Jak dobrze i skutecznie szukać mieszkania?Jak dobrze i skutecznie szukać mieszkania?

Jak dobrze i skutecznie szukać mieszkania?

Rok akademicki już dawno się rozpoczął, jednak kwestia studenckiego lokum, jest nadal niezwykle aktualnym tematem. Większość studentów zakończyło poszukiwania mieszkań, jednak wielu żaków pomimo znalezienia lokum, nadal szuka lepszej okazji. Proponujemy Wam, abyście zwrócili szczególną uwagę na parę kwestii.

 

  • Cena – kwota za mieszkanie w znakomitej większości decyduje o podjęciu decyzji o wynajmie, ale nie dajcie się oszukać! Cena powinna być współmierna do warunków i stanu faktycznego mieszkania;
  • Lokalizacja ? dogodna lokalizacja pozwoli Wam zaoszczędzić wiele czasu;
  • Ogrzewanie – sprawdźcie jakie są koszty ogrzewania zimą. Czasem bywają one tak wysokie (np. w przypadku grzejników na prąd starego typu), że rachunki przy ostrych mrozach, mogą zdziwić niejednego lokatora!
  • Współlokatorzy ? niezwykle ważne jest to z kim mieszkacie. Najlepiej wynajmować lokum ze znajomymi, jeśli jednak nie macie takiej możliwości, przed podjęciem decyzji o mieszkaniu z potencjalnym lokatorem, postarajcie się go jak najlepiej poznać. Dzięki temu unikniecie konfliktów podczas wspólnego mieszkania;
  • Umowa ? warto podpisywać umowy wynajmu mieszkań, bo dzięki nim jest regulowana kwestia bezpieczeństwa ustaleń pomiędzy właścicielem mieszkania a osobą wynajmującą;
  • WPC ? nowatorska inicjatywa Wakacji za Pół Ceny, w skrócie [WPC]. Podczas podpisywania umów najmu, zasugerujcie właścicielom mieszkań [WPC], czyli obniżkę czynszu o 50%, podczas nieobecności lokatorów w okresie wakacyjnym. Dokument można dołączyć w każdej chwili do podpisanej już umowy!  Profesjonalnie sporządzony aneks [WPC] dostępny do pobrania tutaj:
    http://wakacjezapolceny.pl/aneks

 

Jak szukać?

Najlepiej swoje poszukiwania należy sprowadzić do korzystania ze sprawdzonego serwisu ogłoszeniowego, który specjalizuje się w dziedzinie wynajmu nieruchomości. Łatwość korzystania z takiego portalu jest także dodatkowym atutem. Podczas szukania wymarzonego lokum np. we Wrocławiu, polecamy Wam skorzystanie ze Studenckiego Banku Stancji, portalu instancje.pl. Jest to innowacyjny serwis, dzięki któremu w łatwy sposób możecie wybrać interesującą Was lokalizację i w jej obszarze szukać mieszkania. Jeżeli jesteście z innego miasta, możecie skorzystać np. z gumtree.pl, tablica.pl, gratka.pl, oferty.net, otodom.pl lub innych serwisów internetowych. Warto wybrać się również na uczelnię lub zakupić w kiosku miejscową gazetę ogłoszeniową, gdzie znajdziemy aktualne i najczęściej bezpośrednie ogłoszenia wynajmu.

 

Standard mieszkania coraz ważniejszy!

Dla żaków coraz ważniejsze są warunki wynajmowanego mieszkania. Jak donosi gazetaprawna.pl, studenci wolą mieszkania droższe, ale o wyższym standardzie (link). Skutkuje to coraz mniejszym zainteresowaniem pokojami na stancjach, na rzecz znacznie większych, przestronnych mieszkań 2-3 pokojowych. Studenci podejmując decyzję o wynajmie lokum patrzą nie tylko, jak się powszechnie wydaje,  na cenę, ale zwracają także uwagę na wygodę i komfort mieszkania.

 

Drogo czy niedrogo?

Mimo wielu aspektów, na które studenci zwracają uwagę podczas wynajmu, najważniejszym bez wątpienia jest cena. Kwota, którą co miesiąc żak musi przeznaczyć na wynajem lokum, jest głównym czynnikiem determinującym jego decyzję o podpisaniu umowy. Z aspektem ceny łączy się oczywiście jej adekwatność względem lokalizacji lokum oraz standardu mieszkania. Średnie ceny wynajmu mieszkań zazwyczaj spadają w okresie wakacyjnym, kiedy studenci masowo wyjeżdżają do miast rodzinnych bądź na wakacje, a następnie rosną we wrześniu, wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim. Przykładowe ceny wynajmu mieszkań we Wrocławiu z uwzględnieniem podziału na poszczególne dzielnice prezentuje serwis gazetaprawna.pl (link), dla Wrocławia polecamy tabelę z cenami w poszczególnych dzielnicach (link).

Podczas poszukiwań wymarzonych mieszkań zwracajcie uwagę na cenę mieszkania, która czasami bywa niewspółmierna do warunków stancji, na lokalizację lokum, która pozwoli zaoszczędzić Wam czas oraz na koszty ogrzewania zimą. Pamiętajcie także o podpisywaniu umów i możliwości zasugerowania właścicielom [WPC], czyli obniżki czynszu o 50% podczas nieobecności lokatorów. Oraz najważniejsze – korzystajcie ze sprawdzonych portali ogłoszeniowych, które specjalizują się w dziedzinie wynajmu, takich jak Studencki Bank Stancji, portal Instancje.pl.

Amelia Mróz

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook