Erasmus dla wszystkich (Fot.freedigitalphotos.net)

Erasmus dla wszystkich

Wraz z nadejściem nowego roku, na większości polskich uczelni rozpoczął się proces rekrutacyjny do kolejnej edycji programu studenckiego Erasmus. Dzięki niemu studenci mają okazję odbycia części studiów i praktyk na zagranicznych uczelniach. Program Erasmus obejmuje też międzyuczelnianą wymianą pracowników uczelni. Daje im możliwość  pracować nad różnymi projektami w międzynarodowych zespołach.

W programie bierze udział 28 krajów Unii Europejskiej, Szwajcaria oraz Isladia, Lichtenstein i Norwegia. Wniosek składa się online. W tym roku jednak, w rekrutacji następuje istotna zmiana – władze zadecydowały, że wszystkie siedem inicjatyw zostanie połączonych w całość, w program ,,Erasmus dla wszystkich?. Dzięki tej decyzji wzrośnie efektywność wydatkowanych sum, a przede wszystkim  studentom łatwiej będzie ubiegać się o dofinansowanie. Zwiększą się ich szanse na tak trudnym dzisiaj rynku pracy. Komisja zakłada, że wraz ze zmianami, które zostaną wprowadzone, liczba stypendiów UE na studia, szkolenia oraz wolontariat zostanie podwojona (około 5 mln).

?Kształcenie i szkolenie to najlepsza możliwa inwestycja dla przyszłości Europy. Studiowanie za granicą stymuluje nabywanie nowych umiejętności, rozwój osobisty i zdolności adaptacyjne, a także zwiększa szanse na zatrudnienie. Chcemy, by więcej osób mogło skorzystać z dofinansowania UE do tego rodzaju działań. Musimy także więcej inwestować w podniesienie jakości kształcenia i szkolenia na wszystkich poziomach, aby dogonić najlepszych na świecie, tworzyć więcej miejsc pracy i przyspieszyć wzrost gospodarczy? – powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

 

Źródło: erasmus.org
Małgorzata Sierocińska

 

Komentarze:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

facebook