Zawód Stewardessa (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Stewardessa

Zawód Stewardessy, to nie zawód dla osób, które po 8 godzinnym czasie pracy pragną jedynie wrócić do swojego domu, by odpocząć od ludzi i zgiełku. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda praca stewardessy lub stewarda.

Zawód Stewardessa

Stewardessa to jedyna osoba z załogi na pokładzie samolotu, która ma bezpośredni kontakt z pasażerami. Podstawowym zadaniem stewardessy jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów. Przed każdym lotem odbywa się szczegółowy briefing całej załogi, w trakcie którego omawiane są zadania dotyczące bezpieczeństwa pasażerów. Każda z osób personelu jest odpowiedzialna za poszczególne zadania, takie jak np. blokowanie i sprawdzenie drzwi przed startem, sprawdzenie wyposażenia awaryjnego w samolocie (gaśnice, latarki, kamizelki, etc.), zapowiedzi dla pasażerów, pokazy demo, czyli wskazanie pasażerom najbliższej drogi ewakuacyjnej oraz oczywiście obsługa pasażerów w trakcie lotu.

Zadania Stewardessy przedstawiają się następująco:

 • dbanie o stworzenie właściwej atmosfery wśród nierzadko zestresowanych pasażerów,
 • służenie wszelką pomocą,
 • udzielanie informacji,
 • zagwarantowanie komfortowych warunków lotu.

Stewardessa musi także zapanować nad emocjami podróżnych w sytuacjach zagrożenia, nieprzewidzianych zdarzeń, zmiany trasy samolotu spowodowanej warunkami pogodowymi. Musi być więc doskonałym psychologiem, osobą budzącą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Obowiązkiem w tej pracy jest oczywiście schludny wygląd oraz konieczność noszenia kompletnego munduru. Jako ciekawostkę powiemy Wam także, że nawet kształt buta i kolor pończoch są dokładnie określone.

Wykształcenie Stewardessy

Wymagania względem Stewardessa, czy Stewarda podamy na przykładzie firmy PLL LOT. Obowiązuje wiek od 19 do 30 lat, wzrost w przypadku kobiet 160-175 cm, mężczyźni muszą się zmieścić w przedziale 170-180 cm. Kandydat musi wykazać się znajomością dwóch języków obcych, w tym obowiązkowo angielskiego oraz jednego z wymienionych: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego. Wymagane jest obywatelstwo polskie oraz płynność komunikowania się w języku polskim.

O ile nie ma państwowych szkół wyższych przygotowujących do wykonywania tego zawodu, to istnieją szkoły policealne, czy odpowiednie kursy, które pozwalają szkolić się w zawodzie Stewardessy. Jednakże żadna z tych szkół nie gwarantuje zatrudnienia.  O wiele szybciej zostanie zatrudniona osoba z biegła znajomością kilku języków obcych.

Rynek Pracy

Wymiar pracy stewardessy to przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz 480 godzin w przyjętym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jednorazowo czas wykonywania czynności może wynosić maksymalnie od 12 do 14 godzin na dobę, a w przypadku lotu długodystansowego może w określonych przypadkach być zwiększony do 18 godzin.

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z ofert firm lotniczych. Tym samym otwierane są nowe połączania, a co za tym idzie nowe stanowiska pracy. Poza tym, jak mogliście przeczytać wcześniej wiek osób pracujących w tym zawodzie jest ściśle określony, dlatego też nie jest to praca na całe życie, a rotacja pracowników w firmie jest bardzo duża.

Ile zarabia Stewardessa?

Według firmy Sedlak&Sedlak miesięczne wynagrodzenie stewardessy/stewarda (lotnictwo pasażerskie) wynosi 4 100 zł. Zarobki 50% stewardess/stewardów (lotnictwo pasażerskie) wahają się od 3 200 zł do 5 290 zł. Premia stanowi średnio 16% pensji całkowitej, natomiast 84% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Podczas rekrutacji należy złożyć komplet dokumentów w biurze kadr, a następnie uzbroić się w cierpliwość. Zaproszenie na rozmowę dostaniecie dopiero w momencie, kiedy będzie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Warto także śledzić ogłoszenia prasowe, gdzie pojawiają się informacje o naborze do pracy w charakterze personelu pokładowego.

W momencie otrzymania zaproszenia na rozmowę musicie przygotować się na wieloetapową rekrutację, która obejmuje egzaminy językowe, rozwiązywanie zadań grupowych oraz testy psychologiczne. Po pomyślnie zdanym egzaminie i wykazaniu się nienaganną aparycją rozpoczyna się kilkutygodniowe szkolenie. Dodatkowo kandydaci przechodzą szczegółowe badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej.

Kurs przygotowuje do:

 • reagowania w sytuacjach awaryjnych,
 • zapoznaje z wyposażeniem samolotu,
 • przybliża zasady obsługi klienta klasy ekonomicznej oraz business,
 • dbania o bezpieczeństwo na pokładzie samolotu
 • przeprowadzania ewakuacji w przypadku lądowania awaryjnego,
 • budowy kabiny pasażerskiej i sprzętu awaryjnego
 • udzielania pierwszej pomocy ratownictwa wodnego
 • posługiwania  się językami obcymi
 • wykonywania makijażu,
 • zarządzania zespołem.

Pozytywnie zdany egzamin końcowy uprawnia do rozpoczęcia lotów instruktorskich, początkowo krajowych potem zagranicznych.

Opinie o zawodzie

O opinię zapytaliśmy Karolinę K. z Katowic, która dostała zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną:

?Dostałam zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do Warszawy i jestem bardzo entuzjastycznie nastawiona! Zarobki na samym początku nie będą zbyt wysokie, ale kusząca jest perspektywa. Przykładowo New Joiner’s Allowance w przeciągu pierwszych 6 miesięcy, oferuje około 2,300 euro miesięcznie wynagrodzenia… Może to nie jest jakaś zawrotna suma pieniędzy za wykonywanie takiej pracy (ciężkiej, bo fizycznej), ale jednak porównując z zarobkami tu, w Polsce… Uważam, że się opłaca.?

Na temat tego zawodu wypowiedziała się także Justyna J. z Warszawy, która od dwóch lat pracuje jako Stewardessa

?Zostałam Stewardessą, ponieważ od wielu lat marzyłam o wykonywaniu tego zawodu. Złożyłam dokumenty, zostałam zaproszona na rozmowę i udało się. Jestem bardzo zadowolona.? Co przyczyniło się do takiego wyboru? ?Nigdy nie chciałam podjąć pracy w wielkiej korporacji, która wyznacza 8 godzinny czas pracy, a często też się zdarza, że następnie należy wyrobić nadgodziny. Obecnie zdarza się że mam jeden, czy dwa loty w tygodniu, a następny tydzień jest wolny. Poza tym uwielbiam podróżować, a moim marzeniem jest zwiedzenie całego świata. Mam nadzieję, że kiedyś osiągnę swój cel.? Czy praca Stewardessy to tylko same pozytywy? ?Oczywiście, że nie. Jest to bardzo ciężka, fizyczna praca. Zdarza się, że cały dzień spędzam na nogach. Także wielu pasażerów uważa Stewardessę jako służącą, która jest od tego, żeby usługiwać i być na każde zawołanie. Ty bywa naprawdę irytujące.?

 

A czy wśród Was są os0by, które widzą się w zawodzie Stewardessy/Stewarda?

 

Źródło: uczelnie.info.pl

J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook