Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego (Fot.HuBar, Wikipedia.pl)

Jedyne w Polsce Laboratorium Antropometrii Trójwymiarowej

Łódzka uczelnia medyczna jako jedyna w Polsce posiada Laboratorium Antropometrii Trójwymiarowej. Na świecie jest tylko kilka takich pomieszczeń. Jedno z nich znaleźć można w amerykańskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni kosmicznej.

Czym jest Laboratorium Antropometrii Trójwymiarowej?

Jest to miejsce w którym można zmierzyć pole i objętość każdego kawałka ciała. Całe badanie wygląda tak, że do specjalnej kapsuły z zamontowanymi 24 kamerami wprowadza się człowieka. Rzutnik wyświetla na nim siatkę, włączają się kamery i obraz trafia do komputera, który jest w stanie odtworzyć trójwymiarowy obraz człowieka.

Po co takie badania?

Najprościej odpowiedzieć, po to, aby zaplanować operację.

– Możemy zrobić symulację, na której zobaczymy, jak będzie wyglądała twarz pacjenta, jeśli chirurg szczękowo-twarzowy usunie fragment kości. Nasze zdjęcia bardzo chwalą sobie także bariatrzy (lekarze zajmujący się odchudzaniem). Pokazują ważącemu 180 kilo człowiekowi, jak wygląda z tyłu, z boku, z dołu. Pacjent zyskuje niebywałą motywację do leczenia. A kiedy schudnie, może zobaczyć efekty, jak bardzo się zmienił– odpowiada dr Radosław Zajdel, szef laboratorium

Pracownia działa w Centrum Dydaktycznym UM. To trzypiętrowy kompleks przy Centrum Kliniczno-Dydaktycznym. Cały kompleks jest imponujący. Na wszystkich robi wrażenia aula jak sala koncertowa – z tysiącem miejsc, czyli prawie jak widownia Teatru Wielkiego. Obok niej kilka sal wykładowych i pomieszczenia, w których studenci mają ćwiczenia. Próżno w nich szukać tablic i kredy. Wszędzie komputery, rzutniki, profesjonalne nagłośnienie. Budowa i wyposażenie centrum dydaktycznego kosztowały 72,6 mln zł. 64,6 mln wyłożyła UE.
Źródło: gazeta.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook