Nie przeraża Ciebie praca w laboratoriach, gdzie całymi dniami będziesz badał/ała skład chemiczny różnych substancji? Kierunek analityka chemiczna czeka.
Analityka chemiczna
Analityk chemiczny zajmuję się analizą chemiczną, czyli badaniem jakościowego i ilościowego składu chemicznego substancji.
Absolwent tego kierunku posiada wiedzę z zakresu chemii, fizyki, matematyki, czy biologii. Tę wiedzę potrafi wykorzystać w praktyce do rozwiązania podstawowych zagadnień analitycznych. Zna główne techniki stosowane w analizie chemicznej oraz potrafi je zastosować w praktyce laboratoryjnej. Absolwent posiada umiejętność obsługi i zastosowania komputera i podstawowych programów użytkowych, które może wykorzystać w laboratorium do przeprowadzania obliczeń oraz do oceny poprawności uzyskanych wyników. Potrafi wybrać, przetworzyć i usystematyzować informację oraz przekazać je w formie pisemnej lub ustnej. Posługuje się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z baz danych i wyszukanie potrzebnych informacji w literaturze fachowej.
Idealny kandydat
Idealny kandydat powinien posiadać umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej Dodatkowo praca w laboratorium wymaga od osób spokojnego charakteru, opanowania oraz chęci do rutynowej pracy.
Rekrutacja
Analitykę medyczną można studiować na Uniwersytecie Łódzkim w trybie stacjonarnym, w systemie studiów I i II stopnia.
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji:
- Język obcy
- Przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka i astronomia, matematyka, biologia
- Przedmioty niewymagane, ale dające dodatkowe punkty: chemia, fizyka i astronomia, matematyka, biologia
Program studiów
Przedmioty realizowane na tym kierunku:
- Chemia
- Biochemia
- Mikrobiologia
- Analiza DNA
- Kryminologia
- Krystalografia
Specjalizacje i specjalności
Specjalizacje realizowane na tym kierunku:
- Analityka środowiska
- Analityka kryminalistyczna
Analityka chemiczna a rynek pracy
Absolwent tego kierunku jest dobrze przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych, przemysłowych, ochrony środowiska, kryminalistycznych, farmaceutycznych, sanitarno-epidemiologicznych, rolniczych i Państwowej Inspekcji Handlowej.
Źródło: chemia.uni.lodz.pl
J. Jankowska