Zawód Asystent(ka) (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Asystent(ka)

Ten zawód określany jest wieloma terminami, np. pracownik obsługi biura kadry kierowniczej. Jednak termin asystent(ka) szefa, choć nieformalny – oddaje istotę tego zawodu.

 

Zawód Asystent(ka)

Asystent(ka) szefa jest często najbardziej zaufaną osobą w firmie, ponieważ ma kontakt z informacjami poufnymi firmy. Musi być dobrym dyplomatą, bo reprezentuje najważniejszego człowieka w firmie.

Asystentka to zawód bliski funkcji sekretarki, różni się od niego jednak pozycją w firmie. Jej stanowisko jest bardziej samodzielne, a ona sama pełni czasem funkcję doradcy zarządu lub szefa, uczestnicząc w planowaniu działań firmy, składając sprawozdanie z pewnych sektorów działalności lub wręcz odpowiadając za pracę wybranych działów.

Obecnie wzrosły wymagania w stosunku do osób pracujących na tym stanowisku, a rynek pracy dodatkowo zmusza pracowników do poszerzania swojej wiedzy i wysokich kwalifikacji. Pracodawcy coraz częściej stawiają na doświadczenie i dojrzałość. Obecnie odchodzi w niepamięć stereotyp młodej, seksownej asystentki w krótkiej spódniczce. Teraz duże znaczenie ma fachowa wiedza, ukończone studia zgodne z zakresem działalności firmy, znajomość języków obcych, samodzielność i doskonała organizacja pracy.

Dodatkowe cechy dobrego pracownika na tym stanowisku, to komunikatywność i umiejętność współdziałania, znajomość obsługi komputera (Word, Excel, Power Point, programy internetowe, programy księgowe) oraz wiedza na temat księgowości, finansów w firmie i wiedza prawna. Potrzebna także będzie umiejętność autoprezentacji, asertywność oraz spora wiedza na temat psychologii obsługi klienta, a także umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów.

 

Wykształcenie Asystenta/ki

Nie ma specjalistycznych studiów przygotowujących do zawodu asystentki. Najbardziej pożądane są jednak kierunki biznesowe, bądź wszelkie filologie. Marząc o tym zawodzie, warto przede wszystkim powiązać firmę danej branży ze swoim kierunkiem. Przykładowo firma farmaceutyczna chętniej zatrudni osobę po farmacji, niż po filologii rosyjskiej, za to biuro tłumaczeń z języka rosyjskiego przyjmie absolwenta rusycystyki.

Do pracy w tym zawodzie kształcą też szkoły policealne.

 

Rynek pracy

Rynek pracy jest bogaty, ponieważ każdy dyrektor większej firmy potrzebuje asystentki. Zaletą na pewno jest brak ograniczeń dotyczących kierunku studiów. Jak mogliście dowiedzieć się wcześniej, ten zawód może wykonywać prawie każdy. Jednakże stereotyp asystentki szefa, jako pani od podawania kawy wciąż istnieje, co sprawia, że na jedno miejsce jest mnóstwo chętnych. Warto wspomnieć, że szanująca się firma przede wszystkim będzie patrzyła na Wasze doświadczenie i umiejętności. Poprzeczka względem wymagań na pewno wzrosła, ale przecież nie tylko na tym stanowisku wymaga się języków obcych, znajomości obsługi komputera i wielu innych umiejętności.

 

Ile zarabia Asystent(ka)?

Według firmy HR Sedlak & Sedlak miesięczne wynagrodzenie asystentki dyrektora wynosi 3 250 zł. Zarobki 50 % asystentek/ów wahają się od 2 500 zł do 4 200 zł.

 

Dodatkowe informacje

Niestety jest to jeden z tych zawodów, w których się nie awansuje. Jeżeli ktoś pragnie zmiany, musi się dokształcać, zmieniać lub poszerzać kwalifikacje i ewentualnie próbować szczęścia w innym zawodzie.

Wiele osób traktuje pracę w tym zawodzie jako „okres przejściowy” po ukończeniu studiów, licząc na możliwość nabycia doświadczenia.

Opinie o zawodzie

Opinię o wykonywaniu tego zawodu przysłała nam Kasia J. z Krakowa:

?Zaczynałam jako Asystentka Zarządu, po dwóch latach awansowałam na Managera, potem na zastępcę Dyrektora, a od roku jestem Dyrektorem jednego z działów. Udowodniłam wszystkim, że można piąć się w górę i spełniać swoje marzenia zawodowe. Wszystko zależy od firmy i od branży. W mojej branży (szkolenia językowe) awanse są szybkie, ale z wynagrodzeniem niestety jest już znacznie gorzej.?

Dorota R. z Lublina pracuje w tym zawodzie od 10 lat:

?Pracuję w tym zawodzie od 10 lat i zmieniałam tylko firmy licząc na to, że jak zmienię, to będę miała jakaś ścieżkę kariery. I mimo że zawsze były to duże firmy, gdzie teoretycznie łatwiej o awans i mimo ze zawsze byłam b. dobrze oceniana jako pracownik, to zawsze wszystko kończyło się rozczarowaniem – awansować z Asystentki Prezesa czy Zarządu po prostu się nie da, chyba że ma się ogromne szczęście.? Jakie studia skończyłaś? ?Mam skończone studia wyższe na filologii polskiej, 2 podyplomówki, świetnie znam język – i nic!? Co chciałabyś poradzić osobom, które planują w przyszłości wykonywać ten zawód? ?Jeśli jesteście dobrzy w tym co robicie, lojalni, godni zaufania- szef nigdy z Was nie zrezygnuje, po co ma ryzykować, że kolejna osoba się nie sprawdzi… Z moich obserwacji wynika ze łatwiej dziewczynie z recepcji zrobić karierę, niż Asystentce. Odradzam wszystkim, chyba że chcecie traktować tę prace jako docelowa….?

Opinię wydała także Patrycja S z Wrocławia.

?Jeśli dobrze traficie, to stanowisko Asystentki Prezesa może okazać się najlepszym w firmie. To fakt, że znajomość języków, umiejętność pracy pod presją, komunikatywność oraz, nie oszukujmy się, przyjemna prezencja, to podstawa. Ale jeśli się sprawdzicie to macie i ciekawą pracę (ogromna różnorodność obowiązków) i pewne stanowisko, bo Asystentce Prezesa nikt nie zagrozi. Uważam też, że już na wstępie trzeba postawić sprawę jasno – uśmiech, sympatia – oczywiście, ale rozmowom z podtekstem mówimy stanowcze nie. Ja akurat miałam dużo szczęścia i po krótkim czasie awansowałam. To też zaleta tego stanowiska – poznajesz pracę innych działów i z czasem jesteś w stanie płynnie wykonywać zadania osób na innych stanowiskach.?

 

Czy również uważacie, że w dzisiejszych czasach, w tym zawodzie liczy się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie, czy są one zbędne?

 

Źródło: uczelnie.info.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook