Kryminologia to interdyscyplinarny kierunek studiów o przestępstwach i ich sprawcach. Zajmuje się przejawami i przyczynami przestępczości oraz innymi zjawiskami patologicznymi.
Kryminologia
Studenci tego kierunku poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia z zakresu przestępczości, badają zachowania przestępcze i dewiacje, określają profil ofiary i sprawcy, wyjaśniają indywidualne i społeczne uwarunkowania przestępczości.
Podczas zajęć studenci poznają system funkcjonowania instytucji kontroli społecznej i prawnej oraz służb porządku publicznego. Dowiadują się w jaki sposób funkcjonuje policja, prokuratura, sądownictwo, służba więzienna, czy kurator.
Kończąc studia będziecie posiadać wiedzę na temat zjawisk przestępczych i kryminalnych, wiedzę o prawie karnym, prawie policyjnym, służbach mundurowych, biologicznych i psychologicznych mechanizmach zachowań ludzkich, kryminologii, wiktymologii, metodach pomiaru i analizy zjawisk przestępczych.
Idealny kandydat
Idealnym kandydatem będzie osoba, którą fascynują ludzkie zachowania i psychologia człowieka. Cechy charakteru niezbędne do wykonywania zawodu kryminologa, to spostrzegawczość, umiejętność słuchania i wyciągania wniosków, otwartość oraz pewność siebie.
Osoby wybierające się na kryminologię powinny mieć twardy charakter i być silni psychicznie. Przyda się także łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność przekonywania innych do własnej osoby.
Rekrutacja
Kryminologię można studiować na uczelniach publicznych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, w systemie studiów I i II stopnia.
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji:
- język polski
- język obcy
- dwa przedmioty do wyboru spośród: biologia, fizyka i astronomia, historia, matematyka, geografia, WOS
Program studiów
Wśród przedmiotów nauczania na kryminologii znalazły się:
- Strategie zapobiegania przestępczości
- Metody badań w kryminologii
- Bezpieczeństwo i porządek w politykach UE
- Wymiar sprawiedliwości karnej
- Zarządzanie ryzykiem w więzieniach, Resocjalizacja w społeczności lokalnej
- Kryminologia ilościowa
- Problematyka uzależnień ? programy przeciwdziałania
- Psychopatologia kryminalna
- Granice praw i wolności człowieka
- Kryminologia stosowana
- Etyka służb publicznych
- Socjologia prawa
- Metodologia badań społecznych
- Historia przestępczości i kontroli przestępczości
- Prawo represyjne. Zagadnienia procesu karnego
- Wiktymologia
Specjalizacje i specjalności
Na tym kierunku nie ma specjalizacji
Rynek pracy
To studia odpowiednie dla przyszłych policjantów, funkcjonariuszy więziennych, pracowników rządowych i samorządowych komórek zajmujących się bezpieczeństwem, kuratorów, badaczy problemów społecznych, obrońców praw człowieka czy dziennikarzy.
Źródło: opinieouczelniach.pl
J. Jankowska
Komentarze: