Zawód Fakturzysta (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Fakturzysta

Jeżeli czujecie, że siedzenie w papierkach za biurkiem, to zawód w którym na pewno się odnajdziecie, zobaczcie opis zawodu Fakturzysty. Mamy nadzieję, że podane niżej informacje pozwolą Wam zrozumieć, czym jest fakturowanie oraz czym zajmuje się Fakturzysta.

Zawód Fakturzysta

Fakturzysta pracuje w dziale księgowości.

Główne zadania fakturzysty, to:

 • wystawianie faktur i not korygujących
 • sprawdzanie poprawności i korygowanie faktur
 • wprowadzanie faktur do systemu informatycznego
 • kontrola obiegu dokumentacji handlowej
 • przygotowywanie raportów
 • sporządzanie bieżącej dokumentacji

Cechy charakteru, niezbędne w wykonywaniu tego zawodu to dyspozycyjność, komunikatywność, dokładność, kultura osobista, umiejętność komunikacji interpersonalnej, sumienność oraz umiejętność wykonywania czynności pod presją czasu.

Praca Fakturzysty wymaga wykonywania codziennie tych samych czynności, co może być powodem rutyny. Miejscem pracy jest biurko, a sama praca jest pracą umysłową, samodzielną, tylko pod nadzorem i wymaga zaangażowania od pracownika. Zawód ten mogą wykonywać osoby niepełnosprawne.

Wykształcenie

Dobrym rozwiązaniem będzie ukończenie kierunku Finanse i Rachunkowość czy Zarządzanie.  Opis kierunków możecie znaleźć na Studiowac.pl:

Ostatecznie wystarczy wykształcenie średnie kierunkowe- finanse, rachunkowość. Przydatne mogą okazać się kursy i szkolenia w tym zakresie.

Idealny kandydat powinien posiadać doświadczenie z programami księgowymi (Symfonia, arkusze kalkulacyjne). Przyda się również znajomość zagadnień handlowych (zasad fakturowania) oraz obsługa kasy fiskalnej.

Rynek pracy

Fakturzysta może być zatrudniony w przedsiębiorstwach, instytucjach – gdzie wystawia się dużą liczbę faktur, rachunków. Miejsc pracy jest naprawdę wiele, ponieważ każda większa firma potrzebuje fakturzysty, który będzie dbał o prawidłowy przebieg wszystkich dokumentów w placówce.

Ile zarabia Fakturzysta?

Według firmy HR Sedlak&Sedlak, miesięczne wynagrodzenie fakturzysty wynosi 1 934 zł. Zarobki 50% fakturzystów wahają się od 1 500 zł. do 2 500 zł. Premia stanowi średnio 10% pensji całkowitej fakturzysty, natomiast 90% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje

Wymagania fizyczne i zdrowotne:

 • Zawód ten mogą wykonywać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim

Wymagania psychologiczne:

 • Umiejętność przystosowania się do wykonywania codziennie tych samych czynności
 • Sumienność
 • Drobiazgowość
 • Przestrzeganie przepisów prawnych, księgowych i wewnętrznych zarządzeń przedsiębiorstwa
 • Kultura osobista
 • Umiejętność komunikacji interpersonalnej

Opinie o zawodzie

Marcin R. z Katowic pracuje jako fakturzysta od roku:

?Wiele zależy od tego, czy będziecie wystawiać faktury, księgować, czy może wszystko razem.  Praca generalnie nie jest trudna…tylko trzeba zapoznać się z przepisami i ustawami nop o podatku vat. Obecnie większość rzeczy robi się komputerowo, dlatego też będziecie pracować na jakimś systemie. Pewne jest również to, że na początku nie zostaniecie z tym wszystkim sami i otrzymacie pomoc od innych pracowników.”

Karolina R. ze Szczecina również pracuje w tym zawodzie od roku:

? Początki mogą być trudne, ponieważ trzeba poznać program na którym będziecie pracować oraz przywyknąć do zadań, które po jakimś czasie staną się rutyną? No właśnie – rutyna? Wiele osób chciałoby realizować się w zawodzie, który wybrał, zmagać się z nowymi zadaniami i aktywnie spędzać czas w pracy. Niestety w zawodzie fakturzysty czeka na Was praca od 8 do 16, w której codziennie będziecie robić te same rzeczy. Jeżeli jesteście osobą, której to nie przeszkadza, to jak najbardziej możecie ubiegać się o stanowisko na tej posadzie. W innym wypadku nie traćcie czasu i nawet nie próbujcie, ponieważ po kilku miesiącach będziecie mieli dość swoich zadań, a czas spędzony w firmie uznacie za stracony?

 

Są chętni do wykonywania tego zawodu?

Źródło: praca.pl, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook