Erasmus dla wszystkich (Fot.freedigitalphotos.net)

Erasmus dla wszystkich

Wraz z nadejściem nowego roku, na większości polskich uczelni rozpoczął się proces rekrutacyjny do kolejnej edycji programu studenckiego Erasmus. Dzięki niemu studenci mają okazję odbycia części studiów i praktyk na zagranicznych uczelniach. Program Erasmus obejmuje też międzyuczelnianą wymianą pracowników uczelni. Daje im możliwość  pracować nad różnymi projektami w międzynarodowych zespołach.

W programie bierze udział 28 krajów Unii Europejskiej, Szwajcaria oraz Isladia, Lichtenstein i Norwegia. Wniosek składa się online. W tym roku jednak, w rekrutacji następuje istotna zmiana – władze zadecydowały, że wszystkie siedem inicjatyw zostanie połączonych w całość, w program ,,Erasmus dla wszystkich”. Dzięki tej decyzji wzrośnie efektywność wydatkowanych sum, a przede wszystkim  studentom łatwiej będzie ubiegać się o dofinansowanie. Zwiększą się ich szanse na tak trudnym dzisiaj rynku pracy. Komisja zakłada, że wraz ze zmianami, które zostaną wprowadzone, liczba stypendiów UE na studia, szkolenia oraz wolontariat zostanie podwojona (około 5 mln).

„Kształcenie i szkolenie to najlepsza możliwa inwestycja dla przyszłości Europy. Studiowanie za granicą stymuluje nabywanie nowych umiejętności, rozwój osobisty i zdolności adaptacyjne, a także zwiększa szanse na zatrudnienie. Chcemy, by więcej osób mogło skorzystać z dofinansowania UE do tego rodzaju działań. Musimy także więcej inwestować w podniesienie jakości kształcenia i szkolenia na wszystkich poziomach, aby dogonić najlepszych na świecie, tworzyć więcej miejsc pracy i przyspieszyć wzrost gospodarczy” – powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

 

Źródło: erasmus.org
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

  1. erasmussus pisze: 2014/03/25 o 11:30

    Nie wiem w jaki sposób erasmus zwiększa szansę na rynku pracy. Jeszcze nie słyszałem o studencie wyjeżdżającym na erasmusa po to, żeby zdobyć wiedzę czy umiejętności. Liczy się głównie imprezowanie w innym kraju

    (odpowiedz)
  2. Natalia pisze: 2014/03/31 o 21:37

    no, chociażby nauka języka. to się przecież liczy

    (odpowiedz)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

facebook