tassels-6285329_640

Co po maturze? Jaki kierunek studiów warto wybrać?

Co wziąć pod uwagę, wybierając kierunek studiów? Kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowaniami, mocnymi stronami, czy może potrzebami rynku pracy i możliwie łatwym znalezieniem zatrudnianie po studiach? Odpowiedź nie jest prosta, tym bardziej że możliwych dróg zawodowych jest bardzo wiele. Przede wszystkim po maturze czas się zastanowić, co właściwie chce się robić w życiu i co jest ważniejsze – wysokie zarobki, możliwość założenia własnej firmy, stabilność zatrudnienia, czy może robienie tego, co się po prostu lubi?

Zainteresowania czy rynek pracy – co brać pod uwagę?

Każdy ma własną opinię na temat najważniejszych kwestii przy wyborze kierunku studiów. Ludzie się między sobą różnią – dla jednego priorytetem będzie wykształcenie przynoszące zarobek, podczas gdy dla kogoś innego możliwość rozwoju naukowego czy zajęcia się ulubionymi dziedzinami.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pogodzenie ze sobą własnych zainteresowań i potrzeb rynku pracy na tyle, jak bardzo jest to możliwe. Warto rozeznać się w swoich mocnych stronach i szeroko pojętych predyspozycjach zawodowych. Na rynku pracy poszukać specjalizacji, które pozwalają na rozwijanie zainteresowań.

Przy wyborze kierunku, zwłaszcza zaraz po maturze, kiedy presja podjęcia właściwej decyzji może być duża, warto pamiętać, że studia wyższe nie zawsze całkowicie determinują przyszłą drogę zawodową. Co więcej, po ich skończeniu czy nawet przerwaniu wciąż istnieje możliwość poszerzania swoich kompetencji i to niekoniecznie w tych samych dziedzinach. Studia podyplomowe w Katowicach na uczelni https://wszop.edu.pl pozwalają na doszkalanie się w ramach kierunków dodatkowych, poszerzając sobie możliwości zawodowe. Na naukę nigdy nie jest za późno!

Polecane kierunki i możliwe drogi zawodowe

Nie sposób omówić wszystkich kierunków, jakie można wybrać udając się na studia wyższe, tak samo, jak wszystkich możliwych dróg zawodowych. Warto jednak omówić przynajmniej kilka, żeby zobrazować, jak szerokie dają możliwości. Zdarza się, że młodzi ludzie przez niepewność odwlekają decyzję o edukacji wyższej. Tymczasem wybór kierunku, nawet niezupełnie trafny, nie staje się blokadą na drodze zawodowej. Zamiast tego otwiera on pewne możliwości, z których można, ale wcale nie trzeba skorzystać.

Ciekawym kierunkiem jest między innymi resocjalizacja penitencjarna – studia przygotowujące do pracy w miejscach takich jak zakłady karne, ośrodki socjoterapii, ośrodki wychowawcze, czy nawet domy dziecka. To kierunek, który mogą rozważyć osoby przekonane o tym, że chcą pracować z ludźmi, a takich nie brakuje. Chcąc w takiej pracy skupić się na dzieciach, warto rozważyć dodatkowy kierunek taki jak pedagogika albo pedagogika specjalna, który dobrze uzupełni wiedzę, jaką wprowadza resocjalizacja. Studia te przygotowują do pracy trudnej, lecz z pewnością satysfakcjonującej dla kogoś, kto czuje potrzebę pomocy innym.

A może idealnym wyborem okaże się kierunek taki jak kryminalistyka? W dużym skrócie takie studia przygotowują do rozpoznawania przestępstw i ich sprawców, a także wykazywania ich związku ze sprawą lub jego braku. W takiej pracy przyda się logiczny umysł i dociekliwość, a na studiach – chęć nauki, ponieważ kryminalistyka wymaga opanowania dużej ilości materiału.

Ponieważ tak w Polsce, jak i na całym świecie wciąż powstają i rozwijają się różnego rodzaju przedsiębiorstwa wytwórcze, wszelkie specjalizacje związane z zarządzaniem pracą takich przedsiębiorstw są aktualnie mile widziane na rynku pracy. Jednym z kierunków przygotowujących do objęcia takiego stanowiska jest zarządzanie i inżynieria produkcji. Taka specjalizacja może zapewnić stałe i długoterminowe zatrudnienie na stanowisku kierowniczym. Zarządzanie i inżynieria produkcji może stać się także uzupełnieniem kompetencji po kierunku takim jak transport i spedycja, rozszerzając możliwości zatrudnienia w ramach jednej branży.

Czas na kierunek odpowiedni dla umysłów humanistycznych – filologia angielska. Z jednej strony można podejść do niej ściśle językowo i potraktować jako przygotowanie na przykład do pisania treści marketingowych w języku angielskim, tworzenia dowolnych materiałów na potrzeby internetu, czy tłumaczeń. Filologia angielska może być także drogą do pracy w szkole i nauczania tego języka na różnych etapach edukacji. Język obcy, nawet jeśli sam w sobie nie stanie się zawodem, może także posłużyć jako narzędzie – po skończeniu filologii znacznie łatwiej będzie wykonywać dowolne obowiązki w anglojęzycznej firmie lub po prostu pracować za granicą.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook