Opiekunka do dziecka (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód: Opiekunka do dziecka

Jeżeli lubisz dzieci i chciałbyś/ chciałabyś powiązać swoją karierę zawodową z dbaniem o prawidłowy rozwój takich maluchów, to powinieneś/powinnaś poznać szczegóły zawodu Opiekun/ka do dziecka.

Zawód Opiekun]ka do dziecka

Opiekun/ka do dziecka to osoba, której zadaniem jest sprawowanie opieki nad dzieckiem. Najczęściej są to niemowlęta lub dzieci do 3-4 roku życia. Zadaniem opiekunki jest pilnowanie, aby maluchowi się nic nie stało oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców.

Opiekun/ka wykonuje czynności związane z pielęgnacją dziecka. Odpowiada za jego higienę, kąpiele, przewijanie, pielęgnację środkami kosmetycznymi, prawidłowe odżywianie i podawanie leków.

Dodatkowo zadaniem opiekuna/nki jest zorganizowanie dziecku czasu wolnego. Wymyślanie zabaw, gier czy chodzenie na spacery.

Cechy charakteru, które powinien posiadać opiekun to przede wszystkim odpowiedzialność, opanowanie, spostrzegawczość, zdecydowanie, łagodność i cierpliwość. Najlepszym opiekunem będzie osoba, która lubi dzieci i ma z nimi dobry kontakt. Istotna jest także kreatywność, która pozwoli na organizację dziecku czasu wolnego.

Wykształcenie Opiekuna/nki do dziecka

Osoba wykonująca ten zawód powinna mieć ukończone studia wyższe o kierunku pedagogika. Przydatna okaże się także specjalizacja wczesnoszkolna, która przygotowuje do pracy z małymi dziećmi.

Opis kierunku możecie znaleźć na Studiowac.plkierunek pedagogika

Rynek pracy

Opiekunka dziecięca może pracować w charakterze niani, wynajmowanej przez rodziców podczas ich nieobecności w domu do opieki nad dziećmi. Opiekunki mogą pracować także w:

  • żłobkach,
  • domach opieki,
  • szpitalach,
  • hospicjach,
  • różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi (zarówno pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi).

Ile zarabia Opiekun/ka do dziecka?

Miesięczne wynagrodzenie opiekuna/ki do dzieci wynosi 1 700 zł. Zarobki 50% opiekunów/ek do dzieci wahają się od 1 424 zł. do 2 200 zł. Premia stanowi średnio 7% pensji całkowitej opiekuna/ki do dzieci.

Dodatkowe informacje o zawodzie

Po 5 latach pracy na stanowisku opiekunki dziecięcej można zostać starszą opiekunką dziecięcą.

W placówce oraz w placówce wsparcia dziennego wymagane jest ukończenie szkoły medycznej przygotowującej do pracy w zawodzie opiekunki dziecięcej lub pielęgniarki.

Opinie o zawodzie

Monika S. mieszka w Zabrzu. Zobaczcie jej opinię na temat tego zawodu.

„Jestem opiekunką od roku. Moja podopieczna ma teraz 1,5 roku.Jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne, ale też bardzo przyjemne, jeśli ma się pod opieką takiego aniołeczka jak moja mała.

To, jak ma taka praca wyglądać zależy tylko i wyłącznie od relacji z dzieckiem i jego rodzicami oraz własnego podejścia, czyli czy ja chcę tylko zarobić pieniądze, odbębnić swoje 8 godzin, czy zależy mi na dobrych relacjach z dzieckiem i przyjemnym spędzaniu z nim czasu. Ja jestem bardzo zadowolona, moi pracodawcy też. Zarabiam 1 400zł. „

Karolina S. była opiekunką do dzieci.

„Opiekowałam się przez dwa lata chłopczykiem, jeszcze w trakcie studiów. Codziennie po zajęciach, a także w niektóre soboty zajmowałam się małym. Była to dla mnie ogromna frajda i niezwykłe doświadczenie. Zaprzyjaźniłam się z rodzicami, pomagałam im w wielu sprawach. Mama chłopca stała się moja najlepszą przyjaciółką i do tej pory utrzymujemy kontakt. Dostawałam swój samochód i wspólnie jeździliśmy na wycieczki. Był to niezapomniany okres w moim życiu. Mały chodzi w tej chwili do przedszkola, ale nadal pamięta o swojej cioci :).”

 

Źródło: wynagrodzenia.pl, zawodowe.com
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook