Opiekunka środowiskowa (Fot.morguefile.com)

Zawody: Opiekunka Środowiskowa

Pomaganie innym sprawia Wam ogromną przyjemność i właśnie z tym chciałybyście połączyć swoją karierę zawodową? Może zostaniecie opiekunką środowiskową? Zobaczcie, jakie wykształcenie jest potrzebne do wykonywania tego zawodu oraz jak wygląda rynek pracy.

Opiekunka Środowiskowa

Opiekunka środowiskowa pomaga osobie podopiecznej w wykonywaniu codziennych czynności domowych, planowaniu i organizowaniu gospodarstwa domowego, wykonuje czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych, udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osoby podopiecznej. Mobilizuje również taką osobę do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej.

Opiekunka środowiskowa  rozpoznaje potrzeby przez przeprowadzenie wywiadów środowiskowych w obrębie rodziny, organizacji społecznych i charytatywnych, mających na celu pomoc środowiska.

Praca wśród ludzi dotkniętych biedą, uzależnieniami lub chorobą może wiązać się nie tylko ze zmęczeniem fizycznym, ale i psychicznym. Istotna będzie więc w tym przypadku ponadprzeciętna odporność na stres, cierpliwość i zaangażowanie w niesieniu pomocy potrzebującym.

Wykształcenie

Aby wykonywać ten zawód niezbędne jest wykształcenie policealne lub średnie. Oczywiście preferowane są osoby legitymujące się wykształceniem wyższym, pozyskanym na kierunku opieka socjalna, lub podobnym. Nieprzypadkowa jest także żeńska forma powyższej charakterystyki ? zawód wykonywany jest w przeważającej części przez kobiety, posiadające dodatkowo odpowiednie cechy personalne i powołanie.

Rynek pracy

Możliwości zatrudnienia w charakterze opiekunki środowiskowej stwarzają liczne instytucje opieki społecznej, organizacje i fundacje o podobnym charakterze.

Ile zarabia opiekunka środowiskowa

Rynkowe zarobki na stanowisku opiekunka środowiskowa zawierąją się w przedziale od 1 400 zł. do 1 900 zł. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1 200 zł. Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć opiekunki środowiskowe to zarobki rzędu 2 100 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10% pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

Dodatkowe informacje

Praca opiekunki środowiskowej odbywa się głównie w domach osób niepełnosprawnych, osób w podeszłym wieku, często w środowisku społecznie zaniedbanym. Wymaga ona częstych wizyt w domu chorego, w placówkach służby zdrowia i opieki społecznej, a także w placówkach handlowych (robienie zakupów żywnościowych).

Opinie o zawodzie

Marta L. z Lublina pracuje jako opiekunka środowiskowa od 13 lat. Zobaczcie, co chciałaby Wam powiedzieć:

?Uważam, że do tej pracy trzeba mieć pewne predyspozycje, bo jest to bardzo ciężka (mycie, karmienie, przebieranie, podnoszenie, przenoszenie) i mało płatna, ale w naszym kraju to akurat nie dziwi. Wybierając tego typu zawód trzeba się z tym wszystkim liczyć. Wiem jakie to ciężkie bo sama to robię od wielu lat. Jednak spotkałam super opiekunki, oddane, przywiązane do swoich pacjentów, zadowolone z pracy, więc jeśli komuś to odpowiada, to warto próbować. Praca na pewno przyszłościowa, bo społeczeństwo się starzeje. Domy pomocy przepełnione. Reszta zależy już tylko od Waszych własnych predyspozycji, podejścia, charakteru, oddania, sumienia…?

 

Źródło: moja-pensja.pl, pracuj.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook