Cena do negocjacji (Fot.freedigitalphotos.net)

Chcecie wynająć mieszkanie? Spróbujcie się potargować

Najem lokali mieszkalnych w Warszawie drożeje, a we Wrocławiu i Krakowie jest tańszy niż przed miesiącem. Jednak stawki transakcyjne w wszystkich trzech przypadkach są niższe od ofertowych.

Nie przepłaćcie

Zwłaszcza w okresie wakacyjnym ceny mieszkań drastycznie wzrastają. Nie dajcie się oszukać. Właściciele mieszkań próbują zarobić na przyszłych studentach oferując mieszkania, które z pewnością w innych miesiącach wynajęlibyście za mniejszą kwotę,

Cena podana w ogłoszeniu wcale nie musi być tą ostateczną. W trakcie oglądania mieszkania zwróćcie uwagę na mankamenty w mieszkaniu, a następnie wspomnijcie o nich. Pokażcie właścicielowi, że niektóre rzeczy powinny być naprawione w mieszkaniu, czy też odnowione. Zaproponujcie zejście z ceny i podajcie taką, która Waszym zdaniem powinna usatysfakcjonować właściciela, a dla Was zawsze to będzie jakaś oszczędność.

Tego typu zabieg nie zawsze musi się udać, jednakże warto spróbować. Nic nie tracicie, a możecie jedynie zyskać. Postarajcie się także, aby nie zrazić do siebie właściciela, a jedynie kulturalnie zaproponować takie rozwiązanie.

Jeżeli widzicie, że trafiliście na silnego przeciwnika, to drugim rozwiązaniem może być prośba o opłacenie mediów przez właściciela. Niekoniecznie musi udać się Wam wynegocjować wszystko, ale nawet jeśli właściciel zgodzi się na opłacenie rachunków za prąd, czy wodę, to w Waszych kieszeniach zostanie kwota nawet 500- 600 zł. Przyznacie, że to nie jest mało, tym bardziej, że niektóre rachunki właściciel ma już regulowane w czynszu administracyjnym.

Warto dobrze wypaść na pierwszym spotkaniu

Jak mówi powiedzenie ?pierwsze wrażenie jest najważniejsze?. Postarajcie się wypaść najlepiej jak potraficie. Starajcie się dużo rozmawiać z właścicielem, zdobyć jego zaufanie, rozśmieszyć i znaleźć wspólny język. Jeżeli uda się Wam, to z pewnością łatwiej będzie negocjować cenę mieszkania. Niektórzy właściciele kładą większy nacisk na to, aby znaleźć sympatyczne, spokojne i bezproblemowe osoby, aniżeli zarobić.

Dodatkowo jeżeli przypadniecie właścicielowi do gustu, to pomimo tego, że będzie jeszcze umówiony na oglądanie mieszkania z innymi osobami, zdecyduje się na Was.

Propozycja małego remontu

Niektóre mieszkania, zwłaszcza te tańsze mają gorszy standard. W takim przypadku warto zaproponować mały remont w zamian za zejście z ceny. Taka oferta jest bardzo kusząca dla właściciela, ponieważ być może jest zapracowaną osobą, która nie ma czasu na robienie remontu, jest osobą starszą, lub po prostu nie wie jak się za to zabrać. Możecie zaproponować malowanie mieszkania, wymianę niektórych rzeczy, czy naprawę tego co uszkodzone. W tym przypadku nie tylko mieszkanie zyska na wartości, ale również Wam będzie przyjemniej mieszkać. Poza tym drobnym kosztem zaoszczędzicie kilkadziesiąt złotych w kieszeni każdego miesiąca.

W ostateczności zaproponujcie, że odświeżycie mieszkanie w zamian za mniejszą cenę najmu przez kilka miesięcy. Przekonajcie właściciela, że to naprawdę dobra oferta.

Wynajem od zaraz

W niektórych ogłoszeniach możecie znaleźć adnotację: ?szybko wynajmę?, ?wynajmę od zaraz?. W tym przypadku możliwe, że właściciel musi pilnie wynająć mieszkanie. Jest to doskonała okazja do negocjacji. W momencie kiedy komuś zależy na czasie, łatwiej ulegnie i zejdzie z ceny. Pamiętajcie żeby nie przesadzić, jednakże znacznie łatwiej powinno Wam pójść z obniżeniem czynszu za mieszkaniem.

Cena do negocjacji

Możecie także spotkać się z ogłoszeniami w których oprócz ceny istnieje wiadomość, iż podlega ona negocjacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na taką ofertę i przy oglądaniu mieszkania wspomnieć o tej informacji w ogłoszeniu. Zaproponujcie swoją cenę niższą niż przewidujecie, a następnie targujcie się w taki sposób, aby zarobić na tym jak najwięcej.

 

Źródło: regiodom.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook