UAM w Sudanie (Fot Marta Sobczak)

UAM w Sudanie

W ubiegłą sobotę do Sudanu ruszyła ekspedycja naukowo-dydaktyczna UAM. Studenci oraz pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) spędzą w Afryce prawie dwa miesiące (19.01-9.03.2013).

Wyjazd jest możliwy dzięki podpisanej w 2011 roku przez UAM umowy o współpracy z Sudańską Służbą Starożytności (National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan, w skrócie NCAM).

Grupę tworzą archeolodzy, arabiści oraz etnolog (łącznie 8 osób, w tym 3 pracowników naukowych i 5 studentów). Będą oni wspólnie pracowali w dolinie Nilu w rejonie 5 Katarakty. Obszar ten za kilka lat (od 3 do 6 lat według różnych źródeł) zostanie zupełnie zniszczony. Władze sudańskie w ramach projektów rozwoju gospodarczego rozpoczęły budowę hydroelektrowni w miejscowości Shereik. Za kilka lat powstanie w tym miejscu gigantyczna zapora wodna, która spiętrzy wody Nilu. Pod wodą znajdą się liczne wioski. Zalane zostaną pola uprawne, wyspy i wszystko co się na tych terenach znajduje łącznie z ogromną liczbą stanowisk archeologicznych.

Po zakończeniu prac terenowych archeolodzy przeprowadzą warsztaty z archeologii krajobrazu dla pracowników NCAM. W trakcie 5-dniowych zajęć Sudańczycy nauczą się posługiwać takimi urządzeniami, jak GPS czy tachimetr elektroniczny. Dowiedzą się również jak dane z takich pomiarów wykorzystać w dalszych analizach i interpretacjach w środowisku Geograficznych Systemów Informacji.

Arabiści będą pracowali w miejscowej szkole podstawowej. Dla dzieci z Sudanu przywiozą przybory szkolne zebrane przez uczniów z polskich szkół. Arabiści przeprowadzą warsztaty oraz zabawy mające na celu przedstawienie Polski oraz poznanie Sudanu ?oczyma sudańskich dzieci?. Dla dzieci będzie to wyjątkowa okazja, aby poznać inny zakątek świata (obszar 5 Katarakty nie leży na szlakach turystycznych z tego względu rzadko zaglądają tam obcokrajowcy). Dla arabistów będzie to okazja do nauki lokalnego dialektu języka arabskiego oraz poznanie lokalnej kultury. Wszystko ma się odbywać na zasadzie gier i zabaw.

Prace terenowe archeologów i etnologa są finansowane z grantu Narodowego Centrum Nauki (program Preludium 3). Prace arabistów są finansowane przez UAM oraz sponsorów prywatnych. Warsztaty w NCAM są finansowane przez UAM oraz NCAM.

Zapraszamy na stronę internetową projektu:

www.sudan.archeo.edu.pl

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook