Oceny (Fot.freedigitalphotos.net)

18 latek może nie zgodzić się na przekazanie informacji rodzicom o ocenach

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przekazał opinię Ministerstwu Edukacji Narodowej, która zabrania nauczycielom przekazywania informacji rodzicom o ocenach pełnoletniego ucznia, jeśli ten nie wyrazi takiej zgody.

Zdaniem inspektora przekazywanie takiej informacji przez nauczycieli jest niezgodne z prawem.  Wiedza rodziców o wynikach osiemnastoletniej osoby jest drugorzędna wobec w stosunku do konstytucyjnego prawa dla prywatności. MEN ma wprowadzić przepisy pozwalające pełnoletnim  uczniom ograniczać wgląd rodziców do ich stron.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest organem działającym od 1997 roku. Kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr danych, opiniuje akty prawne dotyczące danych osobowych, podejmuje przedsięwzięcia w zakresie doskonalenia ochrony danych osobowych oraz uczestniczy w pracach międzynarodowych organizacji i instytucji zajmujących się problematyką ochrony danych osobowych.

Na decyzję MEN trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Co sądzicie o tych zmianach?

 

Źródło: giuodo.gov.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook