Zawód Biotechnolog (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Biotechnolog

Jeżeli chcecie brać czynny udział w tworzeniu przemysłu, uwielbiacie biologię, a drobnoustroje naprawdę Was fascynują, to zawód biotechnologa może być tym, czego szukacie. Jest tylko jedno pytanie. Czy potraficie sprostać problemom na rynku pracy?

Zawód Biotechnolog

Czym jest biotechnologia, możecie zobaczyć poniżej. Biotechnolog zajmuje się wykorzystywaniem drobnoustrojów w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje także żywe organizmy oraz pochodzące z nich preparaty do syntezy nowych lub modyfikacji już istniejących substancji. Co ciekawsze biotechnolog posiada również umiejętność ingerencji w materiał genetyczny wykorzystywanych organizmów.

Mówiąc prościej praca biotechnologa polega na pozyskiwaniu substancji z organizmów żywych i wykorzystanie ich do tworzenia produktów użytkowych.

Technologie opracowane przez biotechnologów, możecie odnaleźć w następujących gałęziach przemysłu:

  • Medycyna: produkcja leków, rozwój diagnostyki genetycznej, terapia genowa
  • Przemysł spożywczy: uodpornienie roślin i zwierząt na niekorzystne warunki środowiska, a także choroby
  • Ochrona środowiska: tworzenie tworzyw sztucznych, produkcja biopaliw, biologiczne oczyszczanie ścieków, utylizacja odpadów komunalnych

Czym właściwie jest biotechnologia?

Biotechnologia to dyscyplina nauk technicznych wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową. Jest to zastosowanie technologiczne, które używa system biologicznych organizmów żywych i ich składników, żeby wytwarzać lub modyfikować produkty i procesy w określonym zastosowaniu.

Nowoczesna biotechnologia związana jest z użyciem genetycznie zmodyfikowanych organizmów do produkcji insuliny, czy antybiotyków. Biotechnologia to także transgeniczne rośliny i zwierzęta, a przykładem jest projektowanie roślin mogących rosnąćw specyficznych warunkach, w których normalnie by nie przetrwały.

Wykształcenie Biotechnologa

Każdy z Was, kto planuje wykonywanie tego zawodu powinien wybrać jeden z poniżej wymienionych kierunków studiów:

Opisy kierunków możecie znaleźć na studiować.pl.

Kierunki i specjalności obecne są na uniwersytetach oraz uczelniach rolniczych i technicznych, na terenie całego kraju. Studia możecie podjąć zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym, czy zaocznym.

Rynek pracy

Zawód nie jest w Polsce, tak bardzo znany, jak w krajach Europy Zachodniej, czy Ameryce Północnej. W naszym kraju biotechnolog może znaleźć pracę w wielu pokrewnych branżach. Jako absolwenci biotechnologii na uniwersytecie będziecie mogli znaleźć zatrudnienie w laboratorium, pracując nad zagadnieniami teoretycznymi. Natomiast będąc inżynierem biotechnologii, możecie realizować się zawodowo w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Czeka na Was również praca przedstawiciela medycznego.

Ile zarabia Biotechnolog?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak średnie wynagrodzenie biotechnologa wynosi 2 500 zł. Zarobki 50 % biotechnologów wahają się od 2 430 zł. do 3 600 zł. Premie stanowią średnio ok. 14% całkowitej pensji.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Jeżeli chcecie wykonywać ten zawód, musicie spełniać kilka warunków. Przede wszystkim jak wspomniałam wcześniej, należy posiadać wykształcenie biotechnologiczne lub biologiczne. Istotne są również predyspozycje psychiczne i intelektualne. Musicie być gotowi do ciągłego pogłębiania wiedzy, a cechować Was powinno twórcze myślenie i umiejętność pracy w grupie. Ostatnim warunkiem jest brak niektórych alergii i chorób skóry.

Opinie o zawodzie

O zawodzie opowiedziała nam Karolina D. z Wrocławia:

?Niestety prawdą jest, że ten kierunek niedoceniany jest w naszym kraju i bardzo ciężko znaleźć pracę, która usatysfakcjonuje nie tylko pod względem wynagrodzenia, ale także spełnienia zawodowego. Skończyłam biotechnologie 5 lat temu, a obecnie pracuję w niewielkim laboratorium, gdzie mój miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł. miesięcznie. Teraz wiem, że wybór tego kierunku, był w moim przypadku wielką pomyłką.?

Biotechnologię studiowała także Joasia D. z Torunia:

?Nie żałuje, że wybrałam ten kierunek, bo miło wspominam okres samych studiów. Patrząc jednak na perspektywę pracy, potwierdzam- kierunek bez przyszłości w Polsce. Osobom, które zdecydują się na te studia, podpowiem tylko, że jedynie doktorat może poratować takiego absolwenta. Najlepiej jeżeli skończycie tutaj studia, a swoją karierę na poważnie zaczniecie na zachodzie.?

Michał P. z Warszawy również napisał do nas kilka zdań o studiach na tym kierunku:

?Biotechnologia to bardzo szerokie pojęcie. Jest nią produkcja piwa, wódki czy chleba oraz kompostowanie. Jednak z powodu braku kosztownych laboratoriów, odczynników i wreszcie kadry z prawdziwego zdarzenia, studia takie w najlepszym wypadku oznaczają tworzenie pseudo-teoretycznych prac na podstawie bełkotliwych, niezwiązanych z tematem lub przestarzałych wykładów ludzi o zerowym dorobku naukowym. Najczęściej zajęcia odbywają się w bibliotece. Biologia molekularna, czy inżynieria genetyczna wymagają mnóstwa pracy, drogiego sprzętu i sensownej kadry Jest tylko kilka uczelni (państwowych) w Polsce, które maja właściwie wyposażone laboratoria i kadrę, a 90% pozostałych po prostu okrada studentów. Studentów dość głupich, aby uwierzyć, że z kiepskimi wynikami, bez egzaminu, nie przepracowując się zbytnio, uzyskają tytuł biotechnologa dający im pracę od ręki. Dość głupich, aby uwierzyć, że wydział biotechnologii można stworzyć w ciągu paru lat.”

Jak długo pracujesz w zawodzie? ?Zajmuję się biologią molekularną już prawie 20 lat. To mit, że w Polsce są biotechnolodzy, którzy nie maja pracy. Prawdziwi biotechnolodzy pracują w państwowych ośrodkach, wyjechali lub wyjadą, a mądrzejsi studiowali i zostali za granicą.?

Co radzisz przyszłym kandydatom? ?Kochani, przed wpłaceniem pieniędzy na czesne, zanim zmarnujecie kilka lat swojego życia sprawdźcie proszę kwalifikacje kadry waszej uczelni. Obejrzyjcie laboratoria, w których będą prowadzone zajęcia. Pamiętajcie, że wykształcenie biologa molekularnego kosztuje kilkaset tysięcy złotych, a nikt nie dokłada do tego interesu. Przeczytałem kilkadziesiąt C.V. biotechnologów, rozmawiałem z kilkunastoma kandydatami – po prostu tragedia.?

Nadal jesteście przekonani, że chcecie pracować w tym zawodzie?

Źródła: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl, praca.wp.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook