, jeśli działa na Ciebie pozytywnie. Od czasu do czasu rób sobie przerwy na krótki spacer czy gimnastykę. 

Nie zapominaj też o jedzeniu. Nie powinno to być śmieciowe pożywienie, ale zdrowe przekąski, które dodają energii i wspomagają pracę mózgu np. orzechy, ryby, jogurty, owoce i warzywa. Zadbaj też o regularną aktywność fizyczną i pamiętaj o odpowiedniej ilości snu.

Co może pomóc w nauce do egzaminu maturalnego?

Jeśli chcesz ułatwić sobie naukę, zaopatrz się w książki, które przygotują Cię do matury. Dostępne są zarówno kompendia wiedzy, zeszyty ćwiczeń, jak i książki z przykładami zadań podobnych do tych, które pojawiały się na egzaminach maturalnych w poprzednich latach. 

W chwilach wolnych od nauki dobrze jest wspierać pamięć poprzez granie w gry planszowe, układanie puzzli, czytanie książek czy rozwiązywanie krzyżówek. Obecnie na rynku dostępnych jest też wiele gotowych pomocy naukowych, które mogą pomóc w przygotowaniach. Kiedy widzisz, że przygotowania nie idą Ci tak dobrze, jak powinny, warto coś zmienić. 

W przypadku, gdy są zagadnienia, których nie rozumiesz, możesz rozważyć skorzystanie z korepetycji. Nie muszą to być zajęcia z płatnym korepetytorem. Możesz przecież zaoferować koledze z klasy naukę matematyki, a on podszkoli Cię z języka polskiego. Świetnym rozwiązaniem jest też nauka w większej grupie. Nauka w towarzystwie innych osób sprawia, że czas płynie szybciej, a ponadto będziecie mogli tłumaczyć sobie nawzajem na bieżąco to, czego nie rozumiecie, a później odpytywać się z tego, co omówiliście.

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook