Odkryj e-wolontariat

Polacy mają Web do pomagania!

Polscy internauci – czyli ponad 60% społeczeństwa – mają głowy pełne pomysłów na „życie w sieci”. Dziennikarstwo obywatelskie, bezpłatny e-learning, crowdfunding – to tylko niektóre z aktywności, w które się angażują. Dzięki nim poznajemy jeszcze jedno oblicze wirtualnej aktywności Polaków – działanie na rzecz innych i postawę obywatelską! Jak je organizować? Jak się w nie włączyć i które działania zostaną nagrodzone w 2014 roku w konkursie „Odkryj e-wolontariat”? Tego dowiemy się 28 stycznia na wręczeniu nagród dla 12 inicjatyw, które zdobędą pieniądze na dalszy rozwój.

Dobro w sieci ma wielką moc!

Od kilku lat w Polsce dynamicznie rozwijają się projekty wykorzystujące społeczny potencjał Internetu dla dobra wspólnego. Ten pozytywny trend zachęcił Fundację Dobra Sieć do rozpoczęcia projektu „E-wolontariat” i stworzenia portalu www.e-wolontariat.pl. Portal łączy organizacje pozarządowe z Polski i Europy z E-wolontariuszami, którzy dzięki mechanizmowi crowdsourcingu mogą im pomagać, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Fundacja Dobra Sieć od kilku lat bada aktywność Polaków w Internecie. Dotychczas udało nam się odkryć kilkaset różnorodnych projektów. Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać! – mówi Beata Borowiecka z Fundacji Dobra Siec. Dzięki technologii Web 2.0 aktywnie uczestniczymy w życiu wirtualnym, komunikujemy się poprzez portale społecznościowe, ale też dzielimy się wiedzą i pomagamy potrzebującym. Dlatego od 2009 roku Fundacja Dobra Sieć i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności nagradzają w konkursie „Odkryj e-wolontariat” działanie na rzecz innych wykonywane on-line przez e-wolontariuszy. Jak wynika z badań Fundacji, z interakcji pomiędzy Internautami rodzą się bardzo różne projekty – czasem małe (np. e-korepetycje dla uczniów lokalnej szkoły), a czasem duże, ogólnopolskie, obejmujące swoim zasięgiem społeczności, liczące setki tysięcy osób jak np. Wikipedia.

Warsztaty o e-wolontariacie

Wręczenie nagród w V edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat” poprzedzi sześć warsztatów tematycznych dotyczących typów e-wolontariatuJeśli chcesz poznać ich organizatorów lub jeśli angażujesz się w podobne projekty, weź udział w warsztatach i podziel się swoimi pomysłami podczas burzy mózgów. Zapisy trwają do 25 stycznia” – zachęca Marzena Kacprowicz, koordynatorka „E-wolontariatu”. Uczestnicy mają do wyboru jeden z tematów:

 • Crowdfunding i e-dobroczynność – zaangażuj internautów i zdobądź środki na szczytny cel!
 • Dziennikarstwo obywatelskie – od amatora do redaktora
 • E-learning – ucz się i dziel się wiedzą z innymi!
 • Gromadzenie wiedzy – jak budować społeczne repozytorium wiedzy?
 • Mapowanie – czyli mapy tworzone przez Internautów
 • Pomoc i samopomoc – w Sieci nigdy nie jesteś sam/a!

12 e-finalistów

28 stycznia w klubokawiarni „Państwomiasto” w Warszawie poznamy laureatów V edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat” wyłonionych decyzją Kapituły konkursu oraz internautów. W gronie finalistów znalazł się, m.in. projekt Otwarte Zabytki prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, portal informacyjno-turystyczny dla osób niesłyszących GuideSign.pl, serwis pomocowy dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry atopowe.pl czy internetowe RadioIn.pl, w którym autorami audycji są osoby niepełnosprawne. Interaktywne podsumowanie pięciu edycji konkursu przygotowane przez Fundację Dobra Sieć pozwoli przekonać się, że Internet w Polsce jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać, a my, Polacy, mamy Web do pomagania! Zapraszamy na naszą uroczystość wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, co wartościowego Polacy robią w Sieci i jak można włączyć się w interesujące inicjatywy – zachęca Beata Borowiecka. W czasie gali nastąpi prezentacja raportu podsumowującego pięć edycji konkursu. Całość wydarzenia poprowadzi dziennikarka Czwórki Polskiego Radia Justyna Dżbik.

 

Szczegółowe informacje i rejestracja na warsztaty:

http://www.e-wolontariat.pl/pl/odkryj-e-wolontariat/gala-fina%C5%82owa-i-warsztaty

 

Informacja prasowa

 

Komentarze:

 1. monia pisze: 2014/01/26 o 20:05

  korzystałam kiedyś z e-learningu, ale na brytyjskich stronach. zna ktoś jakąś dobrą polską stronę z kursami? bo ja szczerze mówiąc na żadną się jeszcze nie natknęłam

  (odpowiedz)
 2. zośka pisze: 2014/01/28 o 20:03

  podbijam – zna ktoś?

  (odpowiedz)
 3. Jacek pisze: 2014/02/05 o 23:19

  Szczerze mówiąc szukałam, ale nie znalazłam niczego

  (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook