Matura z informatyki (Fot.freedigitalphotos.net)

Matura z Informatyki w środowisku Linux? Zapomnij!

Chcecie zdawać maturę z informatyki w środowisku Linux? Jeżeli Twoja szkoła nie korzysta z tego oprogramowania, to możesz zapomnieć.

Od jakiegoś czasu, po internecie krąży pismo dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach, w którym oznajmia ona jednemu z uczniów, że złożona przez niego deklaracja maturalna z informatyki nie może być zrealizowana. Powodem jest właśnie środowisko Linux na którym uczeń chciał pracować, a którego szkoła nie posiada.

W piśmie czytamy, że zgodnie z Komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej „zdający jest zobowiązany wybrać środowisko wraz z językiem programowania i programem użytkowym posiadanym przez szkołę”.

Czy to prawda?

W Komunikacie (z dnia 5 lipca 2013 roku; znajdziecie go tutaj) możemy zobaczyć listę środowisk, języków programowania i programów użytkowych, z której mogą wybierać zdający egzamin maturalny z informatyki w 2014 roku. Przedstawia się ona następująco:

Jak widać, jest pozwolenie na zdawanie egzaminu w środowisku Linux. Czyżby więc Pan dyrektor faktycznie minął się z prawdą? Nie. W Komunikacie zaznaczono bowiem również bardzo wyraźnie, że „zdający jest zobowiązany wybrać środowiska wraz z językiem programowania i programem użytkowym posiadanym przez szkołę”.

Gdy więc w szkole jest dostępny jedynie Windows, nie mamy szansy zdawać matury w środowisku Linux.

 

Źródło: pcworld.pl
J. Jankowska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook