egzaminy maturalne

Techniki kontroli nad stresem ? Przewidywanie stresu

Stres najczęściej pojawia się znikąd. Wywołują go różne czynniki, a jego wpływ może na nas działać zarówno pozytywnie jak i negatywnie. O tym z jakim stresem mamy do czynienia pomoże nam się przekonać dziennik snów, o którym pisałam w poprzednim artykule (link do dziennika stresu). Gdy będziemy już w stanie określić te podstawowe informacje nadejdzie czas, by próbować sobie z tym stresem poradzić. Pierwszą z zalecanych metod jest przewidywanie stresu. Pozwoli ci ona na lepszą jego kontrolę. Masz do wyboru różne sposoby.

Próby

Masz dużą wyobraźnię? Lubisz analizować wydarzenia i przewidywać ich konsekwencje? Tym lepiej dla ciebie. Bo właśnie poprzez wcześniejsze przygotowanie się do czekającego cię wydarzenia (np. matura ustna z języka polskiego) i przećwiczeniu go, będziesz lepiej przygotowany, poczujesz się pewniej i tym sposobem obniżysz poziom stresu kiedy już stresujące cię wydarzenie nastąpi.

Planowanie

Kiedy zrozumiesz, że nadchodzące wydarzenie przyprawia cię o dreszcze, zastanów się dlaczego tak właśnie się dzieje. Przez analizowanie ewentualnych przyczyn stresu łatwiej będzie ci zaplanować twoje odpowiedzi w podobnych sytuacjach. A odpowiedziami mogą być akcje łagodzące sytuacje, oraz techniki zarządzania stresem. Formalne planowanie odpowiedzi na stres to technika, z której korzystają najlepsi atleci w celu zapewnienia, że odpowiadają efektywnie na powody stresu podczas zawodów.

Unikanie

Teoretycznie nie powinno się uciekać od problemu, lecz mężnie stawiać mu czoła ? tak uczą nas od lat amerykańskie filmy. Czasem są jednak takie sytuacje, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Gdy zrobi się wyjątkowo nieprzyjemnie, a stres wynikający z danego zdarzenia nie przyniesie żadnych korzyści, to znak, iż warto jej uniknąć. A można tego dokonać na dwa sposoby.

Jeśli w najbliższej przyszłości szykuje się pewne wydarzenie, które ma dla ciebie duże znaczenie, może być ono powodem do sporego stresu. Nie pomaga fakt, iż w tym momencie będzie obecne grono twojej rodziny i znajomych, którzy bacznie będą obserwować twoje poczynania, a gra jest warta świeczki i jeśli wszystko pójdzie dobrze, to czekać cię będzie nagroda. Jeśli właśnie to jest powodem twojego stresu pomyśl uważnie o tym wydarzeniu i skorzystaj z każdej okazji, by zredukować jego wartość w twoich oczach. A oto kilka wskazówek:

  • Jeśli wydarzenie wygląda na poważne, zamieść je na ścieżce do twoich celów. Porównaj je z innym zdarzeniem o większej wadze, w którym brałeś udział, lub o którym ktoś ci opowiadał.
  • Jeśli na końcu wydarzenia czeka cię nagroda finansowa ? odpuść. To nie jest ostatnia taka szansa w życiu. Wszakże ?pieniądze to nie wszystko? i nie warto poświęcać własnego zdrowia w pogoni za nimi.
  • Jeśli obserwują cię członkowie rodziny, stres jest zbędny: pamiętaj, że oni kochają cię niezależnie od wyniku sytuacji. Tak samo prawdziwi przyjaciele. Nie przejmuj się, że w ich oczach możesz wypaść blado. Jeśli coś pójdzie nie tak, z pewnością udzielą ci wsparcia.
  • Ważność wydarzenia schodzi na dalszy plan, jeśli skupisz się na czynnościach prowadzących do wykonania zadania.

Przyczyną stresu często bywa nic innego jak niepewność i to jej redukcja jest kolejnym sposobem na unikanie sytuacji stresowej. Niepewność najczęściej powodują:

  • brak jasnego wyobrażenia na temat przyszłości,
  • brak planów rozwoju,
  • brak wiedzy na temat wymagań, które będą ci postawione w przyszłości,
  • otrzymywanie mglistych lub sprzecznych instrukcji,
  • brak wiadomości na temat tego, co o twojej pracy myślą inni.

Wszystkie wyżej wymienione przyczyny niepewności wynikają z braku wiedzy na jakiś temat, lub braku interakcji z osobami, z którymi przyszło nam współpracować. Jak uniknąć tego rodzaju stresu? Po prostu zapytać. Jeśli zrobisz to w sposób delikatny i uprzejmy, nikt nie odeśle cię z kwitkiem, a ty wreszcie dowiesz się co musisz zrobić, aby wszystko wypadło dobrze. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego stresu.

Przewidywanie gwarancją sukcesu

Jak widać czasem da się przewidzieć kiedy stres zaatakuje i skutecznie zwalczyć go w zarodku. Musimy tylko częściej słuchać samego siebie i być czuli na sygnały, które wysyłają nam zarówno nasze ciało, jak i rozum. Poprzez przewidywanie pewnych wydarzeń jesteś w stanie się do nich przygotować. A wtedy stres będzie już tylko mglistym wspomnieniem z sennych koszmarów.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook