Polscy internauci – czyli ponad 60% społeczeństwa – mają głowy pełne pomysłów na ?życie w sieci?. Dziennikarstwo obywatelskie, bezpłatny e-learning, crowdfunding ? to tylko niektóre z aktywności, w które się angażują. Dzięki nim poznajemy jeszcze jedno oblicze wirtualnej aktywności Polaków ? działanie na rzecz innych i postawę obywatelską! Jak je organizować? Jak się w nie włączyć i które działania zostaną nagrodzone w 2014 roku w konkursie ?Odkryj e-wolontariat?? Tego dowiemy się 28 stycznia na wręczeniu nagród dla 12 inicjatyw, które zdobędą pieniądze na dalszy rozwój.
Dobro w sieci ma wielką moc!
Od kilku lat w Polsce dynamicznie rozwijają się projekty wykorzystujące społeczny potencjał Internetu dla dobra wspólnego. Ten pozytywny trend zachęcił Fundację Dobra Sieć do rozpoczęcia projektu ?E-wolontariat? i stworzenia portalu www.e-wolontariat.pl. Portal łączy organizacje pozarządowe z Polski i Europy z E-wolontariuszami, którzy dzięki mechanizmowi crowdsourcingu mogą im pomagać, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Fundacja Dobra Sieć od kilku lat bada aktywność Polaków w Internecie. Dotychczas udało nam się odkryć kilkaset różnorodnych projektów. Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać! – mówi Beata Borowiecka z Fundacji Dobra Siec. Dzięki technologii Web 2.0 aktywnie uczestniczymy w życiu wirtualnym, komunikujemy się poprzez portale społecznościowe, ale też dzielimy się wiedzą i pomagamy potrzebującym. Dlatego od 2009 roku Fundacja Dobra Sieć i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności nagradzają w konkursie ?Odkryj e-wolontariat? działanie na rzecz innych wykonywane on-line przez e-wolontariuszy. Jak wynika z badań Fundacji, z interakcji pomiędzy Internautami rodzą się bardzo różne projekty ? czasem małe (np. e-korepetycje dla uczniów lokalnej szkoły), a czasem duże, ogólnopolskie, obejmujące swoim zasięgiem społeczności, liczące setki tysięcy osób jak np. Wikipedia.
Warsztaty o e-wolontariacie
Wręczenie nagród w V edycji konkursu ?Odkryj e-wolontariat? poprzedzi sześć warsztatów tematycznych dotyczących typów e-wolontariatu. Jeśli chcesz poznać ich organizatorów lub jeśli angażujesz się w podobne projekty, weź udział w warsztatach i podziel się swoimi pomysłami podczas burzy mózgów. Zapisy trwają do 25 stycznia? – zachęca Marzena Kacprowicz, koordynatorka ?E-wolontariatu?. Uczestnicy mają do wyboru jeden z tematów:
- Crowdfunding i e-dobroczynność – zaangażuj internautów i zdobądź środki na szczytny cel!
- Dziennikarstwo obywatelskie – od amatora do redaktora
- E-learning – ucz się i dziel się wiedzą z innymi!
- Gromadzenie wiedzy – jak budować społeczne repozytorium wiedzy?
- Mapowanie ? czyli mapy tworzone przez Internautów
- Pomoc i samopomoc ? w Sieci nigdy nie jesteś sam/a!
12 e-finalistów
28 stycznia w klubokawiarni ?Państwomiasto? w Warszawie poznamy laureatów V edycji konkursu ?Odkryj e-wolontariat? wyłonionych decyzją Kapituły konkursu oraz internautów. W gronie finalistów znalazł się, m.in. projekt Otwarte Zabytki prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, portal informacyjno-turystyczny dla osób niesłyszących GuideSign.pl, serwis pomocowy dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry atopowe.pl czy internetowe RadioIn.pl, w którym autorami audycji są osoby niepełnosprawne. Interaktywne podsumowanie pięciu edycji konkursu przygotowane przez Fundację Dobra Sieć pozwoli przekonać się, że Internet w Polsce jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać, a my, Polacy, mamy Web do pomagania! Zapraszamy na naszą uroczystość wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, co wartościowego Polacy robią w Sieci i jak można włączyć się w interesujące inicjatywy ? zachęca Beata Borowiecka. W czasie gali nastąpi prezentacja raportu podsumowującego pięć edycji konkursu. Całość wydarzenia poprowadzi dziennikarka Czwórki Polskiego Radia Justyna Dżbik.
Szczegółowe informacje i rejestracja na warsztaty:
http://www.e-wolontariat.pl/pl/odkryj-e-wolontariat/gala-fina%C5%82owa-i-warsztaty
Informacja prasowa
Komentarze: