Mikołaj Kopernik (Fot.Wikipedia)

Rusza konkurs „Ścieżki Kopernika”

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach nowego konkursu sfinansuje projekty obejmujące m.in. warsztaty, eksperymenty w laboratoriach i wystawy naukowe. Projekty te mają za zadanie przybliżyć młodzieży szkolnej dokonania naukowe.

– Konkurs adresujemy do wszystkich popularyzatorów nauki. Nagrodzimy projekty, które przybliżają dokonania naukowe uczniom podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, budząc ich ciekawość, angażując w doświadczenia naukowe, skłaniając do własnych eksperymentów ? wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą startować konsorcja złożone z jednostek naukowych oraz różnych instytucji zajmujących się popularyzacją nauki. Naukowcy wraz z popularyzatorami nauki spoza uczelni będą opracowywać program działań, a następnie realizować niekonwencjonalne, oryginalnie zaskakujące programy zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego szkół wyższych. Młodzież będzie włączona np. do gromadzenia danych, obserwacji badawczych i opracowania części projektów naukowych

Budżet konkursu wynosi 3,2 mln zł. W sumie zostanie zgromadzonych 16 projektów popularyzujących naukę- po jednym na każde województwo.  Na jeden projekt przeznaczono ok. 200 tys. zł. Realizacja każdego projektu powinna zakończyć się do 31 grudnia 2014 r.

„Ścieżki Kopernika” będą dla uczniów szansą na przeżycie fascynującej i wciągającej naukowej przygody. Wierzę, że dla wielu młodych ludzi ta przygoda będzie impulsem do podjęcia w przyszłości kariery badawczej. Nauka w Polsce potrzebuje nietuzinkowych talentów, a dzięki „Ścieżkom Kopernika” możemy je odnaleźć- podkreśla minister nauki.

Wnioski o udział w konkursie można składać do końca stycznia 2013 r.

Więcej szczegółów na stronie:
http://www.nauka.gov.pl/fileadmin/user_upload/ministerstwo/Aktualnosci/Og%C5%82oszenie_%C5%9Acie%C5%BCki_Kopernika.pdf

 

Źródło: dlastudenta.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook