Sprzedaż pracy maturalnej (Fot.freedigitalphotos.net)

Sprzedać maturę?

Wielu maturzystów, po obronie prezentacji maturalnej, zastanawia się nad jej sprzedażą. W końcu poświęcili wiele czasu i sił na to, aby stworzyć dzieło za które dostali 100%. Czy to dobre rozwiązanie?

Prezentację maturalną z języka polskiego muszą napisać osoby przystępujące do egzaminu dojrzałości. Jest to jedna z części matur ustnych. Na napisanie takiej pracy młodzi ludzie mają cały rok szkolny. Już we wrześniu maturzyści muszą złożyć deklarację maturalną, w której decydują się na jeden z przedstawionych im tematów. Na początku roku szkolnego należy także przedstawić swojemu nauczycielowi od języka polskiego konspekt całej pracy. Po akceptacji można wziąć się za pisanie.

W oparciu o literaturę przedmiotu i podmiotu maturzyści tworzą swoje dzieło. Na egzaminie pokrótce przedstawiają, o czym pisali oraz odpowiadają na 3 pytania egzaminatorów. Po wyjściu z sali można już tylko czekać na wynik.

Stres odchodzi wraz ze zdanym egzaminem. Pojawia się myśl, co zrobić ze swoją pracą? A może ją sprzedać? Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę „sprzedaż prezentacji maturalnej” naszym oczom ukazuje się cennik. Ile można zarobić? Otóż ceny wahają się od 80 zł do nawet 150 zł. Oczywiście w tym samym roku pracy już nie sprzedacie, ale może w następnym się uda. Musicie mieć jednak świadomość, że tematy z roku na rok się zmieniają, właśnie po to, aby nie było plagiatu. Co więcej niektóre szkoły wrzucają również teksty do systemu antyplagiatowego. Dlatego też zadajemy pytanie, czy warto?

Naszym zdaniem nie. Otóż po pierwsze po wykryciu przez szkołę oszustwa maturzysta, który kupi od Was pracę może zostać niedopuszczony do egzaminów pisemnych, otrzymując tym samym wynik negatywny z matury. Musicie także wiedzieć, że sprzedaż prezentacji nie gwarantuje sukcesów innej osoby. Otóż jak wspomnieliśmy wcześniej, oprócz pracy potrzebna jest również wiedza. Egzaminatorzy zadają trzy pytania, które formułują na podstawie pracy. Jeżeli ktoś ją od Was kupił i nie przygotował się do niej wystarczająco, to może mieć problem z odpowiedzią.

Pamiętajcie także, że Wasza praca, to wasze dzieło na które poświęciliście wiele czasu i wymagało od was zdobycia wiedzy i poznania lektur. Z pewnością jest to coś, czym młody człowiek może się pochwalić, a im bardziej jest ona unikatowa tym większe satysfakcja. Wiedźcie również, że takie sprzedawanie prac, czy pisanie prezentacji maturzystom za pieniądze, to nielegalny sposób zarabiania pieniędzy. Na pewno nie chcecie mieć kłopotów :)

 

J. Jankowska

 

Komentarze:

  1. Kasia pisze: 2014/02/05 o 22:44

    Moim zdaniem jeśli ktoś nie potrafi napisać pracy na ustny polski, nie powinien w ogóle podchodzić do matury, bo to świadczy o jego poziomie intelektualnym

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook