Uniwersytet Wrocławski (fot.Adam Dziura, Wikipedia)

Wrocław- miasto pełne otwartych ludzi, którzy lubią i potrafią świetnie się bawić.

Jakie jest to miasto? Na pewno tajemnicze, interesujące i pełne magii. Miasto 12 wysp i ponad stu mostów. Miasto, w którym bije się gitarowe rekordy Guinnessa. Miasto Wajdy i Kieślowskiego. Miasto Pomarańczowej Alternatywy i krasnali. Oczywiście nawet tyle szczegółów, nie opisze tego miasta w całości.

Opis

Stolica Dolnego Śląska położona jest w południowo- zachodniej części Polski nad rzeką Odrą. Liczy obecnie około 650 tysięcy mieszkańców. Jest najbardziej zielonym miastem naszego kraju.

W centrum rozpościera się Park Szczytnicki z oryginalnym Ogrodem Japońskim. Na Starym Mieście można spotkać wiele atrakcji: fosę Wrocławia, dawne bastiony czy Wzgórze Partyzantów. W Ogrodzie Botanicznym na zwiedzających czeka największa w kraju kaktusiarnia, a w Ogrodzie Zoologicznym prawie 650 gatunków zwierząt.

Uczelnie wyższe

Stolica Dolnego Śląska bez wątpienia zasługuje na miano jednego z największych ośrodków akademickich w kraju. Bardzo dobra kadra naukowa, wysokie standardy socjalne, ciekawe propozycje szkoleń i praktyk oraz prawdziwa studencka atmosfera sprawiają, że co roku do Wrocławia ściągają młodzi ludzie z kraju i z zagranicy.

Do najważniejszych szkół wyższych w mieście należą: ponad trzystuletni Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika, której studenci prowadzą badania m.in. nad projektami wykorzystywanymi w obiektach kosmicznych. Bardzo dobrze prosperują także pozostałe uczelnie. Uniwersytet Ekonomiczny kształci przyszłych finansistów, odgrywa ważną rolę w pracach dla gospodarki, jest również cenionym partnerem w międzynarodowych kontaktach naukowych i dydaktycznych.  Nowym ośrodkiem kształcenia jest Uniwersytet Przyrodniczy, na którym możecie studiować architekturę krajobrazu, biotechnologię, czy weterynarię. Oczywiście nie są to wszystkie propozycje tej uczelni.

Rozwijają się również uczelnie specjalistyczne: Akademia Medyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Publicznym szkołom wyższym kroku dotrzymuje 17 uczelni niepublicznych.

Życie studenckie

Ważny jest też stały rozwój tutejszych bibliotek i czytelni. Studenci mają szeroki wybór spośród ośrodków miejskich (np. bardzo popularny Zakład Narodowy im. Ossolińskich) oraz obiektów uczelnianych. We Wrocławiu spotkać już można biblioteki cyfrowe i mediateki. Władze kilku szkół wyższych stworzyły Konsorcjum Bibliotek Wrocławskich, zapewniające swoim żakom możliwość swobodnego korzystania z zasobów wszystkich tych ośrodków.

Puby

Wrocław to miasto pełne otwartych młodych ludzi, którzy lubią i potrafią świetnie się bawić. Jeśli chodzi o życie nocne, jest tu w czym wybierać: od ustronnych kawiarenek, poprzez puby pełne stałych bywalców po dyskoteki, w których można spędzić niejedną szaloną noc? Przy odrobinie szczęścia trafimy na nastrojowe wnętrze z sympatyczną obsługą, kolorowe drinki w menu i wesołe towarzystwo na cały wieczór!
Oto spis znanych lokali, chętnie odwiedzanych przez studentów:

 • Akropol Lounge Bar
 • Ambra Cocktail Bar
 • Bed Club
 • Bezsenność
 • Casa de la  Musica
 • Chocoffe
 • Daytona Music Club
 • Error
 • Elter Club
 • Graciarnia
 • Guinness Pub
 • Havana Club
 • Instytut Club
 • Kalambur
 • Klub Alibi
 • Klub Łykend
 • Le Secret
 • Madness Club
 • Niebo
 • Od zmierzchu do świtu
 • Paparazzi
 • Pruderia
 • Pub 13 Igieł
 • Schody Donikąd
 • Siedem Kotów

Atmosfera

Wspominając o atmosferze tego miasta, można byłoby mówić naprawdę bardzo długo. Po pierwsze nie zapominajcie, że jest to jak najbardziej miasto studenckie. Mnóstwo młodych ludzi, którzy sprawiają że to miasto ma swój klimat i charakter. Żeby zaspokoić wymagania młodych ludzi, którzy przyjechali spędzić we Wrocławiu przynajmniej najbliższe 5 lat studiów, władze starają się zapewnić coraz to nowe i bardziej ciekawe atrakcje.

Jako że Wrocław uznawany jest za najbardziej zielone miasto w kraju, to możecie być pewni, że znajdziecie dla siebie miejsce w którym odpoczniecie od zgiełku metropolii i spędzicie miłe chwile wśród pięknych widoków przyrody.

Wrocław to także miasto sportowców. Maraton, Otwarte Mistrzostwa Wrocławia, Grand Prix na żużlu, zawody w piłce nożne, czy strzelectwie to łakomy kąsek dla wszystkich zawodowców i kibiców. Bogate zaplecze rekreacyjne pozwala na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Należy podkreślić również bliskie położenie i dobre połączenia ze znanymi ośrodkami wczasowymi w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach i Karkonoszach. Zaspokoją one oczekiwania zarówno fanów spacerów górskich, jak i amatorów sportów ekstremalnych.

Transport miejski

Miejski transport zbiorowy we Wrocławiu korzysta z 22 stałych linii tramwajowych i 74 autobusowych (w tym 13 nocnych), ich liczba i przebieg stale się zmienia ze względu na remonty dróg i torowisk.

Rozległa sieć tramwajowa jest jedną z większych w kraju, obsługiwana jest przez MPK Wrocław. Komunikację autobusową w mieście również zapewnia głównie MPK Wrocław, natomiast między Wrocławiem a sąsiednimi gminami DLA, Polbus-PKS i kilku mniejszych prywatnych przewoźników.

Przed I wojną światową w mieście istniała linia trolejbusowa. W czasie II wojny światowej Niemcy planowali zbudować metro we Wrocławiu
Ścieżki rowerowe we Wrocławiu są dość liczne, jednak rozproszone. Nie tworzą spójnego systemu komunikacyjnego. W czerwcu 2011 uruchomiono sieć wypożyczalni rowerów, tzw. Wrocławski Rower Miejski.

Cykliczne wydarzenia kulturalne

Wrocław to nie tylko kulturalna stolica Dolnego Śląska, ale także kulturalna wizytówka Polski. Miasto, które gwarantuje możliwość spędzenia wolnej chwili w teatrze, operze, filharmonii, licznych klubach, kinach, muzeach i galeriach oferuje dzięki swojej atrakcyjności niezapomniane przeżycia, które mogą przyprawić o zawrót głowy.

W ciągu roku odbywa się tu ponad 40 imprez i przeglądów filmowych, muzycznych, czy kabaretowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest festiwal Era Nowe Horyzonty ? ze względu na niego część studentów zostaje we Wrocławiu po sesji egzaminacyjnej. Nie mniej sławne są niemal legendarne już przedsięwzięcia, takie jak: Wratislavia Cantas, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Dni Muzyki Starych Mistrzów, Szanty we Wrocławiu czy Jazz nad Odrą. Słynne w całej Europie stały się przygotowywane z rozmachem widowiska operowe organizowane w Hali Ludowej. Stolica Dolnego Śląska zajmuje także ważne miejsce w kalendarzu każdego fana teatru (EuroDrama, Wrocław Non Stop, Festiwal ewentualnych Talentów Aktorskich ? FeTA) i kina (Najnowsze Kino Polskie, SURVIVAL Przegląd Młodej Sztuki w ekstremalnych warunkach). Mało? Kolorowe parady, najlepsze kabarety, niezapomniane koncerty i całonocne imprezy czekają na uczestników Wrocka, Radosnych Obchodów Święta Niepodległości, Pożegnania Lata czy Festynu Jadwiżańskiego. Na koniec jeszcze lekcja pieczenia chleba podczas Święta Mąki czy jedna z największych w kraju zabaw sylwestrowych na rynku i już wiesz, że Wrocław to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Juwenalia

Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi bawiło się na tegorocznych Wittigaliach. Zabawę rozpoczęli DJ radia Roxy FM- Kędzior i Wiesniak.

Jedną z największych atrakcji okazał się zorbing– zabawa polegająca na staczaniu się ze zbocza w plastikowej, podwójnej kuli ?zorba?. Jako pierwszy do kuli wszedł reporter Lech Premium TV, Piotr ?Kędzior? Kędzierski, który na żywo zdawał relację z gorącego, studenckiego święta.

Na scenie muzycznej Juwenaliów również się działo. Zagrali m.in..: People of the Haze, the Colonist, Masal Soundsystem oraz Gooral. W strefie Lecha Premium, sponsora tegorocznych Juwenaliów, studenci bawili się przy energetycznej muzyce serwowanej przez DJ-ów i VJ-ów. Pozostałe atrakcje to koncerty, Projekt Puszka, pochód Juwenaliowy, kino nocne w plenerze, czy pokaz akrobatyczny.

Źródła: e-wroclaw.com, studia.net,
J.Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook