Matura 2015 (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura 2015- Zmiany w maturze za trzy lata

Zasady przebiegu egzaminu maturalnego wciąż się zmieniają. Każdy z Was, kto przystąpi do egzaminu za 3 lata, powinien to przeczytać. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informację, jak będzie wyglądała matura w 2015 roku.

Egzamin pisemny

Maturzyści będą musieli zdać trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wszystko jedynie na poziomie podstawowym. Zmiana, która ma nastąpić za 3 lata dotyczy dodatkowego przedmiotu. Otóż każdy żak będzie zobligowany do wybrania przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie będzie można wybrać 6 przedmiotów.

Do wyboru będą: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski. Nie będzie za to wiedzy o tańcu.

Egzamin ustny

Podobnie jak teraz, maturzyści będą musieli przystąpić do egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego. Zmiany, które czekają przyszłych absolwentów szkół średnich dotyczą języka polskiego.

Obecnie wystarczy przygotować prezentację, którą następnie należy przedstawić komisji. W 2015 roku na maturzystę będzie czekała odpowiedź na wybrane losowo pytania, przygotowane przez Centralną Komisję Edukacyjną. Pytania będą dotyczyć fragmentów lektur, tekstów o języku, lub odnosić się do reprodukcji dzieł sztuki. Zdający na egzaminie będzie miał 15 minut na przygotowanie odpowiedzi.

 

Źródło: dziennikwschodni.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook