kosmetologia (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Kosmetolog

Każdy z Nas lubi ładnie wyglądać. Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, że dobry wygląd jest pewnego rodzaju naszą wizytówką. Dlatego też, coraz więcej osób zaczyna korzystać z profesjonalnych zabiegów higieniczno- estetycznych i kosmetyczno- chirurgicznych.

Zawód Kosmetolog

Dbamy o swój wygląd poddając się  zarówno zabiegom kosmetycznym jak i kosmetologicznym. Spowodowało to zbliżenie się zawodu kosmetyczki do zawodów stricto medycznych.

Kosmetolog to osoba zajmująca się leczeniem i pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci. W zawodzie przydatne są umiejętności manualne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Waszym zadaniem będzie także promowanie wzorców zachowań, które pozwolą na utrzymanie lepszego samopoczucia i wyglądu.

Idealnego kandydata powinna cechować dokładność i skrupulatność. Niezbędna jest także zdolność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz przekonywania ich do zmian złych nawyków. Powinniście także wiedzieć, że przyda się Wam cierpliwość i umiejętność skupienia się podczas wykonywania często powtarzających się czynności.

Klienci zaczęli wymagać od kosmetologa zdobycia gruntownej wiedzy medycznej z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii, a szczególnie z zakresu chorób cywilizacyjnych. Wykształcenie kosmetyczek często okazuje się zbyt małe, by sprostać wszystkim tym zadaniom. Dopiero po ukończeniu kosmetologii będziecie w stanie wykonywać wszystkie zabiegi.

Czym właściwie jest Kosmetologia?

Kosmetologia, nazywana także kosmetyką lekarską, to dział dermatologii, zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem.  Przykładowe choroby z którymi zmierza się kosmetologia, to różnego typu alergie skórne, suchość, łojotok, łuszczenie, czy zmarszczki.

Jest to także dział zajmujący się nie tylko skórą, ale także włosami i paznokciami. Bardzo mocno związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną.

Wykształcenie Kosmetologa

Niejedna dziewczyna marzy o zawodzie kosmetyczki. Istnieje wiele szkół policealnych kształcących w tym zawodzie. Nauka w studium trwa dwa lata i odbywa się w trybie dziennym lub zaocznym. Absolwenci otrzymują najczęściej tytuł technika usług kosmetycznych.

Bardziej ambitnych, szkoły wyższe zapraszają na kierunek kosmetologia. Tytuł licencjata lub magistra można zdobyć na uczelniach w całej Polsce. Program studiów obejmuje takie przedmioty nauczania, jak: fizykoterapia, patofizjologia, dermatologia, chemia kosmetyczna, mikrobiologia, histologia, podstawy immunologii z elementami alergologii, podstawy żywienia z dietetyką, sensoryka i środki zapachowe, estetyka, podstawy ekonomii z elementami prawa, pierwsza pomoc medyczna, język obcy i inne.

Kosmetologia jest także specjalnością na wydziale farmaceutycznym, dlatego też zapraszamy do zapoznania się, jak wygląda kierunek farmacja na studiowac.pl.

W branży kosmetycznej pracują głównie kobiety, ale sporadycznie wśród słuchaczy zdarzają się panowie. Przykłady znanych na całym świecie mężczyzn – kosmetologów, wizażystów, kreatorów mody pokazują, że potrafią być oni specjalistami w tej dziedzinie.

Rynek pracy

Rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej rozwijających się w Polsce i na świecie. Można zauważyć, że wciąż wzrasta liczba gabinetów kosmetycznych, salonów odnowy biologicznej, czy fitness klubów.

Ludzie zaczynają poświęcać więcej pieniędzy i czasu na pielęgnację swojego ciała, stąd kosmetologia zdaje się być naprawdę przyszłościowym zawodem.

Zabiegi odznaczają się dużo większym stopniem trudności, niż jeszcze kilka lat temu. Oprócz oczyszczania twarzy, przyciemniania rzęs, depilacji zbędnego owłosienia, czy wykonania makijażu, w ofercie większości gabinetów znajdują się dużo bardziej specjalistyczne zabiegi, wymagającej fachowej wiedzy, poświadczonej dyplomami ukończenia stosownych kursów.

Ogromną popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem alg morskich, stosowane do liftingu twarzy. Dzięki nim zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra jest silnie nawilżona. Często wykonywane są zabiegi guam zwalczające objawy „pomarańczowej skórki”. Coraz bardziej popularne są tatuaże i zabiegi likwidujące problemy naczyniowe.

Wyżej wymienione zabiegi wymagają nie tylko precyzji i doświadczenia, ale także wiedzy teoretycznej z zakresu proporcji, składu, czy skutków zabiegu. Tutaj nie wystarczy już tylko studium.

Ile zarabia Kosmetolog?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak zarobki kosmetologa nie są wysokie. Średnia dochodów to 1 600 zł. Zarobki 50% kosmetologów wahają się od 1 400 zł. do 2 100 zł. Premia stanowi średnio 10% pensji całkowitej, natomiast 90% to płaca stała.

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie własnego salonu kosmetycznego. Oczywiście wtedy zarobki wzrastają, jednakże utrzymanie się na rynku jest trudne. Wynika to z faktu, że powstaje bardzo dużo salonów urody i jedynie przy bardzo dobrej lokalizacji i posiadaniu stałych klientów będziecie w stanie dać sobie radę. Musicie się liczyć także z faktem, że za świetną lokalizację będziecie musieli zapłacić niemałe pieniądze- w związku z tym wkład własny na początku jest obowiązkowy.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Absolwenci kierunku kosmetologia mogą:

  • podjąć kolejne studia np.: z zakresu chemii kosmetycznej – w ten sposób uzupełnią swoją wiedzę na temat przygotowywania preparatów kosmetycznych,
  • podnieść swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach np.: kurs stylizacji i wizażu, stylizacji paznokci, technik masażu itp.

Opinie o zawodzie

Justyna L. jest studentką w Białymstoku. Zapytaliśmy ją, jak widzi swoją karierę zawodową.

?Słyszę ciągle, że kosmetologia to rozwijający się kierunek, więc myślę, że nie będzie jako takiego problemu ze znalezieniem pracy. W Białymstoku jest dużo salonów. Powiem Ci, że nie wiem, co po studiach. Trudno o własny salon, więc pewnie na początku zacznę pracę w salonie kosmetycznym. Myślałam także o pracy w jakiejś firmie kosmetycznej.

Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w moim przypadku byłoby również połączenie kosmetologii z masażem, ponieważ jestem w darmowej szkole policealnej na takim kierunku.?

Studentką Kosmetologii jest także Paulina z Warszawy, która zechciała podzielić się z nami swoją opinią, ponieważ ze studiów jest naprawdę zadowolona.

?Uczęszczam na Kosmetologię do Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie niedaleko Pól Mokotowskich. Jest to szkoła prywatna i można zapisać się do niej niezależnie od przedmiotów i ocen na maturze- trzeba tylko mieć zdaną maturę. Opłaty za czesne są niskie. Dla pierwszych 40 osób dwa pierwsze semestry są finansowane z UE z programu KL, więc są bezpłatne. Dla pozostałych osób czesne wynosi 1900zł za cały semestr z możliwością rozłożenia na raty. Jest to chyba najtańsza uczelnia posiadająca Kosmetologię w Polsce. Atmosfera jest bardzo miła. Wykładowcy są głównie z Uniwersytetu Medycznego. Gorąco polecam.?

Monika J. z Białegostoku powiedziała nam także jakie przedmioty musicie zdać na maturze, aby dostać się na kosmetologię.

?Z tego co mi wiadomo na kosmetologię potrzebny jest jeden przedmiot: biologia lub chemia w zakresie podstawowym lub rozszerzonym (przynajmniej tak jest w Białymstoku na uniwersytecie medycznym). Polecam zdawanie poziomu rozszerzonego, gdyż wydaje mi się, że próg z roku na rok będzie rósł.?

Karolina S. z Warszawy obecnie studiuje i pracuje w zawodzie. Zobaczcie co chce Wam powiedzieć.

?Witam was serdecznie. Ukończyłam Policealne Studium Kosmetyczne Anieli Goc w poznaniu. Gorąco polecam tryb dzienny. W 2 lata bardzo dużo można się tam nauczyć. Obecnie studiuje kosmetologie i pracuje już w zawodzie kosmetyczki. Jestem bardzo zadowolona. Pamiętajcie, aby wybrać tryb stacjonarny- przynajmniej na początku-ze względu na zajęcia praktyczne. W trybie zaocznym jest ich mało i nie nauczycie się wszystkiego. Wiem to z doświadczenia, ponieważ teraz jestem na zaocznych i widzę że dziewczyny, które pierwszy raz maja styczność z zabiegami, nie zawsze sobie radzą.?

Napiszcie co Wy uważacie o tym zawodzie. Czekamy na komentarze:).

 

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook