Matura rozszerzona polskiMatura rozszerzona polski

Matura rozszerzona polski – jak się dobrze przygotować?

Język polski należy do przedmiotów, które na maturze zdać musi każdy. Dlatego przygotowanie do matury z języka polskiego dotyczy wszystkich uczniów, którzy podchodzą do egzaminu dojrzałości. Można jednak wybrać maturę podstawową lub maturę rozszerzoną z języka polskiego. Co daje zdanie matury rozszerzonej i czy jest ona o wiele trudniejsza?

Matura rozszerzona polski – jak wygląda w praktyce?

Zdanie matury rozszerzonej z języka polskiego pozwala na zdobycie większej liczby punktów, co z kolei ma znaczenie w czasie rekrutacji na studia wyższe – zwłaszcza te o profilach humanistycznych. Przy maturze podstawowej do zdobycia jest 70 punktów. Natomiast matura rozszerzona daje 40 punktów. Żeby zdać, należy zdobyć przynajmniej 30% punktów z poziomu podstawowego.

Jeśli uczeń chce zdawać maturę rozszerzoną z języka polskiego, musi to zgłosić najpóźniej na 3 miesiące przed egzaminem. Warto jednak już wcześniej podjąć taką decyzję, ponieważ jeśli chcemy, aby przyniosła ona dobre efekty, trzeba rozszerzyć zakres swoich literackich i humanistycznych zainteresowań, a to wymaga jednak nieco czasu. Co dokładnie obejmuje matura rozszerzona z polskiego , czym różni się od matury podstawowej i jak się do niej przygotować?

Matura rozszerzona polski

Korepetycje język polski – przygotowanie do matury

Decydując się na zdawanie matury rozszerzonej z języka polskiego, uczeń staje przed koniecznością napisania dodatkowej wypowiedzi pisemnej – argumentacyjnej lub interpretacji porównawczej dwóch utworów. Co ważne, w tym zakresie należy wykorzystać zarówno umiejętności myślenia humanistycznego, jak i szerszą wiedzę z zakresu literatury, a nawet filozofii. Tutaj szczególnie ważna jest umiejętność analizy dzieł literackich i posiadanie szerokich horyzontów myślowych, które można zdobyć, czytając także inne lektury, nie tylko te szkolne.

Gdzie w tym wszystkim mają miejsce korepetycje z języka polskiego? To przede wszystkim zajęcia, które mają za zadanie wykształcić w uczniach zmysł humanisty, wskazać odpowiednie lektury – zarówno z kanonu szkolnego, jak i spoza niego. Korepetycje z polskiego to także zajęcia, które szlifują umiejętność pisania i rozróżniania konkretnych rodzajów tekstów, a także zasad ich tworzenia, co niestety nadal stanowi częsty problem wśród maturzystów. 

Więcej na temat przygotowania do matury rozszerzonej: 
https://buki.org.pl/korepetycje/jezyk-polski/przygotowanie-do-matury-rozszerzonej/

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook