Zawód Prawnik (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Prawnik

Zawód prawnika ceniony jest na całym świecie. Cieszy się zaufaniem publicznym, a wielu ludzi pracujących w tym zawodzie marzy o własnej kancelarii prawniczej. Czy Wy także?

Zawód Prawnik

Prawnik to osoba zajmująca się zawodowo prawem, lub taka, która ma wykształcenie kierunkowe prawnicze.

Dokładniej mówiąc, prawnik reprezentuje klienta w sprawach karnych, cywilnych oraz w innego rodzaju postępowaniach prawnych. Jego zadaniem jest przygotowywanie dokumentów prawnych, jak również doradztwo w odniesieniu do prawnych aspektów zawieranych transakcji.

Przykładowe zadania, jakie będą na Was czekać:

 • Doradztwo klientom w odniesieniu do zagadnień prawnych takich jak roszczenia, zgłoszenie oskarżeń i obrona w procesach sądowych, uprawnienia i zobowiązania wynikające z prawa.
 • Doradztwo osobom i instytucjom w zakresie prawnym.
 • Badanie danych w celu określenia zasadności obrony lub wnoszenia oskarżenia w procesie sądowym.
 • Sporządzanie dokumentów koniecznych dla czynności procesowych.
 • Podsumowanie i przedstawienie okoliczności właściwym osobom: sędziemu i ławnikom.
 • Przygotowywanie argumentów za obroną lub skazaniem oskarżonego.
 • Planowanie spotkań z klientami w celu ustalenia przebiegu procesu.
 • Zdobywanie dowodów w celu obrony lub wszczęcia postępowania.
 • Reprezentuje klienta w sądzie lub przed instytucjami administracji rządowej.
 • Pomaga klientom po tym, jak zapadł wyrok w procesie.

Dobrego prawnika cechuje cierpliwość, chęć ciągłego doskonalenia oraz umiejętność przyswajania trudnej i dużej ilości wiedzy. Przyda się także logiczne rozumowanie, umożliwiające prawidłowe prowadzenie wywodów prawniczych. Istotna okaże się również zdolność koncentracji uwagi oraz łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie.

Czym właściwie jest prawo?

Prawo to system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa, lub innego organizmu społecznego.

Prawo ustanowione jest przez właściwe organy władzy, odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu. Oznacza to, że jeżeli ktoś nie będzie stosował się do przyjętych norm, zostanie ukarany.

Jednym z podziałów prawa jest podział na gałęzie przez uwzględnienie metody regulacji:

 • Prawo wewnętrzne
  Prawo konstytucyjne
  Prawo cywilne
  Prawo pracy
  Prawo karne
  Prawo administracyjne
  Prawo rodzinne i opiekuńcze
  Prawo finansowe
 • Prawo międzynarodowe

Wykształcenie Prawnika

Studia to warunek niezbędny. Niełatwo się na nie dostać. O jedno miejsce na uczelni wyższej walczy od 4 do 10 kandydatów. O przyjęciu decydują oceny z egzaminu dojrzałości, z przedmiotów określonych przez daną uczelnię. Najczęściej pod uwagę brane są takie przedmioty, jak WOS, historia i język obcy. Więcej o tych studiach możecie dowiedzieć się na naszej stronie.

Zobacz opis kierunku na Studiowac.pl: Kierunek Prawo

Dość istotne jest, aby już w trakcie studiów dostać się na praktyki, lub staż. Studentów prawa bardzo chętnie zatrudniają firmy windykacyjne, gdzie można zarobić ok 1000 zł. Możecie także odbyć praktykę w kancelariach prawnych, jednakże najczęściej są one bezpłatne.

Ukończenie studiów to dopiero początek, ponieważ aby wykonywać specjalistyczny zawód prawniczy, konieczne jest odbycie kilkuletniego szkolenia zwanego aplikacją.

Zaprezentuje to na przykładzie zawodu adwokata. Otóż jeżeli ktoś z Was myśli o tym zawodzie, powinien wiedzieć, że czeka na niego 3.5 letnia aplikacja. Dostać się na nią niełatwo, jednakże łatwiej niż kiedyś. Otóż jeszcze kilka lat temu obowiązywały limity przyjęć, co powodowało, że wielu kandydatów z dobrą ilością punktów na egzaminie musiało odejść z kwitkiem. Zmienił się także sam egzamin, który na chwilę obecną jest pisemnym testem wyboru z całego programu studiów. Pytań jest 250 a ich poziom umiarkowany. Dostaje się każdy kto udzieli 190 poprawnych odpowiedzi. Możliwe, że będzie jeszcze łatwiej, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości planuje obniżyć próg do nieco ponad 50%. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym.

Podczas aplikacji poznacie zawód od strony praktycznej. Będziecie robić naprawdę wszystko- od kopiowania dokumentów i wysyłania poczty, po sporządzanie pism procesowych. Od 6 miesiąca zaczniecie występować przed sądem w imieniu patrona.

Rynek pracy

Droga do zawodu prawnika jest naprawdę trudna. Zanim będziecie mieć ukończoną aplikację oraz zaczniecie zarabiać duże pieniądze, z pewnością czeka na Was niejedna bezsenna noc.

Jak już wspomniałam wcześniej po ukończeniu prawa przyjdzie Wam się zmierzyć z aplikacją, która pozwoli Wam wykonywać wybrany przez Was zawód. Oto lista:

 •  Sędzia
 1. Czas trwania aplikacji: 3 lata
 2. Szansa dostania się: 20%
 3. Koszt aplikacji: bezpłatna
 • Prokurator
 1. Czas trwania aplikacji: 3 lata
 2. Szansa dostania się: 20%
 3. Koszt aplikacji: bezpłatna
 • Adwokat
 1. Czas trwania aplikacji: 3.5 roku
 2. Szansa dostania się: 30%
 3. Koszt aplikacji: ok 13 000 zł
 • Radca prawny
 1. Czas trwania aplikacji: 3.5 roku
 2. Szansa dostania się: 30%
 3. Koszt aplikacji: ok 13 000 zł
 • Notariusz
 1. Czas trwania aplikacji: 2.5 roku
 2. Szansa dostania się: 30%
 3. Koszt aplikacji: ok 10 000 zł
 • Komornik
 1. Czas trwania aplikacji: 2 lata
 2. Szansa dostania się: 10%
 3. Koszt aplikacji: ok 12 000 zł
 • Referendarz
 • Asystent sędziego
 • Kurator sądowy
 • Rzecznik patentowy
 • Doradca podatkowy
 • Rzeczoznawca majątkowy
 • Zarządca nieruchomości
 • Pośrednik w obrocie nieruchomości
 • Syndyk

Osoby o wykształceniu prawniczym bardzo często pracują także w biznesie, zajmując wysokie stanowiska w zarządach. Wielu absolwentów, którym nie udało się dostać na aplikację zakłada biura doradztwa prawnego.

Ile zarabia Prawnik?

W zależności od wykonywanego zawodu także zarobki się różnią. Mówimy tutaj jednak o dość wysokich dochodach, jak na polskie realia. Zarobki komornika, czy notariusza nieraz przekraczają kilkadziesiąt tysięcy złotych. Adwokat, sędzia, czy radca prawny także nie muszą bać się o swoją przyszłość, ponieważ zarobki sięgają od 6 000 zł do 8 000 zł. Prokurator na początku swojej kariery zawodowej ma ok. 3 000 zł netto. Wraz ze stażem pracy, dochody mogą wzrosnąć do 6 000 zł.

(Dane prezentowane przez firmę HR Sedlak & Sedlak)

Dodatkowe informacje o zawodzie

Sam fakt ukończenia prawa na uniwersytecie niestety nie czyni wyjątkowym. Pracodawcy poszukują przede wszystkim specjalistów w danej dziedzinie, nie zaś osób o wiedzy ogólnej. W związku z tym uzupełnienie wykształcenia o studia podyplomowe i specjalizowanie się w ściśle określonej dziedzinie prawa jest pomysłem godnym rozważenia.

Także ukończenie dodatkowych studiów może dać Wam na rynku pracy przewagę nad innymi absolwentami.

Opinie o zawodzie

Zapytaliśmy adwokata Marka D. z Katowic o zdanie na temat swojego zawodu i zarobków.

?Bardzo dużo zależy od tego, jaką będziecie mieć opinię na mieście. Jedni adwokaci nie mogą się odgonić od klientów i zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, a innym ledwo co starcza na koszty. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nawet partacze i oszuści mają klientów, dlatego ciężko jest wyrokować jak będzie wyglądała Wasza kariera zawodowa.? Spytaliśmy także o charakter aplikacji adwokackiej. W odpowiedzi usłyszeliśmy: ? Nabór dla kandydatów na aplikantów odbywa się raz w roku (we wrześniu) i polega na zdaniu egzaminu konkursowego. Ubiegając się o zdawanie egzaminu wstępnego na aplikację, należy dostarczyć zgłoszenie do odpowiedniej siedziby komisji kwalifikacyjnej (dokładne dane adresowe i wymagane terminy są podawane każdego roku w ogłoszeniu Ministra Sprawiedliwości) oraz uiścić opłatę egzaminacyjną (w roku 2009 opłata ta wyniosła 638 zł).”

Monikę Z. z Warszawy (adwokat z wieloletnim stażem pracy) zapytaliśmy o prowadzenie własnej kancelarii.

?Chociaż zawody prawnicze należą do dobrze opłacanych, to początki prowadzenia własnej kancelarii są tak jak w każdym wolnym zawodzie, trudne. Wiele osób rezygnuje z wynajmowania biura przez pierwsze miesiące od założenia własnej firmy. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób można przeznaczyć na przykład na założenie strony internetowej lub kupno samochodu. Jeśli adwokat będzie miał sporo pracy wynajęcie biura okaże się konieczne, ale jednocześnie będzie go już na to stać.?

Natomiast Arka N. z Wrocławia zapytaliśmy o to, co trzeba zrobić, aby zostać komornikiem.

?Przed osobami, które chcą zostać komornikiem, stawiane są następujące warunki:

 • Należy posiadać obywatelstwo polskie
 • Mieć pełną zdolność do czynności prawnych
 • Należy posiadać nieposzlakowaną opinię
 • Mieć ukończone 26 lat
 • Nie można być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
 • Nie można być podejrzanym o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego
 • Należy ukończyć wyższe studia prawnicze lub administracyjne w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskać tytuł magistra prawa lub ukończyć zagraniczne studia prawnicze uznawane w kraju
 • Być zdolnym ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika
 • Należy odbyć aplikację komorniczą zakończoną egzaminem komorniczym
 • Należy przepracować w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata

Jeżeli nie spełnicie któregoś z tych warunków, niestety możecie zapomnieć o wykonywaniu tego zawodu.”

A jak wygląda droga do zawodu prokuratora? Stanisław K. z Wrocławia (prokurator, 5 letnie doświadczenie zawodowe) odpowiedział:

?Myślę ,że jeżeli komuś zależy aby być prokuratorem, to wymagania przed którymi staniecie są do wykonania. Niestety od liceum trzeba ostro uczyć się pewnych rzeczy, studia nie balować, ale przyłożyć się do nauki. Oczywiście potem kolejny etap ciężkiej pracy. Jakiekolwiek wakacje przewidziane po otrzymaniu dokumentów oświadczających, iż zostało się prokuratorem.?

Wywiadu udzielił nam także Marcin M. z Warszawy (Radca Prawny, 3 lata stażu pracy).

?Pracuje jako radca prawny na pół etatu w urzędzie celnym i w kancelarii specjalizuję się w prawie nieruchomości i zamówieniach publicznych. Posiadam także licencję zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nimi. W kancelarii doceniają mnie. średnio w miesiącu mam 7 – 8 tys. netto. Wiem że nie jest to górna półka.?

 

A czy ktoś z Was planuje zostać prawnikiem?

 

Źródła: kariera.pl, wynagrodzenia.pl, perspektywy.pl, rp.pl, zawodowe.com
J.Jankowska

 

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook