Zawód Pilot wycieczek (Fot.freedigitalphotos.net)

Zawód Pilot wycieczek

Pilot wycieczek sprawuje opiekę nad grupą uczestników i dba o właściwy przebieg programu wycieczek. Zobaczcie, czym jeszcze się zajmuje.

Pilot wycieczek

Zadaniem pilota wycieczek jest  dopilnowanie, aby grupa bezpiecznie i bez żadnych problemów odbyła podróż do miejsca docelowego. Natomiast na miejscu powinien zadbać o odpowiednie zakwaterowanie, wyżywienie oraz realizację wszystkich punktów programu wycieczki.

Niektórzy mylą ten zawód z zawodem przewodnika turystycznego. Otóż pilot wycieczek nie zajmuję się oprowadzaniem turystów po wyznaczonych trasach i miejscach. Do takich zadań specjalnych zatrudnia się właśnie przewodnika. Zdarza się jednak, że ta sama osoba zajmuję się i organizacją wycieczki i oprowadzaniem, jednakże nadal są to dwie odrębne profesje.

Cechy charakteru niezbędne do wykonywania tego zawodu, to komunikatywność, otwartość na ludzi i pracę z nimi. Ze względu na kontakt z dużą liczbą turystów, przyda się cierpliwość, opanowanie i spokój.

Zdajecie sobie pewnie sprawę z tego, że praca pilota wycieczek powiązana jest z licznymi wyjazdami, zarówno w dzień i w nocy. W związku z tym potrzebna jest dyspozycyjność i umiejętność organizacji własnego czasu.

Wykształcenie Pilota wycieczek

Aby wykonywać zawód pilota wycieczek nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Wystarczy ukończyć szkołę średnią. Trzeba jednak skończyć kurs przygotowujący do tego zawodu. Co więcej kończy się on egzaminem zawodowym.

Pracodawcy o wiele chętniej zatrudnią jednak osoby, które mają wyższe wykształcenie. Idealnym kierunkiem studiów będzie turystyka i rekreacja.

Opis kierunku znajdziecie na studiowac.pl ? kierunek turystyka i rekreacja

Przy wykonywaniu tego zawodu przyda się również bardzo dobra znajomość języków obcych.

Rynek pracy

Miejscem pracy pilotów wycieczek są biura turystyczne, hotele organizujące wycieczki dla swoich gości, jak również indywidualni organizatorzy turystyki.

Na chwilę obecną sytuacja wielu biur podróży nie wygląda najlepiej. Wciąż słyszymy, że kolejne biuro upadło, tym samym coraz mniej ludzi decyduje się na podróże organizowane przez Bira podróży. Co nie zmienia faktu, że wycieczki do innych krajów stały się coraz bardziej popularne i zapotrzebowanie na pilotów wycieczek może wzrastać.

Ile zarabia Pilot wycieczek

Według firmy HR SedlakSedlak miesięczne wynagrodzenie pilota wycieczek turystycznych wynosi 2 757 zł. Zarobki 50% pilotów wycieczek turystycznych wahają się od 2 035 zł do 4 613 zł. Premia stanowi średnio 4% pensji całkowitej pilota wycieczek turystycznych, natomiast 96% to płaca podstawowa.

Dodatkowe informacje

Do pracy w charakterze pilota wycieczek uprawnione są osoby, które:

 • ukończyły 18 lat,
 • mają wykształcenie co najmniej średnie,
 • posiadają stan zdrowia, umożliwiający pracę w zawodzie,
 • nie są karane za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,
 • odbyły szkolenia na pilota wycieczek,
 • zdały egzamin zawodowy.

Ubiegając się o przyznanie uprawnień na pilota, należy złożyć do wojewody wniosek, który zawiera:

 • imię, nazwisko, nazwisko rodowe,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • miejsce zamieszkania i adres do korespondencji,
 • wskazanie rodzaju i zakresu uprawnień, o które stara się kandydat na pilota wycieczek.

Do wniosku należy dołączyć:

 • odpis świadectwa lub dyplomu stwierdzającego posiadanie wykształcenia średniego lub wyższego
 • 3 fotografie
 • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
 • świadectwo zdania egzaminu
 • świadectwo lekarskie, potwierdzające stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zadań pilota wycieczek
 • oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne, popełnione w związku z wykonywaniem funkcji przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Na tej podstawie, wojewoda wydaje uprawnienia pilota wycieczek, legitymację oraz identyfikator, umożliwiające wykonywanie zawodu pilota.

Opinie o zawodzie

Karol S. z Krakowa od roku pracuje w zawodzie Pilota wycieczek:

?Jestem zadowolony z pracy jako pilot wycieczek, szczególnie z tego względu, że poznaję wiele interesujących osób. Moje zarobki kształtują się na poziomie 150-170 zł za dzień pracy, ale jestem początkujący w tej branży i się na to godzę. A jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy w tej pracy to największym wydatkiem jest telefon – jeśli coś idzie nie tak jak powinno to trzeba dużo dzwonić i zmieniać terminy usług, np. kolacji albo zwiedzania jaskini. Poza tym, jeśli jedzie się na kilka dni, to nie płaci się za zużyty prąd, wodę ani za jedzenie. Ludzie są czasem upierdliwi, ale tego się nie przeskoczy.”

Szymon M. z Katowic pracuje już 4 lata w tym zawodzie:

?Biuro z którym współpracuje płaci przyzwoite pieniądze, zapewnia wyżywienie podczas wycieczki, płaci za dojazdy, jeżeli grupa pochodzi z innego miasta. Ogólnie bardzo dobrze czuje się w pracy pilota, ale przyznam że jest to praca dla osób z anielską cierpliwością, lubiących kontakt z ludźmi. Uważam, że jeżeli ktoś lubi podróżować i chciałby mieć ciekawą pracę powinien spróbować zrobić uprawnienia.?

Innego zdania jest Agnieszka R. z Warszawy:

? Ostrzegam, że nie jest tak pięknie jak to może wyglądać, szczególnie z zarobkami. Byłam pilotem w czasie studiów i już mi wystarczy! Praca jest męcząca, człowiek wydaje dodatkowe pieniądze, żeby dojechać na miejsce, zużywa więcej ubrań i kosmetyków niż w normalnej pracy, a jeszcze się dokształcać trzeba. Radzę się trzy razy zastanowić przed podjęciem wyboru!?

 

 

Źródło: zawodowe.com, wynagrodzenia.pl
J. Jankowska

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook